https://www.root.cz/clanky/vykradeni-bitfinexu-selhal-system-ktery-mu-mel-zabranit/

2022-01-21

Vykradení Bitfinexu: selhal systém, který mu měl zabránit
Roman Bořánek
5. 8. 2016
Doba čtení: 6 minut
43 nových názorů

    Líbí se vám článek?
    Podpořte redakci

Sdílet

Sdílejte na Facebooku

    Sdílejte na Twitteru

O Bitcoinu se opět píše. A opět ze špatného důvodu. Bitcoinová burza Bitfinex přišla o 120 tisíc BTC. Zloději je odnesli pod očima služby BitGo, která měla sloužit jako pojistka.

V úterý 2. srpna se na bitcoinové burze Bitfinex objevila nemilá zpráva: byli jsme napadeni, musíme dočasně zavřít, část bitcoinů byla odcizena. Tehdy se ještě nevědělo, o kolik prostředků burza vlastně přišla. Internetoví detektivové si však brzy všimli výjimečně vysokého poklesu prostředků držených na P2SH adresách (co to je, teď není až tak důležité), které používal i Bitfinex. Domněnka se ukázala jako pravdivá a Zane Tackett, komunitní manažer Bitfinexu, potvrdil: přišli jsme přesně o 119 756 BTC.
Zřetelný pokles počtu BTC držených na P2SH adresách
Autor: p2sh.info

Zřetelný pokles počtu BTC držených na P2SH adresách

Tato částka představuje cca 0,75 % všech dosud emitovaných bitcoinů a jedná se o druhou nejvyšší ztrátu v historii Bitcoinu, hned po nechvalně proslulé burze Mt. Gox. Ta podle původních zpráv ztratila 850 tisíc BTC, ale nakonec se ještě nějaké našly a celková ztráta se pohybuje kolem 650 tisíc BTC.
Rekonstrukce, aneb jak to (asi) proběhlo

Bitfinex už rok používá řešení, které vyvinul společně se společností BitGo a které označoval za etalon transparence a bezpečnosti. V tom prvním případě to může být pravda. Každý klient burzy totiž měl prostředky uložené na individuální adrese a tedy mohl vidět, že je burza skutečně má v držení a je solventní. A co se týče bezpečnosti? Ta očividně selhala, ale zatím nevíme, v čem konkrétně. To prozradí až podrobnější vyšetřování.

Ony adresy, na kterých jsou schraňovány prostředky klientů, jsou tzv. vícepodpisové (multisig). K manipulaci s prostředky na dané adrese jsou třeba dva ze tří existujících klíčů. Jeden byl ve standardním provozu u Bitfinexu, druhý v tzv. cold storage Bitfinexu, tedy nepřístupný počítači a bezpečně uložený, a třetí právě u BitGo. Standardní praxe byla taková, že Bitfinex při převodu prostředků podepsal transakci, kterou posléze prověřili v BitGo a připojili druhý podpis. O procesu prověřování však nemáme bližší informace.

Transakce, kterými bylo odcizeno téměř 120 tisíc bitcoinů, byly podepsány standardním klíčem Bitfinexu a klíčem BitGo. S jistotou tedy víme, že útočník kompromitoval systémy Bitfinexu a získal jeho on-line klíče. To je sama o sobě samozřejmě velmi špatná věc, která už se ale v minulosti stala. Proto tu byla další strana, která v takovém případě měla přesunu prostředků zabránit. BitGo to ale neudělala a během několika desítek minut podepsala pravděpodobně tisíce transakcí, kterými odteklo 120 tisíc BTC.

Jednou z možných příčin je kompromitace BitGo, nicméně tuto možnost společnost popřela. Druhá možnost je snad ještě horší: služba, kterou BitGo poskytuje, je nespolehlivá a v jejím návrhu jsou fatální chyby. Útočník teoreticky mohl kompromitovat komunikační kanál mezi Bitfinexem a BitGo a tím docílit toho, aby BitGo transakce podepsala. To ale nic nemění na tom, že přesun takového množství prostředků v tak krátkém čase musela být jasně viditelná anomálie, kterou BitGo měla podchytit.
Dopad na ekosystém Bitcoinu

Případy Mt. Gox a Bitfinex se ve víc ohledech liší, než shodují. Obě burzy byly v době svých problémů největší dolarové burzy. Rozdíl je ale v tom, že dnes mají dolarové burzy už jen malý podíl na celkovém úhrnu obchodů, a to v jednotkách procent. Bitcoinu dnes vládne Čína. Konkrétně podíl Bitfinexu na všech obchodech se pohyboval mezi 1–2 %. Co do objemu tak okradení a pravděpodobně krach Bitfinexu nejsou tak významné.
Tržní podíl bitcoinových burz za posledních 30 dní
Autor: Bitcoinity.org

Tržní podíl bitcoinových burz za posledních 30 dní

Na druhou stranu Bitfinex patřil mezi nejprogresivnější bitcoinové burzy. Nenabízel pouze klasické spotové obchody, jako většina konkurentů, ale také pákové obchody nebo zprostředkování půjček bitcoinů. Obchodovaly se zde také další virtuální měny jako Etherum a Litecoin. Svěřené prostředky v těchto měnách by neměly být dotčeny.

Rozdíl je také v tom, že pokud se management Mt. Goxu na podvodu přímo nepodílel, tak minimálně dlouho tutlal ztráty, o kterých věděl, a zřejmě je tak ještě navyšoval. Nic nenaznačuje, že by tomu tak bylo u Bitfinexu. Podle dostupných informací šla burza s pravdou ven prakticky okamžitě, co se krádež odehrála. Zástupci firmy jsou navíc poměrně otevření a o rozsahu problémů informují.

Na oznámení krádeže samozřejmě zareagoval trh. Kurz se krátce po oznámení propadl z cca 600 dolarů za BTC pod 500 dolarů. Od té doby už ale opět roste a přibližuje se původní hodnotě. Ve čtvrtek 4. srpna večer se Bitcoin obchodoval za cca 560 dolarů. Reakce trhu ukazuje, že sice jde o velkou nepříjemnost, která však na ekosystém nemá zásadní dopad, jelikož Bitfinex je jen malým kouskem skládačky.
Vývoj bitcoinového indexu Coindesk před a po krádeži

Vývoj bitcoinového indexu Coindesk před a po krádeži
Řešení? Žádné reálné neexistuje

Na internetu se objevuje řada názorů, jak situaci řešit, resp. jak peníze vrátit jejich právoplatným majitelům. Návrhy jako dohodnout se se zloději, aby vrátili většinu prostředků výměnou za beztrestnost, se však jeví dost naivně. Trochu vážnější už jsou návrhy spočívající ve spojení těžařů, kteří by svou výpočetní silou mohli transakce zvrátit. To je ale jen minoritní názor. Většina zapojených lidí si myslí, že by takový krok Bitcoin zdiskreditoval. Jednou z hlavních devíz Bitcoinu je nezvratitelnost transakcí a neovlivnitelnost transakcí centrální mocí. Nehledě na to, zda jsou transakce dobré nebo špatné.

Tak jako tak, zloději určitě nebudou mít klidný život. Jakákoliv transakce s odcizenými Bitcoiny bude ostře sledována. Sice se rozvíjí techniky pro mixování bitcoinů a tím skrytí původce, ale současně se zlepšují i techniky pro jejich sledování. Mimo realitu je pak představa, že by zloději mohli větší část bitcoinů bezpečně směnit za dolary či jinou tradiční měnu. Vyšetřování jistě usnadní fakt, že jde o jednu krádež vykonanou jedním útočníkem či skupinou útočníků. Ne jako v případě Mt. Goxu, kde se bitcoiny postupně záhadně rozkutálely.
Bitfinex se z krádeže nejspíš nevzpamatuje

Nemáme informace o tom, kolik prostředků měl Bitfinex celkem k dispozici. Ale předpokládá se, že ty odcizené představují většinu. Bitfinex brzy plánuje opět rozjet stránky, aby se uživatelé mohli podívat, kolik na svých adresách mají. S tím souvisí další otázka, zda by měl každý obdržet zůstatek své adresy, nebo by se zbylé bitcoiny měly rozdělit mezi všechny. Druhá varianta se jeví jako pravděpodobnější, protože uživatelé neměli žádnou možnost, jak své prostředky chránit. Všechny je měl režii Bitfinex, přestože na individuálních adresách. To by znamenalo, že zjištění zůstatku stejně klientům k ničemu nebude.

skolení ELK

Někteří klienti také upozornili na to, že BitGo v únoru minulého roku sjednala pojištění vkladů, a to až do výše 250 tisíc dolarů na hlavu. Oznámení však záhy bylo smazáno, což naznačuje, že se asi žádné náhrady konat nebudou. Pojištění by se i tak nejspíš vztahovalo pouze na prostředky v peněžence BitGo, nikoliv prostředky u partnerů, ke kterým má společnost pouze jeden klíč a tedy nad nimi nemá kontrolu.

Bitfinex se z krádeže pravděpodobně nevzpamatuje, ledaže by se případ povedlo rychle vyřešit a bitcoiny vrátit. Jinak to vypadá spíš na bankrot. V takovém případě by vydání zbývajících prostředků nejspíš trvalo mnoho měsíců, ne-li let, což je pro klienty další velký problém. Také bude zajímavé sledovat, jak dopadne BitGo. Tuto službu mimochodem používají další velké euroamerické burzy, např. Bitstamp nebo Kraken. Jejich využití BitGo se však může významně lišit. Obě burzy se dušují, že drtivou většinu bitcoinů mají v cold storage.
Vstoupit do diskuse (43 názorů)

    Zasílat nově přidané názory e-mailem
    Našli jste v článku chybu? 

Autor článku
Roman Bořánek

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.
Nálepky:

    Bitcoin 

Je sranda číst v tomhle kontextu spojení "reálné peníze" pro fiat. :c) xHire

https://www.root.cz/clanky/vykradeni-bitfinexu-selhal-system-ktery-mu-mel-zabranit/nazory/


    Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

    5. 8. 2016 2:15
    JA (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

    Ze pry bezpecny a anonymni, kdyz jdou ty transakce dohledat (to se samozrejme vi uz od zacatku, jen si to nekteri nepripousti:)
    A taky pry stabilni ekosystem "meny". Kdyz "mena" skokove spadne o 20% a pak se zas nejak vrati, je to vsechno, jen ne stabilni.
    Uprimne mi stale ale neni jasne, proc lidi bitcoiny do techto veci davaji??? Muze mi na to nekdo vysvetlit? Bitcoin je jen hra a kdyz ho dava clovek na burzu, tak jenom proto, aby je smenil za realne penize ne? Muze k tomu byt jeste jiny duvod? Jinak si snad bitcoiny muze drzet doma v textaku, tak absolutne nechapu, kde se berou u techto "firem" ty bitcoiny, ktere se pak kradou:o) Chapu, ze tyhle "burzy" maji realne penize na uctech, dolary, eura atd .... ale proc bitcoiny? Tak snad chcu prodat bitcoiny, prijdu, prodam a jdu dom ne? Nebo jsou tam fakt lidi, co tam nacpou sve bitcoiny a cekaji, az je nekdo koupi treba za 1000 USD a do te doby hnijou u te firmy? To je asi dost dobre blbost tech lidi s bitcoinama ne? Ostatne normalni clovek s bitcoinama nema nic spolecneho, tim se to asi vysvetluje:o)))

    5. 8. 2016 4:32

Jenda (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Možná protože to jsou spekulanti, kteří to prodávají a kupují několikrát denně, a nemůžou to tak posílat furt tam a zpátky?

5. 8. 2016 16:44
xHire
xHire

Je sranda číst v tomhle kontextu spojení „reálné peníze“ jako označení pro fiat. :c)

5. 8. 2016 20:04
JA (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Tak realne penize jsou penize za kteryma stoji nejaka hodnota, lidska prace, zlato, pozemky .... a ne to, ze prvnich par "stastlivcu" naskocili do vlaku jako prvni a "vytezili"=pustili pocitac tisice BTC zadarmo. BTC nema absolutne zadnou hodnotu, proto ani zadnou vladu nezajima. Nezajima ani danove urady, protoze se tim stejne platit neda a nikdo tim neplati. Jde jen o vymennou slozku par pitomcu, kteri takhle prelivaji prachy, ale od dob, co musi tyhle burzy evidovat kazde transakce s ANO - REALNYMA MENAMA!, tak je uz pro verbez nezajimava, cili zustali uz jen spekulanti, co vydelavaji na hlupacich;) Uz jenom prvni veta tohoto prispevku ti musi vnuknout prozreni, ze BTC se nikdy platit nebude a nebude mit realne zadnou hodnotu.

5. 8. 2016 22:54
anon (neregistrovaný) ---.dynamic.orange.sk

Aha, takze za EUR alebo CZK stoji nejaka hodnota?Hej a aka? lol? Odkial si tam zobral zlato?
Peniaze su len o tom, ze ludia su ich ochotny akceptovat v obchode, take euro alebo czk je uplne bezceny papier , ktory ma hodnotu len preto, ze tomu ludia veria.
Chod s CZK niekam do ugandy alebo nejakej zapadnutej krajiny a povedz mi na co ti ten papier bude, akurat si s tym papierom mozes zapalit ohen.

Hlavne mi nepovedz ze eur/czk kryje ECB alebo CNB
Taky dolar je cim kryty? Najzadlzenejsiou ekonomikou sveta?

A na margo stability, taka libra pri brexite sa ani nepohla zejo, takze "real" peniaze su fakt zaruka stability...

5. 8. 2016 23:14
NUL L (neregistrovaný) ---.freepoint.cz

Nevím jak je tomu na slovensku, ale v ostatních zemích, které patří do mezinárodního společenství používající měnový systém, jsou peníze kryté buď zlatem, samozřejmě nějaké procento podle úmluvy a nebo kryté majetkem, tedy občany toho dotyčného státu.
Ano, je to založeno na tom, že lidi jsou ochotní akceptovat peníze, ale ve skutečnosti je to tak, že daná země ti nařídí jakou měnu budeš použávat a důvěryhodné je to proto, protože je to kryté zlatem/obyvatel­stvem jak uvnitř státu, tak mezi státy.

6. 8. 2016 1:56
Jenda (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

> jsou peníze kryté buď zlatem

Hm, to už docela dlouho neplatí, ne? (nebo když ČNB předloni vyrobila těch 200 GKč, tak někde přibylo nějaké zlato?)

> a nebo kryté majetkem, tedy občany toho dotyčného státu

Jako že přijdu do banky s kufříkem bankovek a ona mi za něj dá náhodného člověka do otroctví? Asi máme nějakou jinou definici toho, co znamená krytí...

6. 8. 2016 9:24
NULL (neregistrovaný) ---.freepoint.cz

Ujisti si o tom něco a nečastuj mě laskavě takovými naivními polobláboly. Nemyslím to zle, ale je potřeba aby sis to uvědomil.

https://www.cnb.cz/cs/faq/cim_je_kryta_mena.html

Ovšem tak explicitně jako jsem ti to napsal to tam není ale konkrétně do těch aktiv "aktiva" spadá obyvatelstvo taky a zlaté rezervy si stát taky drží.

"Jako že přijdu do banky s kufříkem bankovek a ona mi za něj dá náhodného člověka do otroctví?"

Ale no tak. Takhle naivně? Čím si myslíš že je třeba krytý státní dluh? Námi všemi. A tak je to i s měnou. To víš že si tě nikdo nekoupí, ale pak případně přijde, posadí se do křesla protektora, eu by to třeba hezky nazvala "Zmocněnec pro vyrovnání a spolupráci", seškrtaly by výdaje státu o třeba 1/2, hlavně na sociálním a podporách všeho možného krom byznysu a z rozpočtu by jsme spláceli třeba 4/10 do investiční kasy, v našich končinách pravděpodobně soukromí investoči a banky, "zastupované" ECB.
Je to pak otroctví jak si ho představuješ z pohádek? Nevěříš? Podívej se na Řecko. Investoři jsou v podstatě soukromníci - zbrojaři, rejdaři a taky ale ECB, která následné vymáhání vzala do svých rukou za všechny, vybrali v EU tuny eur a dali je na správu dluhu, tedy - zbrojaři, rejdaři a taky ale ECB no a Řecko škrtá, platí a penále rostou zase, jenom se investoři nažrali a uklidnili. Jsou řekové otroci? No minimálně pořád makají, ale výnosy jdou jinam, v případě Řecka nejvíce do Německa. To je moderní otroctví a Řecko to jsou lidi a jejich majetek. Ne těch pár panáků z vlády. Ti si sice nahrabali, ale v poměru k dluhu mají pořád hovno. Jim by při ručení jejich majetkem nikdo tolik nepůjčil.

6. 8. 2016 13:12
Ravise (neregistrovaný) ---.228.wms.cz

Cit. z odkazované stránky: 'Krytí bankovek je součástí celkového krytí měny, která je kryta aktivy České národní banky, z nichž nejvýznamnější je položka "Pohledávky vůči zahraničí včetně cenných papírů v cizí měně", zahrnující především devizové rezervy.'

Takže peníze jsou kryté... penězmi?
1. zacatek
2. Důkaz kruhem funguje, protože
3. goto zacatek

6. 8. 2016 2:20
JA (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Noup

5. 8. 2016 22:59
Ravise (neregistrovaný) ---.228.wms.cz

>Tak realne penize jsou penize za kteryma stoji nejaka hodnota,
Souhlas.
> lidska prace,
Doporučuji k přečtení http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/ceska-firma-zacne-vyplacet-cast-mzdy-ve-virtualni-mene-bitcoin--1318844 (např.)
> zlato,
Proč zlato? V čem je zrovna zlato tak výjimečné? Je to prostě kamení, co se dost blbě hledá.
> pozemky
http://bitcoin-realestate.com/, prvních 10 sekund na googlu.
[...]
> protoze se tim stejne platit neda a nikdo tim neplati.
V blockchainu je vidět cca 400-2000 transakcí za blok.
[...]
> ze BTC se nikdy platit nebude a nebude mit realne zadnou hodnotu.
https://coinmarketcap.com/ - hodnota vyjádřená v "reálných" penězích. "Reálné" peníze mají svojí hodnotu, protože všichni věří tomu, že si svojí hodnotu udrží. FEDu zítra rupne v bedně a máme na světě ihned 10^(doplňtě si)×$ víc, než včera. A pro chleba si půjdem s kufříkem.

6. 8. 2016 2:20
JA (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Noup

5. 8. 2016 7:41
Caveman (neregistrovaný) 193.150.24.---

Mají to dělat jako klasické banky. Zatloukat, zatloukat, zatloukat. Jinak časem krachnou všechny burzy. Technicky není možné něco 100% zabezpečit. Ve světě IT to tak prostě je.

5. 8. 2016 14:00
donnie.tb (neregistrovaný) 193.29.76.---

Mate pravdu, nicmene pro zrejmost je nutne dodat, ze problem neni v tom, ze by burzy byly hacknutelne, problem je v tom ze BTC transakce jsou nevratne. Je tu abs. nulovy prosto pro jakoukoliv chybu.

Vzato extremne do dusledku (i pokud BTC prezije) nakonec to dopadne tak, ze se vlastne vsechny BTC proztraceji. Tim mam na mysli to, ze se postupne, behem desitek nebo i stovke let poztraci pristupy ke klicum k BTC adresam ktere BTC vazi.

Uvaha je takova, ze ke ztratam pristupu ke klicum dochazi a dochazet bude (clovek zapomene heslo do penezenky, vyhori disk na kterem byly klice ulozeny, dojde k poskozeni dat na disku, etc...). Techto prihod/incidentu se behem dlouhe doby naakumuluje velke mnozstvi.

Zaroven plate ze pocet BTC je konecny.

=> postupne dojde o tomu, ze bude existovat jen omezene mnozstvi BTC se kterymy je mozne manipulovat a limitne toto mnozstvi klesne k nule

5. 8. 2016 14:50
Jenda (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

> problem je v tom ze BTC transakce jsou nevratne

Tak jednak to není pravda, druhak to není pravda a třetjak :) to je podle mě prostě inherentní vlastnost takového distribuovaného systému, nikoli designová nebo implementační chyba.

> postupne dojde o tomu, ze bude existovat jen omezene mnozstvi BTC se kterymy je mozne manipulovat a limitne toto mnozstvi klesne k nule

Ale to nevadí, protože nuly nikdy nedosáhne, a tu matematiku za tím jde udělat s neomezenou přesností. Až to bude problém uživatelské přívětivosti, tak jako tam teď jsou základní jednotky Satoshi, čili 10^-8, tak se přejde třeba na 10^-20 a exponent můžeš libovolně snižovat dál.

> postupne dojde o tomu, ze bude existovat jen omezene mnozstvi BTC se kterymy je mozne manipulovat a limitne toto mnozstvi klesne k nule

To stejně platí, já nevím, třeba o zlatě.

5. 8. 2016 19:50
JA (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Vidis, jak krasne jsi si odpovedel na otazku, jestli ma BTC vyznam? Hezky jsi odopovedel, ze ne, protoze zadna REALNA mena nemuze byt deflacni. VZDY je potreba inflace, na inflaci neni nic spatneho, je to jen prirozena vlastnost kazde meny.
Predstav si naprosto tristni situaci, ze by na svete zbylo 10 bitcoinu, ktere by vlastnili vsichni obyvatele a byla to jedina mena (to co ruzni diletanti dnesnim malym spotrebitelum nakukavaji, aby je oskubali) ..... no a pak by jednou franta z horniho polomu vencil kozu a nasel krabicku s vytisknutou penezenkou s 1000BTC, kterou tam v dobe, kdy BTC zacinalo, ze srandy zakopal nejaky jiny vidlak ...... z franty by se razem stal 100x bohatsi clovek nez zbytek lidstva a tak by to samozrejme bylo spravne, protoze BTC ma budoucnost:o) LOL!

5. 8. 2016 23:14
xHire
xHire

Ojojoj, to je mi trolení. Jen k té deflaci, protože to je častý mýtus. Stačí malý exkurz do historie: Československo po světové válce, ministr Alois Rašín.

Hádám ale, že třebas Venezuelané musí být z té inflace radostí bez sebe. :c) Není na ní přeci nic špatného a je přeci vždycky potřeba, ne? ;c)

6. 8. 2016 18:35
Jirka1 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Však ta Rašínova politika dlouho nevydržela a nebylo to proto, že ho zastřelil jeden pomatenec.

7. 8. 2016 11:37
xHire
xHire

Nabízí se srovnání s okolními státy v té době. Známé je třeba Německo, které mělo celkem slušnou inflaci. Pomohla jim inflační politika v něčem (odmyslíme-li velkou hospodářskou krizi a nástup Hitlera)?

Osobně se kloním k tomu, že by Rašínova politika vydržela, kdyby ji mohl uskutečňovat. Ale když nikdo neměl odvahu v ní pokračovat, tak přirozeně skončila.

8. 8. 2016 21:37
Jirka1 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

V Německu byla hyperinflace naprosto mimo kontrolu, to není dobrý příklad :-)
Problém deflace je, že ceny klesají pomaleji než mzdy, na což lidi reagují přehnaným snížením poptávky. Proto taky nikdo neměl odvahu v té Rašínově politice pokračovat, i když v méně radikální verzi by byla správná. Podobnou politiku měla v té době Británie (návrat ke zlatému standardu po válce) a zadělala si tím ve 20. letech na vleklou krizi. Taky proto pak po 2. válce Churchill prohrál volby, lidi se báli, aby se stejná snaha neopakovala.

11. 9. 2016 21:22
Mi. Chal.
Mi. Chal.

Problém je jak deflace, tak velká inflace. V případě deflace je problém v tom, že lidi nejsou motivováni utrácet peníze, protože zboží bude za chvíli levnější. A snižovat lidem platy taky není moc populární.

5. 8. 2016 23:27
Ravise (neregistrovaný) ---.228.wms.cz

> protoze zadna REALNA mena nemuze byt deflacni.
Jest tak Psáno nebo pro takové tvrzení existuje důkaz? BTC zkrátka nejsou "klasické" peníze.
Ad tristní situace, co by se stalo, kdyby nenašel peněženku s BTC, ale truhlu s bankovkami/zlatou cihlu/ropu...? Jinak je to samozřejmě tristní situace, a jako takovou jde těžko arugmentovat, myslím že to má i nějaký latinský název...

6. 8. 2016 2:29
JA (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Truhla s bankovkami, zlata cihla nebo ropa ti nezajisti 90% majetku na zemi. Jako cloveka vzdelaneho v tehle oblasti me vyslovene zarazeji ty zcela neuveritelne teorie co tu lidi maji o penezich. Chapu, ne kazdy muze byt ekonom, to zcela chapu. Ale nejake obecne principy makroekonomie se snad braly i na zakladni skole ne? Kdyby jsme se bavili o skutecne odbornych terminech, ale tohle jsou zcela zakladni principy fungovani meny. Bitcoin prakticky nikdo nebere vazne - nikdo z ekonomu, proc asi? Jediny kdo to porad proklamuje jsou internetovi pomatenci, co utraceji REALNE penize za nejake virtualni bitcoiny, nejake virtualni penize do her, vylepseni postav atd. Skutecne nikdo to nebere vazne, protoze to vazne neni, nema to s menou nic spolecneho. Ale to jsou treba uplne zakladni veci, ktere by podle me mel znat fakt clovek, co vylezl aspon celou zakladku nebo to tu "diskutuju" s patakama? Kazdy druhy komentar je "vsenazor" na spatnost ameriky a dolaru nebo na spatnost ruska, je to vskutku smesne:) Pro me, ktery tomu rozumi, pro vas ostatni je to - nevim. Ale jo, v pohode, kapesne od rodicu si nacpete do bitcoinu, za 20 let, jak kdyz najdete:o)

6. 8. 2016 12:04
xHire
xHire

?Internetoví pomatenci nyní pobíhají po vysokých školách, vyučují tam o Bitcoinu, vedou ke kryptoměnám závěrečné práce studentů, ale nejen to – sedí i v ČNB, která o Bitcoinu pořádá dokonce konference! Jsou tam snad lidé, kteří nedokončili základku? Tam zaměřte svou pozornost, tam je jádro problému, jen tam můžete skutečně něco změnit! V diskusi tady najdete jen odraz toho, co vzešlo ze zmíněných míst.?

6. 8. 2016 13:09
Ravise (neregistrovaný) ---.228.wms.cz

> Truhla s bankovkami, zlata cihla nebo ropa ti nezajisti 90% majetku na zemi.
Já si takový scénář nevymyslel. Ale připustím-li že se stal, osobně nevidím rozdíl mezi bitcoiny nebo čímkoliv jiným.
> co utraceji REALNE penize
Čísla na počítačích bank nebo čísla na počítačích kdekoliv jinde?
> Skutecne nikdo to nebere vazne, protoze to vazne neni, nema to s menou nic spolecneho. Ale to jsou treba uplne zakladni veci, ktere by podle me mel znat fakt clovek, co vylezl aspon celou zakladku nebo to tu "diskutuju" s patakama?
Ponechám stranou ad hominem a prosím, vysvětli mi jako deváťákovi, které že jsou ty základní věci?
> Kazdy druhy komentar je "vsenazor" na spatnost ameriky
To, že nejsi paranoidní neznamená, že po tobě nejdou. Jsem zkrátka opatrný v tom, komu věřit. Život naučil.

5. 8. 2016 12:54
Proste vyhoda bitcoinu (neregistrovaný) 178.18.68.---

A ted vetsina okradenych by rada nejak zapojila ten spropadeny stat (pred kterym se chtela skryt) a rada by aby jim viniky vypatrala a odsoudila. Nebo ne?

5. 8. 2016 13:17
Martin P.
Martin P.

Ale i majitelé BTC mají ochranu ze strany mocí zákonodárné a výkonné. okradení majitelé zlaťáků ve hře WorldOfWarcraft toho již několikrát využili.

5. 8. 2016 15:19
Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

To je spíš narážka na obvyklé svalnaté řeči "co já si dělám se svými bitcoiny je jen a pouze moje věc, stát do toho nemá co strkat nos, nikdo se ho o to neprosí". Prostě se jeden den smějí snaze registrovat BTC peněženky a rozvíjí teorie, jak BTC před státem utajit. A druhý den jim najednou ten stát přijde vhod. Je pro to takové hezké české slovo.

5. 8. 2016 16:42
xHire
xHire

To mi přijde celé dost překroucené. Na burzách, jako je Bitfinex, stát docela dost reguluje (mimochodem tak moc, že kvůli nesmyslným regulacím Bitfinex nesměl mít bitcoiny uživatelů ve společném off-line úložišti, ale musel jim právě vést ty individuální účty, což byl evidentně ?úžasný? nápad…) – každý uživatel tam projde větším ověřením než při zakládání účtu v bance, dokládat se musí kde co. Takže podle mě: když stát reguluje (a v případě Bitfinexu to platí tím víc), tak ať se teď snaží!

5. 8. 2016 19:55
JA (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

To si ale zcela pletes ..... BTC je hra, stejne jako u toho WoW. Na rozdil od WoW ale nikdo neplati u te burzy dane ze zisku, takze na ne kazdy prca, ony ty zisky zas nejsou kdovijake, tak je stat tak nejak toleruje.
Co se tyce overovani, tak to si zase pletes. Overuje se proto, aby se zabranilo anonymnimu smenovani hernich penez za realne penize, cili treba financovani terorismu atd. Vec znama uz dobrych 20 let, kdy byly ukonceny anonymni ucty. Kazda transakce s realnyma penezma je na BTC dohledatelna a maji tudiz utrum, muzou vybirat prachy leda na bile kone a to neni zrovna prakticke.

5. 8. 2016 17:25
xHire
xHire

K článku bych přidal dva komentáře.

Obvykle se čínské burzy do výpočtu podílu na trhu započítávají s rezervou (= často vůbec), protože se traduje, že jejich objemy jsou uměle nafouknuté. Ať je to jakkoli, každopádně při nulových obchodovacích poplatcích jsou se zbytkem světa hůře srovnatelné, když nic nestojí udělat obchod tam a zpátky.

Co se týče druhé nejvyšší ztráty v historii ?, striktně vzato by tahle příčka měla spíš patřit nechvalnému ponzi „Bitcoin Savings and Trust“ (ztráta se odhaduje na 263 tisíc ?) následovaným SilkRoadem (necelých 172 tisíc ?).

5. 8. 2016 19:59
JA (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Silkroad se prece rozprodal vladou USA za smesnych 3USD/BTC, protoze nikdo za tak velky objem nebylo ochoten vic zaplatit:o) Podotykam, ze slo o verejnou drazbu v dobe, kdy BTC stal 1000USD .... coz asi neco znaci:o) Kupni sila BTC je proste nulova .... mit par desitek tisic BTC a kdyby ses je snazil prodat naraz, tak defacto cely BTC znicis a posledni kus budes prodavat za dva centy ...

5. 8. 2016 23:41
bez přezdívky
bez přezdívky

Co tady mystifikujete !?

V Silkroad aukci se BTC vydražily 5.11.2015 za cca 390 USD/BTC (viz http://insidebitcoins.com/news/the-silk-road-auction-mystery/35735). Tržní cena ten den byla kolem 400 USD/BTC (viz https://bitcoinwisdom.com/markets/bitstamp/btcusd).

6. 8. 2016 2:35
JA (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Asi se tedy bavime o jine aukci. Kazdopadne nikdo, opakuji NIKDO (trosku pri smyslech) neda 390USD/BTC v dobe, kdy 1BTC se prodava za 400 .... muze koupit jeden, mozna dva ..... ale ne 44000:o)))) Kazda burza ma hloubku trhu, podivej se, kde by skoncil "kurz" bitcoinu, kdyby se snazil onech 44000BTC zpenezit do realnych penez (=penez za ktere si muze neco koupit). Letmym odhadem bych to videl z tech 17mega na ztratu 14ti mega a posledni BTC by prodaval za dolar .... ten trh je tak strasne maly, tak strasne ovlivnitelny a tak strasne nestabilni diky deflaci, ze o tom nikdo realne ani nemluvi! Nikoho BTC nikdy nezajimalo, nezajima a zajimat nebude. Neda se kontrolovat, ani vynucovat pravo, proto je mozne "krast" bitcoiny dle libosti a nikdo nehne ani brvou:o) Pokud nekdo koupil skutecne 44000BTC, tak to bylo za cenu o dva rady nizsi nez je aktualni na nejake vetsi "burze". Proste never na pohadky.

6. 8. 2016 3:04
JA (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Mimochodem tady http://bitcoincharts.com/markets/
se muzes podivat a zjistit, kolik lidi ten shit vazne chce koupit:o) Na "nejvetsi" burze s nejvice transakcema bys prodal jen 800BTC:o) Jsou to cinani, tam zjevne bezi jen roboti na okradani blbecku:)
Ale treba na bitstampu kdybys ted prodal 44000 BTC, tak prodas s prumernou cenou za 109USD ..... prumernou! Posledni bitcoiny bys prodaval za 10 centu!!! Cili abych to upresnil, po okamzitem prodeji takoveho mnozstvi BTC na bitstampu by klesl kurz na 0.1USD/1BTC !!! Je to nastesti jednoducha matematika a maji tam dokonce i kalkulacku, takze to mozna pochopi i zdejsi snilci;) Proto samozrejme nikdo neda za tak velke mnozstvi tolik penez. Vim o te aukci co byla dva tri roky nazpatek, kdyz rozprasili nejaky ten silkroad nebo jak se to jmenovalo. Ja myslim, ze tam bylo snad neco kolem 800k BTC a ze byl kurz snad fakt kolem tisice. Dlouho zustaval kupec v anonymite (pochopitelne), ale pak se provalilo, ze za jedno BTC dal v te dobe asi 3 dolary nebo tak neco. Z 800k bitcoinu nikdo nezbohatne, musi prodavat po kusech nasledujicich 10 let a doufat, ze to driv nekdo nepohrbi podobnym zpusobem, kdyby jich chtel najednou prodat velke mnozstvi. Je to obrovsky risk a proto se to prodava za zlomek ceny na burzach. Mozna s tema 3 USD za BTC kecam, mozna to bylo jen 30 centu, vim ale ze to bylo jen nepatrny zlomek ceny na "burze", protoze riziko, ze ty prachy nekdy dostane zpet je obrovske a prodavala to vlada USA a kupovali to ekonomove - vsichni zainteresovani vedeli jaky "potencial" bitcoin skutecne ma, proto tak nizka cena a slo o aukci, takze ostatni nabidky byly jeste daleko mensi:) Prelozme si to takhle, skutecni ekonomove (ti lidi, co tomu opravdu rozumi) v administrative USA se toho chteli zbavit za (doslova) kazdou cenu, protoze pro ne to nema smysl to drzet. A koupili to investori/spe­kulanti za relativne tristni cenu s nadeji, ze se jim tahle BRUTALNE rizikova investice za nekolik let vrati.

7. 8. 2016 4:39
lojza (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz

Ja - mohl bys mi prosim blize vysvetlit jk si tam naklikam ty tvoje zavery ..."Na "nejvetsi" burze s nejvice transakcema bys prodal jen 800BTC:o) Jsou to cinani, tam zjevne bezi jen roboti na okradani blbecku:)
Ale treba na bitstampu kdybys ted prodal 44000 BTC, tak prodas s prumernou cenou za 109USD ..... prumernou! ", neobchoduji na burze tak nevim co treba zde

http://bitcoincharts.com/charts/okcoinCNY

nastavit abych ty tvoje zavery videl ...

6. 8. 2016 10:30
vydelek (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz

tohle je krasne, 1.74 mld kc cista ruka ...jen vedet jak

to musi byt vynosnejsi nez ransomware, to jsou troskari ...

6. 8. 2016 12:40
lojza (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz

sem blbe zadal usera..

jeste bych dodal ze vsechno je to imho jen o duvere, pokud se lidi dohodnou (nepsana dohoda) ze budou pouzivat BTC jako prostredek smeny a uchovatel hodnoty, nikdo ani zadny stat s tim nic nenadela

spis mne mrzi ze Satoshi kdyz delal design BTC
neudelal "rovne startovni podminky pro vsechny lidi na svete a asi i pro budouci narozene", takhle ty co ziskali BTC jako prvni povazuji za nefer zvyhodnene proti ostatnim

samozrejme ze prodavat takove mnozstvi odcizenych BTC bude na dlouhe roky, jinak by to neprineslo ocekavany vytezek

problemem BTC by design imho je ze ***vsichni vi***

a] jak vznikl, ze ti prvni jsou "nespravedlivy bohaci" a lidska vlastnost neprejicnost k bezpracnemu neferovemu zisku

b] ze je omezeny pocet BTC (shora omezena teoreticka nabidka, byt lze casem obchodovat s pikobitcoiny apod. a tim "umele" zvysovat nabidku) a poptavka bude dlouhodobe jen stoupat (uz treba jen proto ze pocet obyvatel Zeme se zvysuje o 400 mil. kazdych 5 let)

ja treba BTC pouzivam jen jako platebni prostredek (ten samy den koupim a zaplatim), design BTC se mi nelibi (viz vyse), nalada lidi jestli ta shora naznacena nepsana dohoda a duvera plati, je vrtkava

melo to byt od zacatku spravedlivejsi pro vsechny, zpusob distribuce "prvnich BTC" lidem a proces uvolnovani zbytku mel byt pozvolnejsi (degrese) a ziskavani penez pres tezbu a transakcni poplatky mel byt vychytanejsi (nevim jak ale mel)

6. 8. 2016 18:29
j (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

Dobre jim debilum tak ... normalni burza funguje tak, ze se sjedna obchod a teprve pak se prevadi majetek - naprimo, burza jen dostane poplatek.

8. 8. 2016 9:34
EtlMan (neregistrovaný) ---.169.broadband.iol.cz

Co je tohle za blabol ...

8. 8. 2016 17:11
j (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

Koukam postizena husa ... ty vubec netusis vid? Nebo si snad myslis, ze pri prodeji akcii se ty akcie prevadeji do majetku burzy? Pripadne kdyz nekdo prodava pomerancovou stavu, tak ze ji par milionu kubiku priveze a slozi do burzovniho skladu?

9. 8. 2016 9:57
Palo (neregistrovaný) ---.primanet.sk

Tak to zas neprehanajte. V reale VSETKY AKCIE su ulozene na burze v papierovej podobe niekde v sklade. U nas je to SCP, kedysi to fakt bola priamo burza.
Najvacsou vyhodou ale je ze existuje autorita na burze u ktorej mozete 'reklamovat' predaj a ak naozaj nedoslo k realnemu vyrovnaniu tak to prevedu naspat. To sa u bitcoinu neda.

10. 8. 2016 18:41

    j (neregistrovaný) 2a01:8d00:4000:----:----:----:----:----

    V realne nejsou ZADNE akcie nikde ulozeny v zadnem skladu. Kdyz chce nekdo neco prodat na burze, tak prijde, a zaregistruje to, co chce prodat = nejak dolozi je je opravnenej s tim nakladat. Prevazne se to deje prostrednictvim, ne naprimo.

    A v okamziku kdy proda, je povinen v nejake lhute prevest treba ty akcie - pokud existuji v papirove podobe, tak predat ty papiry kupujicimu (spis jeho zastupci). Burze zaplatit poplatek. Pokud by nepreved, tak nasleduji samo soudy + si uz na burze neskrtne.

Zasílat nově přidané názory e-mailem 



txtapk.com  

translate-přeložit

2023-03-24-bip39-standalone.html jeden krucek


ssssssssssssss

Příklad stránky s odkazy

Text odkazu 1

Text odkazu 2

Externí odkaz

Telefonní číslo

Odkaz na sekci

Odkaz na soubor

ssssssssssssss