https://www.root.cz/clanky/textove-editory-pro-tvurci-psani/

2018-11-14

 Textové editory pro tvůrčí psaní
Jakub Zelenka 23. 8. 2012

Ne všechny textové editory jsou určené na psaní esejí a pracovních podkladů do práce. Některé se přímo zaměřují na kreativní jedince a snaží se jim co nejvíc ulehčit práci při psaní povídek a románů. I když se kolikrát tyto editory liší jen v „detailech“, dramaticky mohou změnit přístup k tvorbě textu.
Doba čtení: 4 minuty
Facebook
Twitter
Líbí se vám článek?
Podpořte redakci
33 názorů

I když má psaní plnícím perem na zažloutlý papír stále své kouzlo,  počítače bezpochyby život spisovatele značně ulehčily. Text nemusíte neustále přepisovat při vyskytnutí chyby jako na psacím stroji a díky internetu lze do psaní zapojit i kolegy sedící klidně na opačné straně zeměkoule. Moc nevýhod psaní na počítači byste opravdu nenašli, snad jen nutnost mít přístup k elektřině a nadměrné rozptylování, které dokáže dopsání vašeho textu značně prodloužit nebo přímo sabotovat.

A v tom je možná jádro pudla. Soustředit se dnes na práci je šíleně těžké. Ze záchvatu kreativního šílenství vás může probrat zpráva z Facebooku nebo okno aktualizace systému. Ikonky na vás mrkají a chtějí, abyste na ně klikli. Něčemu podobnému nemusel spisovatel dob dávno minulých čelit. (Snad jen bídě, nemoci, hladu a chudobě.) Prostě zasedl k psacímu stroji nebo bloku a psal. Naštěstí existuje mnoho textových editorů a různých dalších pomocných programů, které vaši kreativitu usměrní jako laserový paprsek a donutí vás soustředit se pouze na psaní.
Screenshoty textových editorů pro Linux, určené hlavně pro kreativní psaní.

FocusWriter vydává při psaní zvuky jako psací stroj. Tato funkce se dá samozřejmě vypnout.
V jednoduchosti je síla

Jejich základní strategie je odebrat všechny zbytečné funkce, roztáhnout se přes celou obrazovku, abyste neviděli nic jiného než váš text a tlačítka umístit na lištu, která se ukáže jen, když se k ní přiblížíte myší. Jeden z nejznámějších pro Linux je FocusWriter. Ten jde dokonce tak daleko, že při stisknutí písmena na klávesnici simuluje zvuk psacího stroje a místo černé plochy na pozadí si lze dát třeba obrázek krajiny. Podobné editory jako FocusWriter se od sebe moc neliší, protože je důležitá především jednoduchost. Pokud ale chcete ještě osekanější editor, vyzkoušejte třeba PyRoom. Vypadá jako Terminál a nemá téměř žádné uživatelské rozhraní.

U rozsáhlejších literárních děl může být časem problém s orientací ve vlastní práci. Osobně nemám náladu číst své texty od začátku do konce pokaždé, když si dám od psaní delší pauzu. Nedávno jsem psal o textovém editoru na psaní scénářů Celtx, ten je vhodný i pro psaní klasických románů a povídek. Má na to dokonce i šablonu. Některé programy jdou ale ještě dál a umožní vám naplánovat samotné psaní do posledního detailu.
Screenshoty textových editorů pro Linux, určené hlavně pro kreativní psaní.

Opravdu minimalistický textový editor PyRoom vás nebude ničím rozptylovat.
Mějte dokonalý přehled se Storybookem

První celkem zajímavou volbou je Storybook. S ním budete mít dokonalý přehled o jednotlivých kapitolách a postavách. Vytvoříte si databázi, do které budete přidávat veškeré novinky a poznámky o vaší připravované knize. Orientace je zpočátku díky obrovskému množství funkcí malinko náročná. Navíc, aby Storybook opravdu fungoval jako efektivní nástroj, je nutné velmi disciplinovaně do něj zanášet vše, co jste v textu použili a co vás napadlo. Základní verzi lze stáhnout zdarma, ale není moc použitelná, protože výsledný projekt nelze exportovat. Verze Pro vás bude v případě zájmu stát 34.90 dolarů. Ta základní se přesto hodí minimálně na ohmatání funkcí a projekt lze naštěstí ukládat. Jen se musíte rozloučit s formáty jako ODT nebo PDF.
Screenshoty textových editorů pro Linux, určené hlavně pro kreativní psaní.

Díky Storybooku 4 se vám z příběhu žádná postava omylem nevytratí.

Podobný program ale s trošku jinou filozofií, je Writer's Café 2. Ten je jakoby složen z několika aplikací. Už základní obrazovka simuluje plochu vašeho desktopu a v případě, že kliknete na Writer, otevře se kancelářský balík, který máte zrovna nainstalovaný. Ve Writer's Café 2 si můžete nastavit časovač a mít tak přehled, kolik času jste u psaní nebo přípravy strávili, tvořit si svůj denní plán nebo nechat generovat jména pro vaše postavy. Stejně jako u Celtx nebo Storybooku lze tvořit databáze postav, prostředí a věcí. Navíc má Writer's Café 2 celkem povedený Storyboard. To je něco jako vylepšená veze klasické osnovy, v níž budete mít dokonalý přehled o vývoji děje.
Screenshoty textových editorů pro Linux, určené hlavně pro kreativní psaní.

Tohle není operační systém spuštěný ve VirtualBoxu, ale program pro spisovatele Writer's Café 2.
Writer's Café 2 je takový druhý spisovatelský desktop

Bohužel je Writer's Café 2 stejně jako Storybook komerční aplikace. Pořízení neosekané verze vás vyjde na 40.00 dolarů a 30.00 dolarů, jste-li student. Spolu s Celtxem zvládající podobné funkce existuje i alternativa v podobě yWriter 5. Ten lze ne zcela komfortně, ale stabilně rozjet i na Linuxu a Macu a v množství funkcí a efektivitě si klidně zadá i s Writer's Café 2 nebo Storybookem. Další zajímavou alternativou zdarma je KeepNote. Ten sice není primárně určen na psaní, ale s trochou kreativity se může stát velmi efektivním pomocníkem. Všechny texty a podklady budete mít neustále na očích, je rychlý a rychle se v něm zorientujete.
Screenshoty textových editorů pro Linux, určené hlavně pro kreativní psaní.

KeepNote se hodí nejen na plánování projektů.

Psát kreativně se dá rozličnými způsoby, někdo preferuje obyčejný papír a tužku, jiní zas speciální programy s desítkami funkcí. Jedno je ale jisté, pokud v sobě nemáte spisovatelské embryo, ani sebelepší program vás nespasí. Může vám ale zásadně ulehčit život a pomoci vám vyvarovat se různých chyb, jako že se vám třeba vedlejší postava záhadně vytratí z textu nebo zapomenete na předchozí události v příběhu vašeho literárního díla.

https://www.root.cz/clanky/textove-editory-pro-tvurci-psani/nazory/

 Názory k článku Textové editory pro tvůrčí psaní
Přidat názor

    23. 8. 2012 1:33
    alef0 (neregistrovaný) ---.antik.sk

    Na Windowse sa hodí WriteMonkey: má krásny distraction free mód a tiež umožňuje vydávať zvuky písacieho stroja, ba dokonca generovať white noise.

    Rovnako nedávno recenzovaný Sublime Text má DF režim.
        Odpovědět
            2

Hodnotit: Výborně!
1

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 1:36
tt (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Děkuju za přínosný článek. Rád bych upozornil na velmi mladý textový editor UberWriter. Jedná se o klon na Macu populárního iA Writeru, což je skvělý distraction free textový editor. Podporuje markdown i matematické rovnice v LaTeXu.

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
1

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 9:29
Pavel (neregistrovaný) 178.248.248.---

iA Writer (http://www.iawriter.com) je skvělý nástroj na distraction-free psaní, zejména pokud ho máte koupený na Mac i iPad/iPhone a používáte iCloud jako úložiště dokumentů. Když potřebuju psát čistý text, vezmu iPad s bluetooth klávesnicí a iA Writerem a mám hezký přenosný psací stroj :-)

Na tvůrčí psaní je ale možná lepší něco sofistikovanějšího co umožní udržet osnovu a postavy konzistentní - jak se o tom píše v článku.

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 8:28
Stanislav Hoferek
Stanislav Hoferek 45

dosť často píšem (knihy sú na knihy.rs-design.sk) a myslím, že dobrý nástroj je naozaj nutný.

Celkom fajn sa hodí Google Docs Writer. Predsa len, je všade, dá sa prispôsobiť a je tam všetko. Taktiež už som kedysi písal priamo na Pastebine, čo je tiež dosť málo rušivé, po maličkých úpravách.

Z desktopových aplikácii ma celkom zaujal geany. Ten má síce viac tlačidiel, no je dobrá vec otvoriť si naraz viac súborov v taboch a upravovať. Tab na dej, iný tab na podrobnosti k postavám či prostrediam, ďalší na osnovu...

    Odpovědět
        1

Hodnotit: Výborně!
1

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 9:25
mt (neregistrovaný) ---.129.broadband15.iol.cz

na Macu doporučuju scrivener

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 13:48
tdx (neregistrovaný) ---.static.spk.cz

Ten existuje - zatím pouze v beta verzi - i pro Linux (a Windows).

http://www.literatureandlatte.com/forum/viewforum.php?f=33&sid=425a4317dc07db4c41ce8793eb59f853

http://www.omgubuntu.co.uk/2011/03/scrivener-for-linux-gets-official-beta-release

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 12:29
lelio (neregistrovaný) 158.195.216.---

Veľmi som sa minule pobavil na skutočnosti, že existujú aj ľudia, ktorí sú schopní _zaplatiť_ si za vpodstate za notepad, ktorého hlavnou featurou (okrem voliteľnej farby pozadia a default proporcionálneho fontu) je fullscreen zobrazenie.. Kto chce naozaj písať beletriu, a pritom mať aj konštruktívny prehľad, čo už stihol napísať silne odporúčam org-mode v Emacse. Na tento zázračný kus software pripájam link na recenziu od skutočného full-time spisovateľa, ktorý už dávno nepíše v ničom inom ako v Emacs org-mode:
Let's just use Emacs

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
2

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 13:55
tdx (neregistrovaný) ---.static.spk.cz

Ano, Emacs s org-mode jen stěží cokoli překoná. Jinak o psaní s Emacsem pro spisovatele i pisálky existuje velmi dobrý manuál nazvaný The Woodnotes Guide to Emacs for Writers - http://www.therandymon.com/papers/emacs-for-writers.pdf

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 12:55
zylex (neregistrovaný) 178.143.243.---

na krátke texty, poznámky môžem vrelo odporučiť Zim: http://zim-wiki.org/

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 13:18
ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) ---.seznam.cz

Já píšu v Libre Office.

http://www.piste-povidky.cz/sekce/sbirka?sbirka=5605

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 17:12
xurfa (neregistrovaný) 188.175.127.---

To je moc složitý. Jedině vim! :-)

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
1

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 17:24
bez přezdívky
bez přezdívky 44

To není moc distraction free, člověk by si vymýšlel regulární výrazy, jak něco substituovat, jakým způsobem bych mohl klávesovou zkratkou napsat další odstavec, atd.

    Odpovědět
        1

Hodnotit: Výborně!
1

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 18:25
Pavel Tišnovský
Pavel Tišnovský 98 Zlatý podporovatel

jj profik potrebuje profi nastroj :)

Jinak uz je tomu par let jsem na Invexu zazil vystavu pocitace Apple ][, na kterem _pry_ psal A.C.Clarke sve romany. Takze asi pouzival neco na zpusob WordStaru, coz je zrovna na psani delsich textu dost dobra volba...

    Odpovědět
        1

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

24. 8. 2012 19:27
Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.---

Asimov prý dlouhá léta používal TRS-80, ale kromě psaní a ukládání textů s ním nic jiného neuměl.

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 14:23
Quark66
Quark66 98

Také jsem hledal nějaké šikovné udělátko (pro win). Existuje jich mnoho, ale nevíce mi sednul zdarma yWriter. Nic složitého, obsah, postavy, scény, "napínavost děje",.. vše nasypete v první fázi knihy a pak jen píšete. Moc hezké pro ty ,kteří píší víkendově, tzn. "už neví, co tím minulý týden chtěli říci".

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 17:12
Andrtalec (neregistrovaný) ---.chello.sk

V office pre KDE (Calligra) vzniká aplikácia Author.

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

23. 8. 2012 22:11
VfB (neregistrovaný) 178.77.233.---

Druhá otázka je, zda různé ty uber editory pro profi spisovatele umí napsaný text vyexportovat do formátu, který uvítá jak korektor, tak DTPák, který to ve finále bude sázet

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
2

        Hodnotit: To snad ne…

24. 8. 2012 18:35
Alan (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Ano to je jedna z hlavních featur "TXT, basic RTF, and basic ODT file support" u FocusWriteru třeba ... přičemž basic RTF je asi to oč vám běží ... DOC je praxe ale ne moc dobrá.

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

24. 8. 2012 14:39
lindas (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Snad u všech těchto "Word-alternative" textových editorů mi vadí špatné používání typografie podle českých pravidel (resp. ona tam většinou funguje jen anglosaská typografie). Takže jsou blbě uvozovky, pomlčky/rozdě­lovníky, výpustka atd... DTPák, který to pak sází se může pos..., respektive většinou se na to vys... A podle toho pak úprava tiskovin vypadá...

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

24. 8. 2012 15:57
bez přezdívky
bez přezdívky 44

proč? Když autor napíše správné uvozovky podle české typografie, tak do toho nemá editor co kecat a ani nekecá. Ovšem jenom málokterý autor dokáže na klávesnici napsat spojovník nebo uvozovky dole. Sám nevím, jak se píšou.

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

25. 8. 2012 13:06
tdx (neregistrovaný) ---.static.spk.cz

Tohle jde lehce vyřešit v Emacsu. Trochu si přihřeji polívčičku odkazem na svůj blog - http://anachronyx.wordpress.com/category/emacs/

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

24. 8. 2012 17:35
hrnek (neregistrovaný) 195.191.202.---

"Vypadá jako Terminál a nemá téměř žádné uživatelské rozhraní."
Neco takoveho uz tu mame prece spoustu let.

/usr/bin/vi

8-)

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
1

        Hodnotit: To snad ne…

24. 8. 2012 19:35
atarist (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

screen editory jsou pro rozmazlence, takze jedine:

/bin/ed

:)

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

24. 8. 2012 22:09
Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.---

Ale kdeže, správně je

cat > ...

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
1

        Hodnotit: To snad ne…

24. 8. 2012 22:38
Samuel Kupka
Samuel Kupka 83

Ani nahodou, spravne je
hexedit /dev/sda

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

27. 8. 2012 12:47
Pavel Šimerda
Pavel Šimerda 64

We need to go deeper.

    Odpovědět
        1

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

27. 8. 2012 19:45
Radovan (neregistrovaný) 88.146.198.---

Tak to nebudeme protahovat: http://www.abclinuxu.cz/clanky/komiks-xkcd-378-opravdovi-programatori

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
2

        Hodnotit: To snad ne…

27. 8. 2012 10:41
ReD (neregistrovaný) ---.213-160-177.telecom.sk

Používám multiplatformní editor textroom - jednoduchost psacího stroje :-)

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

29. 8. 2012 18:02
miriam (neregistrovaný) 213.192.25.---

Co já vím, tak třeba Cory Doctorow toho času používal gedit. Pak si vzpomínám, že několik spisovatelů text diktuje. Krom toho znám několik lidí, kteří píšou vědecké a populárně naučné články — zpravidla v prehistorické verzi MS Wordu (protože redakce obvykle přesně toto přijímají). Naopak nevím o nikom, kdo by používal takový specializovaný editor, jaké jsou zmíněny v článku.

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

30. 8. 2012 16:51
Petr (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Ja se nyni zase potykam se s problemem, jaky SW pouzit na tvorbu prekladu nejakeho textu do cestiny. Nejde mi o slovniky, ale o SW, ktery by mi pomohl efektivne pracovat s obema texty najednou.

Nejlepe abych najednou videl original i preklad, abych je mohl spolu nejlepe nejak provazat, abych mohl udelat neco jako "slovnik", kde definuji/prelozim nejake pojmy a ty pak mou na vic mistech v prelozenem textu pouzivat a podobne veci.

Nevite, zda-li nejaky specializovany free SW, ktery by zjednodusil podobne veci, existuje? diky moc

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

1. 9. 2012 8:24
peregrin (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

No, já používám LaTeX.

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
0

        Hodnotit: To snad ne…

1. 9. 2012 9:50
100% Lenin (neregistrovaný) ---.static.oxid.cz

preferuji tužku a papír

A do prdelky - to mne asi de Bileček nepochválí.

Ani Widouz ani Linouz ale zasranej papír :D:D:D:D:D:D

    Odpovědět
        0

Hodnotit: Výborně!
1

        Hodnotit: To snad ne…

3. 10. 2017 10:40
Klababa (neregistrovaný) 194.228.35.---

A v jakym formátu to ukládáš? A4?




txtapk.com  

translate-přeložit

2023-03-24-bip39-standalone.html jeden krucek


ssssssssssssss

Příklad stránky s odkazy

Text odkazu 1

Text odkazu 2

Externí odkaz

Telefonní číslo

Odkaz na sekci

Odkaz na soubor

ssssssssssssss