https://www.zive.cz/clanky/zacnete-skutecne-vyuzivat-pocitac-programujte-ho/sc-3-a-171279/default.aspx

2018-12-04

Začněte skutečně využívat počítač. Programujte ho
Jakub ČížekJakub Čížek 12. listopadu 2013
SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Zařízení, na kterém čtete tento článek, se už dávno proměnilo v běžnou spotřební elektroniku. Jeho skutečný potenciál odhalí pouze ti, kteří ho umějí opravdu používat – tedy programovat.
Začněte skutečně využívat počítač. Programujte ho
Začněte skutečně využívat počítač. Programujte hoZačněte skutečně využívat počítač. Programujte hoZačněte skutečně využívat počítač. Programujte hoZačněte skutečně využívat počítač. Programujte ho
10 FOTOGRAFIÍzobrazit galerii
Programujete?
Ano, profesionálně
39 %
Ano, uživatelsky
40 %
Ne
21 %
Hlasovalo 2 212 lidí

Zeptám-li se svých přátel, jestli umějí programovat, zpravidla na mě udiveně vytřeští oči a odseknou, že přece nestudovali fakultu informatiky. Pokaždé pobaveně odpovím, že to já také ne a přesto jsem za svůj krátký život napsal desítky programů. Zpravidla pak zcela chybně pokračují a ptají se, jak je tedy možné, že už dávno nejezdím v červeném Porsche a na zahradě mi nestojí třípatrový bazén s klimatizací. Já je kupodivu stále dokola šokuji tvrzením, že tyto programy  neprodávám, že by je ani nikdo nechtěl a že vlastně pouze používám počítač k tomu, k čemu je odjakživa určený. K počítání.

Mohlo by vás zajímat:
Napište si hru za 10 minut, i když neumíte programovat
Napište si hru za 10 minut, i když neumíte programovat

Počítač ovládáme pomocí všemožných instrukcí. Zatímco před třiceti lety zadávali lidé počítači instrukce ve formě alfanumerických příkazů, dnes namísto toho pohybujeme po obrazovce myší, klepáme na tlačítka a dotýkáme se prstem displeje. V podstatě je to ale jen jiná forma téhož.
Klepněte pro větší obrázek
Popularita programovacích jazyků u nově zakládaných projektů na jednom z nejpopulárnějších skladišť zdrojových kódů GitHub

Pokud spojíte několik takových textových instrukcí dohromady, získáte jednoduchý program – třeba na rychlé vypnutí počítače. Podobným programem je i souhra pohybů ruky, která s myší zajede ve Windows 7 do levého dolního rohu, ukazováček stiskne levé tlačítko, zobrazí se nabídka Start, ruka se posune s myší o pár centimetrů doprava, ukazováček opět stiskne tlačítko a počítač se vypne. Heuréka! Pokud bychom tuto operaci rozepsali do jednotlivých elementárních instrukcí, bude jich poměrně dost.
Ovládáte rodný jazyk? Ten programovací je jednodušší

Lidé se často bojí programovat a programovací jazyky považují za něco nesmírně složitého. Faktem ale zůstává, že ovládnutí základních principů třeba dnes populárního Javascriptu je mnohonásobně snazší než studium angličtiny, kterou na nějaké úrovni ovládá každý žák základní školy. Javascript má primitivní slovní zásobu a slovosled, gramatiku se naučíte po několika chybových hlášeních a hlavně tu nejsou žádná vyjmenovaná slova, shoda podmětu s přísudkem a s/z.

Dobrá, dejme tomu, že si osvojíte základní gramatiku Javascriptu, načež mi ale namítnete, že nejste schopni napsat jediný algoritmus – jednoduše vám nejde stylistika a nevíte, o čem psát. A to je nakonec jediný skutečný rozdíl mezi domácím programujícím uživatelem PC a profesionálním vývojářem.

Oba dokážou psát, ale zatímco ten první sesmolí třeba jen pohlednici k Vánocům, ten druhý dokáže napsat velmi čtivý a dějově propracovaný román. Podstatné je nicméně to, že přečtete oboje. A stejně tak počítač zpravidla spočítá jak výborný, tak i škaredý algoritmus, pakliže v něm nejsou hrubky.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Před dvěma lety jsem chtěl zjistit, kolik je v Česku Wi-Fi sítí. K zaměření 1,3 milionů veřejných, domácích a firemních hotspotů mi stačily základní znalosti programování Androidu a tisícovka dobrovolníků.

K čemu ale v domácích podmínkách znalost programování vlastně využít? Mnoho lidí si programování spojuje pouze s komerční tvorbou. Osoba A programuje, poněvadž chce vyvinout aplikaci pro telefon a vydělat na ní balík. Osoba B programuje, poněvadž chce založit startup a osoba C programuje, poněvadž chce získat velmi dobře placené místo.
Programování je skutečné používání PC

Já ovšem neprogramuji ani z jednoho z těchto důvodů. Programuji proto, abych si zjednodušil práci a vyřešil problém X. Tím byl v minulosti třeba složitý domácí úkol z fyziky, který ostatní dlouhé hodiny počítali pomocí svých jednořádkových kalkulaček, zatímco mně jej během okamžiku vyřešila úžasná síla tehdejšího Pentia.

Stejně tak jsem programoval telefon ve chvíli, kdy jsem chtěl zjistit, jestli je hrbolatější silnice, nebo sousední cyklostezka, poněvadž jsem se chtěl dopídit toho, jestli si své kolo při každodenní jízdě do práce zničím spíše na té, či oné komunikaci.
Klepněte pro větší obrázek
Pro běžného uživatele je chytrý telefon placka s hromadou aplikací. Pro programátora je to velmi výkonný počítač s hromadou senzorů, které lze ovládnout. Když jsem tedy chtěl změřit otřesy při jízdě na kole, prostě jsem si to naprogramoval...
Klepněte pro větší obrázek
... abych zjistil nepříjemnou skutečnost, že při jízdě po jedné z brněnských městských cyklostezek si kolo ničím více než při jízdě po silnici o pár metrů dál.

Elementární znalost programování vám jednoduše dává prakticky neomezené kreativní možnosti a vy můžete na svém počítači spočítat bez nadsázky jakékoliv možné problémy. Pokud ale programovat neumíte, jste omezení tím, co dokážou vaše nainstalované aplikace, stejně jako je negramotný člověk omezený tím, jestli mu někdo přečte kritický nápis na dveřích: „Pozor! Nefunguje splachování.“
Klepněte pro větší obrázek
A ještě jeden příklad domácího programování: Fotografie hostuji na Picasa Web Albums (dnes Google+). U snímků, které mají 100 a více zobrazení, se tento údaj zobrazí ve vlastnostech. Pokud však budete chtít zjistit návštěvnost celého alba a galerie, musíte tato čísla ručně sečíst. Anebo se seznámíte s Picasa Web Albums Data API, použijete některou z připravených knihoven a vytvoříte si jednoduchý program jako na obrázku výše, který analyzuje fotku po fotce a za pár minut vyplivne souhrnnou návštěvnost.
Mocný Google Apps Script pro každého

Krásným příkladem programovacích možností pro začínající domácí vývojáře jsou dnes třeba jazyky pro kancelářské balíky. Programovat a tedy funkčně rozšiřovat můžete jak Office od Microsoftu, tak svobodné LibreOffice a OpenOffice.org. Ještě zajímavější je ale webová kancelář Googlu, která nabízí programovací systém Apps Script, tedy Javascript rozšířený o spoustu knihoven. Apps Script je velmi jednoduchý, nabízí do začátku vše potřebné a jako běhové prostředí nakonec slouží servery Googlu a jeho samotné služby.

Na webu Labnol.org najdete výběr 37 zajímavých aplikací pro Apps Script

Pro běžného smrtelníka je Apps Script velmi užitečný třeba s tabulkovým procesorem od Googlu. I s elementární znalostí tohoto prostředí během deseti minut vytvoříte maličký program, který poběží na serveru Googlu a periodicky bude kontrolovat třeba dostupnost vlastního webu. Když bude web nedostupný, uloží informaci s časovým údajem do tabulky a třeba vám i pošle e-mail.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tento program pro Apps Script stáhne kurzovní lístek ČNB, vybere 7. řádek, na kterém je kurz eura, vytáhne z řádku číselnou hodnotu a společně s aktuálním časem ji vloží do svázaného tabulkového dokumentu. Apps Script samotný se pak postará o to, aby se program spouštěl každou minutu. To je v tomto případě zbytečné, ale ukazuje to nesmírné možnosti dlouhodobého zpracovávání dat pomocí tohoto systému.

Jiný program zase může třeba periodicky kontrolovat poštu na Gmailu a třeba automatizovaně zpracovávat přílohy a složitě odpovídat. Na to vše najdete v Apps Scriptu speciální knihovny, které udělají hromadu operací za vás, takže i v tomto případě může být výsledkem velmi jednoduchý kód, který zvládne napsat naprosto každý, aniž by to byl zrovna doktor Sheldon Cooper.
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Předchozí program na ukládání kurzu eura jsem upravil do podoby vlastní převodní funkce, kterou mohu použít v tabulkovém procesoru. Aby to nebylo zdlouhavé, při prvním zjištění aktuálního kurzu ze serveru ČNB se hodnota uloží do mezipaměti, kde vydrží 6 hodin. Primitivní kód o několika málo řádcích.

Kouzlo programování tedy spočívá v tom, že kdo jej na jakékoliv úrovni ovládne, vrací se opravdu ke kořenům výpočetní techniky, k podstatě věci, a na stole bude mít už navždy kouzelnou skříňku, která mu spočítá každé přání. Pokud se jako domácí uživatel naučíte základy současných programovacích jazyků, na mnoho úkonů už příště nebudete hledat speciální aplikace a studovat jejich používání. Prostě si to řešení sami naprogramujete, ať už to bude skript na jedno použití, mobilní aplikace, která bude pracovat s daty ze senzorů nebo třeba něco mnohem většího, co vytíží všechna jádra vašeho výkonného desktopu.

Programátoři budou jednoduše vždy napřed, poněvadž opravdu umějí ovládat počítač. Více na: https://www.zive.cz/clanky/zacnete-skutecne-vyuzivat-pocitac-programujte-ho/sc-3-a-171279/default.aspx

https://www.zive.cz/clanky/zacnete-skutecne-vyuzivat-pocitac-programujte-ho/sc-3-a-171279/default.aspx?artcomments=1

Názory k článku
Ondrej90  |  12. 11. 2013 00:13  |  Linux Firefox 25.0

souhlasím
Proč nějakou věc dělat opakovaně? Když ji stačí udělat jednou a vytvořit patřičný scriptík a mít od toho pokoj
Souhlasím (+103)  |  Nesouhlasím (-2)  |  Odpovědi (9)
pohorelda  |  12. 11. 2013 00:37  |  Microsoft Windows 7 Chrome 30.0.1599.101

Dobrý článek, ale jelikož nevím, ani kam psát program abych si mohl zjístit, např. údaje s akcelerometru, tak jsem prostě špatný uživatel. Jinak kdyby pan Čížek napsal článek o tom, jak naprogramovat program, který mi zjistí jaká cesta je hrbolatější a jaká ne tak by to bylo dobrý a místo čtení o programování bysme už skutečně programovali ;) Doufám, že tu ten článek brzo bude.
Souhlasím (+91)  |  Nesouhlasím (-15)  |  Odpovědi (8)
avatar
Matouš Kyncl
12. 11. 2013 01:10 | Microsoft Windows 8.1 Chrome 30.0.1599.101

Programování mi nedělá problémy, ale přecejen, na prakticky každou věc existuje už dnes nějaký kvalitní prográmek/utilitka/script, tak je asi lepší naučit se pořádně hledat.
Souhlasím (+29)  |  Nesouhlasím (-53)  |  Odpovědi (3)
pampuch_sk  |  12. 11. 2013 02:59  |  Microsoft Windows 7 Chrome 30.0.1599.101

Matlab plus Catia a mam vyriesenych 99% problemov. Na vsetko ostatne je tu malovani a mastercard.
Souhlasím (+40)  |  Nesouhlasím (-5)  |  Odpovědi (41)
M4S4CR-OK  |  12. 11. 2013 05:42  |  Microsoft Windows 8 Chrome 30.0.1599.101

Já se nejvíce sblížil s C#, považuji ho za jeden z nejmodernějších jazyků, jeho výhoda je, že je podobný PHP. Další věcí je umět i VBA v kombinaci s Excelem.

Názor byl 2× upraven, naposled 12. 11. 2013 05:44
Souhlasím (+23)  |  Nesouhlasím (-39)  |  Odpovědi (11)
Ousteen  |  12. 11. 2013 07:50  |  Microsoft Windows 8 Firefox 25.0

Nesouhlasím s tím, že programování je skutečné používání PC. Z pohledu běžného uživatele, na kterého je tento článek zamířen, by to bylo spíš skutečnou ztrátou času. Dnes už existuje spousta programů a scriptů, ať už placených, tak zdarma, které převážné většině uživatelů PC bohatě stačí. Navíc pokud potřebuju něco, co ještě není k dispozici, tak si najdu programátora, který mi to vytvoří - vzhledem k tomu, že naučit se programovat by zabralo strašnou spoustu času, který by šel využít efektivněji, tak to tak vyjde ve většině případů mnohem levněji. Samozřejmě pokud někdo programovat umí a využívá toho, tak je to jedině dobře. Ale učit se to jen tak od základu pro vlastní potřebu je podle mě blbost.
Souhlasím (+47)  |  Nesouhlasím (-27)  |  Odpovědi (2)
Alterovo Ego  |  12. 11. 2013 08:07  |  Microsoft Windows 8 Firefox 25.0

Patřím do generace, která měla základy programování na škole povinně, protože si tenkrát někdo myslel, že bez Pascalu se v životě neobejdeme. Umím programovat, ale proč bych to proboha dělal? Mám v životě důležitější věci, než klepat do počítače něco, co už stejně aspoň deset lidí napsalo přede mnou.To že si Čížek musí honit před přáteli ego, že on je velkej programátor, je jeho úchylka. Proč bych se měl nad někým povyšovat jenom kvůli tomu, že já umím programovat a on ne? Vždyť programátorů je všude plná pr...el. Snad každej vysokoškolák, co si čuchnul k prvnímu semestru je programátor, nebo aspoň Webař....
Souhlasím (+25)  |  Nesouhlasím (-104)  |  Odpovědi (11)
avatar
Milan Křepelka (cicobasket)
12. 11. 2013 08:14 | Microsoft Windows 8 Opera 9.80

Viz. obrázek popularita jazyků. Jakmile je nahoře BastlSkript, tak jde spíš o takovou imaginární popularitu. Znám jednoho pošuka co bastlskript miluje, ale jinak za sebe to vidím tak, že jde jenom situaci, která pramení v temné historii webu a že nová doba se vůbec nedokáže nahradit tento relikt, který už měl být dávno nahrazen.
Souhlasím (+17)  |  Nesouhlasím (-11)  |  Odpovědi (7)
Antonín Tráva (LAMP)
12. 11. 2013 08:23 | Linux Firefox 25.0

Dost mě překvapilo, že C a C++ mají tak strašně málo.
Souhlasím (+27)  |  Nesouhlasím (-5)  |  Odpovědi (11)
Harl  |  12. 11. 2013 08:51  |  Microsoft Windows 7 Chrome 30.0.1599.101

Nesuhlasim s nazorom, ze pouzivanie pocitaca = programovanie. Som profesionalny programator, ale nemyslim si, ze pouzivanie skriptov alebo jednoduchych aplikacie je zrovna vyuzivanie moznosti pocitaca. Na to predsa staci aj 10 rokov stary pocitac. Na ozajstne vyuzitie moznosti treba trochu iny typ softveru. Taky vedec, co spusta rozne simulacie pouziva pocitac rozhodne viac ako domaci amatersky programator.Na clankom motivovanu uroven "programovania" sa dostane vacsina ludi, co vie pouzivat automator a apple script v mac os x Na ostatne je app store
Souhlasím (+18)  |  Nesouhlasím (-8)  |  Odpovědět
avatar
Ondřej Zástěra (andrewz)
12. 11. 2013 09:02 | Microsoft Windows XP Opera 9.80

"Začnětě skutečně využívat počítač. Programujte ho"To se snadno říká člověku, který na to má v tomto ohledu dostatečnou mentální kapacitu, a to díky vrozenému daru z hůry a dobré zdravotní kondici. Mnoho lidí takové štěstí nemá a ani si toho nedostatku nejsou vědomi, protože si zkrátka nedokáží představit, jaké to je, cítit se takto obdařen. I proto se nedokáží podobným výzvám racionálně bránit.

Názor byl 1× upraven, naposled 12. 11. 2013 09:13
Souhlasím (+7)  |  Nesouhlasím (-21)  |  Odpovědi (2)
Yarda  |  12. 11. 2013 09:56  |  Microsoft Windows XP IE 7.0

IMHO osmibitové počítače přiblížily programování obyčejným lidem a šestnácti a vícebitové jim to zase vzdálily. A čím novější wokna, tím dál. Že si to nevycucávám z prstu: V době CP/M jsem počítač co jsem ho měl tehdy k dispozici naučil česky. To zahrnovalo: Naučit česky displej SM7202, kde jsem se neobešel bez páječky, podobných vercajků a prográmku na vytvoření generátoru znaků, abych to nemusel dělat na čtverčkovaném papíře bod po bodu, úpravu CP/M, aby uměl česky mluvit s upraveným displejem a četl české znaky z klávesnice, ůpravu textového editoru, aby uměl česky (přiznám se, tam jsem postupoval metodou pokusu a omylu), úprava generátoru znaků v několika tiskárnách (zase páječka a prográmek na vytvoření generátoru znaků, někde rastrový papír na návrh nové desky generátoru znaků), případně tiskový prográmek pro tiskárny co uměly tisknout v grafickém režimu. Po příchodu PC jsem zkoušel jak využívat paralelní a sériový port ke komunikaci s okolím, ale wokna novější než 98 už přímý přístup na porty neumožňují. A u nových PC tyhle porty mnohdy chybějí.
Souhlasím (+25)  |  Nesouhlasím (-1)  |  Odpovědi (1)
vlk75  |  12. 11. 2013 10:11  |  Microsoft Windows 7 Firefox 25.0

Pracuji v IT, ale neumím programovat. Už pár let se to učím. To přirovnání k jazykům je dobré, taky mi to tak připadá, ale ty programovací jsou určitě těžší, hlavně ve vyšším věku. Těch mluvených umím 5, zrovna angličtina je svou strukturou vysloveně banální, ale ten programovací píšu s bídou jeden . A ještě jeden postřeh, stává se vám to taky? Programátoři jsou velmi neochotní laiky něco naučit nebo jim poradit.
Souhlasím (+8)  |  Nesouhlasím (-14)  |  Odpovědi (13)
FuzzyOndřej  |  12. 11. 2013 10:20  |  Macintosh OS X AppleMAC-Safari 5.0

No, moc nesouhlasím — hlavně ty zmíněné ukázky v JS mi spíš připadají jako ukázky toho, že je programování obtížné, ne jednoduché :D. Jasně, kdo programuje často, i když jen malé skripty, tomu to připadá snadné, protože už ovládl všechny nutné koncepty pro to, aby byl schopný nějaký, byť triviální, program napsat. Ale BFU má typicky problém s nejzákladnějšími koncepty, nerozumí tomu, že webová stránka je normální texťák, nechápe JSON, nenapadne ho, že split("\n") rozdělí text podle řádků, nenapadne ho, že může vytvořit jeden seznam jako [cas, kurz]. Nenapadne ho, že by měl ošetřit, když cache.get vrátí null, nenapadne ho program rozdělit do více funkcí, nebude rozumět chybovým hláškám apod. Úplně krásná ukázka je pak to .replace(",", "."). Opravdu si někdo myslí, že by na tohle BFU přišel? Na každém řádku se najde nějaký koncept, který je programátorovi jasný, ale ostatní na to budou jen nechápavě koukat. Chtěl jsem napsat ještě základnější koncepty, které by BFU nechápal, ale bohužel se špatně vymýšlejí, když je všechny poměrně dobře a už dlouho znám :). Nebude tak lepší, když se bude BFU věnovat tomu, čemu rozumí a tyhle skripty si když tak nechá někým naprogramovat? Z těch ukázek mi připadá nejrozumnější Excel, tam člověk tolik konceptů nepotřebuje znát. Nebo nezmíněný (!!!) Automator z OS X, ten zvládne asi opravdu každý, protože je triviální a je to vizuální programování.
Souhlasím (+9)  |  Nesouhlasím (-1)  |  Odpovědi (1)
poool452  |  12. 11. 2013 11:22  |  Microsoft Windows 7 Chrome 25.0.1364.172

Typická IT sociální ignorance, většina lidí neprogramuje ze stejných důvodů, proč není dobrá v matematice, to je prostě vrozené. Na střední škole jsem v matematice pospával a dělal písemky atd. včetně maturity za jedna, byli jsme ve třídě asi tak tři kluci a jedna holka, co nám to šlo. Čekal jsem, že na technické vysoké to bude lepší, a byli jsme ve skupině dva v prvním ročníku, co neměli problém s programováním a matematikou.
Řekl bych, že je to konstantní číslo v každé generaci, takže výzvy typu "Naučte se programovat" mají stejný smysl jako "Mějte modré oči".http://www.huffingtonpost.com/2011/08/11/born-good-at-m... ...
https://www.google.com/...

Názor byl 4× upraven, naposled 12. 11. 2013 11:39
Souhlasím (+45)  |  Nesouhlasím (-9)  |  Odpovědi (1)
Thi Huong (z_o_o_m)
12. 11. 2013 12:12 | Microsoft Windows 7 Opera 9.80

Tenhle clanek je o "stříkačích", ne o lidech, co umi programovat
Souhlasím (+9)  |  Nesouhlasím (-2)  |  Odpovědět
V0174  |  12. 11. 2013 12:26  |  Microsoft Windows 7 Firefox 25.0

Tak trochu se divím, že to ještě nikoho nepraštilo do očí, ale:
"při jízdě po jedné z brněnských městských cyklostezek si kolo ničím více než při jízdě po silnici o pár metrů dál"
vs.
Zákon o provozu na pozemních komunikacích §57, odst. 1:
"Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo [...], je cyklista povinen jich užít."Nicméně chápu, že smysl aplikace byl spíše ukázat absurditu cyklostezky s horším povrchem, případně k argumentaci pro příslušné úřady.
Souhlasím (+11)  |  Nesouhlasím (-5)  |  Odpovědi (2)
avatar
Lukáš Hanuš (Haluskaaa)
12. 11. 2013 13:26 | Microsoft Windows XP Chrome 30.0.1599.101

Pročetl jsem si celou diskuzi a když to shrnu, vypadá to spíš tak, že většina zdejších "programátorů zjednodušovacích skriptů" neví o tom, že OS ty jejich požadovaný funkce dávno mají. Oni jen nevědí, že to mají a proto si to musí programovat.
Jak tu někdo psal - opravdu je lepší napřed hledat a až pak programovat. 99% problémů už někdo před váma řešil a aplikace na to pravděpodobně bude.
Souhlasím (+5)  |  Nesouhlasím (-12)  |  Odpovědi (4)
samoo  |  12. 11. 2013 13:37  |  Microsoft Windows 8.1 Mozilla 11.0

moc rád by som začal programovať ale neviem s čím :D nevedel by mi niekto z vás poradiť nejaký jazyk s ktorým začať poprípade nejakú knižku o tomto ?? :)
Souhlasím (+4)  |  Nesouhlasím (-6)  |  Odpovědi (8)
Filip Flídr (Filip 535)
12. 11. 2013 15:17 | Microsoft Windows 7 Chrome 30.0.1599.101

Odpočívej v pokoji Michale Koleso.
Souhlasím (+17)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědi (3)
fff2010  |  12. 11. 2013 16:01  |  Microsoft Windows 7 Firefox 25.0

VELKÝ RAZOR1911: Tvrdí, že ten kdo si nezkusil crackovat hry tak nikdy PC pořádně nerozuměl :D
Souhlasím (+17)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědi (1)
Ellesmérys  |  12. 11. 2013 16:13  |  Microsoft Windows 7 Firefox 25.0

Nevim ale vrtat se v kódech celej život mi příde docela nuda Profiko programátor bych nechtěl bejt ani za nic, idybych proto měl sebevětší nadání.
Oceňuju akorát příkazovej řádek když se mi ve Windowsech tradičně něco pokadí a tradiční formy opravy selhávaj.
Souhlasím (+8)  |  Nesouhlasím (-4)  |  Odpovědi (11)
r4in  |  12. 11. 2013 19:10  |  Microsoft Windows 8 Chrome 29.0.1547.76

Hm, takže "normální lidi" budou mít už jenom tablety a geekové budou na PC? Určitý trend tu je, to jo.Jinak kdysi jsem do začátku doporučoval Python, celkem sranda a spousta dobré dokumentace zdarma, ale s tím přechodem na 3 verzi se to poněkud zkomplikovalo.
Souhlasím (+5)  |  Nesouhlasím (-1)  |  Odpovědět
1a2b3c4d  |  12. 11. 2013 20:42  |  Microsoft Windows 7 Firefox 25.0

Když jsem opouštěl SŠ nastupoval teprve Windows 3.11, přesto bych rád se o programování rád pokusil. Doporučí mi někdo jak začít? Nejde mi ani o web jako o aplikace. Je Java tedy vhodná pro úplného zelenáče? Děkuji za rady i tipy.
Souhlasím (0)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědi (3)
skybedy  |  12. 11. 2013 21:41  |  Microsoft Windows XP Opera 9.80

Je to hlavně o motivaci, ostatně jako skoro všecko. Nemyslím si o sobě, že mi byla zhůry dána nějak zvláště velká mentální kapacita, jak tady zaznělo, přesto jsem se to naučil. Pravda, sice jen péhápko, mysql, javascript, kousek pythonu a c++, ale udělám v tom víceméně všecko co potřebuji k tomu co mě živí, čímž nemyslím webové stránky. A naučil jsem se to po čtyřítce z knížek a internetu.
Souhlasím (+6)  |  Nesouhlasím (-2)  |  Odpovědět
Tomek3  |  13. 11. 2013 07:45  |  Microsoft Windows 7 Chrome 30.0.1599.101

k čemu je programování obyč. uživateli, který si jen pustí hudbu nebo film, stáhne maily a přečte zprávy ? Běžný člověk nemá tolik času, aby se učil něco, co využije zřídkakdy. Programátorovi přijde snadné udělat si jednoduchý skriptík na opakované činnosti za 2 minuty, ale než k tomu začátečník, tak to trvá mnohem déle. Nadpis je v tomto trochu zavádějící.
Naopak v práci považuji programování za docela důležité... využívám dnes a denně
Souhlasím (+2)  |  Nesouhlasím (-2)  |  Odpovědět
avatar
Pavel Stanky
13. 11. 2013 07:53 | Microsoft Windows 7 Chrome 30.0.1599.101

... mám takový pocit, jakoby tu někdo Hulánovatěl ....
Souhlasím (+1)  |  Nesouhlasím (-4)  |  Odpovědět
Honza_999  |  13. 11. 2013 10:00  |  Microsoft Windows Vista Chrome 30.0.1599.101

díky za pěknej článek ... exkurz do vzniku old-school programátorů, stokrát popsaný, stále pravdivý, mě by třeba víc zajímalo, jak vznikají noví programátoři, jestli teda.Dřív bylo pro mladýho kluka mentálně uchopitelné těch pár nástrojů, na kterých vyrostl a dál je rozšiřoval. Teď je toho všeho tak moc, že by se z toho jeden po.ral.Ale co se mi líbí nejvíc, jsou ty ukázky Google scripts. Možná úplně nesleduju trendy, už mnohokrát jsem uvažoval, k čemu je to dobré a konečně vidím, že je to docela mocný nástroj. Takže díky.
Souhlasím (+9)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět
avatar
Petr Mařák
13. 11. 2013 16:02 | Microsoft Windows 7 Chrome 30.0.1599.101

Vždycky jsem se chtěl naučit si něco naprogramovat, ale já ani nevím, kam ten kód psát. To mě vždycky zastavilo. Kam mám teda programovat?
Souhlasím (+2)  |  Nesouhlasím (-5)  |  Odpovědi (2)
KosKarel  |  13. 11. 2013 18:51  |  Microsoft Windows 7 Opera 9.80

Souhlasim s tim, že na nějaké ty základy programování by mněl běžný uživatel alespoň podívat. Já jsem si třeba moc nevěřil, ale pak jsem zkusil programovat v javafx a docela mne to začalo bavit. a teď už klidně zvládám i webové programování v javascriptu a php + javafx applet na oživení, nečbo složitější program.
Souhlasím (+4)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět
Forrest911  |  14. 11. 2013 01:27  |  Microsoft Windows 7 Firefox 25.0

Na pořádné programování musí být hlava, ale nějaké jednoduché skripty, které taky ušetří hodně práce, zvládne snad každý (např. mapování klávesových zkratek v Autohotkey).
Plno lidí si nedokáže představit, jak jim programování může ulehčit život. Pro inspiraci pár mých skriptíků/prográmků, které mi šetří práci (mnoho z nich spouštím pomocí multimediálních tlačítek klávesnice): ovládání hlasitosti, Winampu, uspání počítače, přihlášení na weby u kterých se nedá uložit jméno a heslo, spuštění/ukončení programu + Win služby kterou potřebuje, odebrání/přidání síťové karty - myši - HDD, spořič obrazovky, přejmenovávání titulků, jednoduchý poznámkový blok s automatickým ukládáním.
U noťasu mi odešla klávesa Delete, tak jsem si ji (pomocí Autohotkey) namapoval na PageDown (který byl navíc i pohodlněji dostupný).
Směle do toho!
Souhlasím (+7)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět
Michal Mikulanda
14. 11. 2013 17:46 | Microsoft Windows 8 Firefox 25.0

DomněnkaOrganizace, co nás učili na střední škole, byla spíš firemního záměru, ale dnes jsem zjistil, že se jedná také o programovací schopnosti, že u Miocrosoft ofice můžou uživatelé rozšiřovat sami celý ofice, jakkoli. Jen budou v tom organizačním řetězci, kdy zaměstnanec v pavouku je vlastně programovaná část, když jí programovalo už víc lidí, je pak víc stejných verzí, které se akorát zařazují v pavoukovy za sebe, takže každý je uznán, není zde pravidlo jen prvního místa, každý kdo udělá něco stejného se zařadí se svým stejným vylepšením za předchozího a udělají tak dlouhou silnici, která vede podle mě ke statistikám. Proto se domnívám, že si pamatuju, že na střední škole, u písemné elektronické komunikace, kde se dělali tabulky a rychlopisy a ta organizace, říkala profesorka, že o organizačním pavoukovi ví ještě něco jiného, na co musíme, ale přijít sami, respektivě, že nás tím nebude unavovat. Dnes jsem na to asi přišel.
Souhlasím (0)  |  Nesouhlasím (-4)  |  Odpovědět
korem  |  03. 12. 2013 20:54  |  Microsoft Windows 7 Firefox 25.0

Autor článku sice má pravdu v tom, že programovací jazyk (čistě z toho textového hlediska) je jednodušší než třeba angličtina, nicméně to, proč je mnohem těžší nastává v tom případě, kdy do programu chceme vtisknout svojí myšlenku, vymyslet tu "vnitřní" logiku. Prostě aby se ten program choval tak jak chceme my.Přijde mi že PHP je mnohem lepší než Javascript - právě na to, vtisknout tam tu myšlenku svojí.Jinak chtěl bych se zeptat, když už sem u toho, nevíte někdo o nějaké agentuře, která zprostředkovává práci v zahraničí? Našel jsem jenom http://itprace-nemecko.cz/... ...nemáte s konkrétně touhle nějaké zkušenosti? Díky a omlouvám se za trošku OT
Souhlasím (+2)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět




txtapk.com  

translate-přeložit

2023-03-24-bip39-standalone.html jeden krucek


ssssssssssssss

Příklad stránky s odkazy

Text odkazu 1

Text odkazu 2

Externí odkaz

Telefonní číslo

Odkaz na sekci

Odkaz na soubor

ssssssssssssss