https://www.zive.cz/clanky/dabelske-prikazy-ktere-vam-behem-okamziku-znici-system/sc-3-a-175549/default.aspx

2018-12-04

Ďábelské příkazy, které vám během okamžiku zničí systém
Jakub ČížekJakub Čížek 30. září 2014
SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Přikazová řádka Windows i textové konzole z Linuxu jsou mocným nástrojem každého pokročilého uživatele PC. Dokážou rychle budovat a ještě rychleji ničit.
Ďábelské příkazy, které vám během okamžiku zničí systém
Ďábelské příkazy, které vám během okamžiku zničí systémĎábelské příkazy, které vám během okamžiku zničí systémĎábelské příkazy, které vám během okamžiku zničí systémĎábelské příkazy, které vám během okamžiku zničí systém
8 FOTOGRAFIÍzobrazit galerii

Textová konzole operačního systému je mocnou zbraní každého správce počítače. Co jeden provede hektickým šermováním ukazatele myši po obrazovce, zvládne zkušený člověk několika údery klávesnice v černobílém okénku.

Práci s textovým prostředím jsme si připomněli v dubnovém článku Začněte skutečně ovládat PC: Používejte příkazovou řádku, tentokrát se ale na celou věc podíváme trošku jinak. Terminál totiž umožňuje nejen rychle splnit zadaný úkol, ale také jako mávnutím kouzelného proutku zahltit procesor i paměť nebo třeba na kusy rozmetat souborový systém.

Dnes se tedy podíváme na několik bláznivých příkazů pro počítačové sebevrahy. Terminál je mocný především na linuxovém systému. Jako ideální testovací prostředí poslouží libovolná virtualizovaná distribuce spuštěná ve VirtualBoxu. Pokud žádný virtuální Linux nemáte, nemusíte jej zdlouhavě instalovat, na internetu totiž najdete celou plejádu již připravených virtuálních disků s nainstalovaným operačním systémem. Nabízí se třeba web Virtualboxes.org.

Teď už ale konec legrace a pojďme zničit počítač.
:(){ :|: & };:

Tato podivná sekvence znaků spolehlivě odstřelí každý linuxový systém – stačí ji zadat do textové konzole. Ve skutečnosti se jedná o jednoduchý bashový příkaz, který bude rekurzivně spouštět nové a nové procesy sebe sama. Rozbor příkazu, který je známý jako tzv. fork bomba, najdete znak po znaku na tuzemské Wikipedii.
ZiveCz
Zvětšit video

Příkaz po spuštění v podstatě způsobí totální zahlcení systému požadavky na spouštění nových procesů, jedná se tedy o takový hezký lokální příklad útoku DoS. Po zahlcení se systém zpravidla zhroutí.

Obrana není jednoduchá, značka ampersandu (&) totiž znamená, že se budou nové procesy spouštět na pozadí a tedy zcela nezávisle na tom prvním. I když by se vám tedy podařilo po spuštění rychle zavřít okno konzole, je to zbytečné, příkaz se už totiž šíří jako virus na pozadí. Virtuální Ubuntu ve VirtualBoxu si s touto neplechou neporadilo a během okamžiku zcela zamrzlo.
Smršť Internet Explorerů

Na rozdíl od předchozího příkladu z Linuxu se nyní podíváme na Windows a na jednoduchý dávkový skript uložený do souboru *.BAT. Dejme tomu, že budeme chtít vytvořit nekonečnou smyčku, která nebude dělat nic jiného, než že se bude pokoušet stále dokola otevírat nová a nová okna Internet Exploreru. Než se nadějete, budete mít na ploše desítky otevřených prohlížečů a systém začne zoufale swapovat.

Stačí tedy otevřít libovolný textový editor a napsat tuto jednoduchou smyčku:

:smycka
start iexplore www.zive.cz
goto smycka

Výsledek uložte třeba jako soubor legrace.bat a zvesela na něj poklepejte. Následný ohňostroj předčí i oslavy Silvestra.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kolik oken Internet Exploreru systém unese? Co třeba šedesát během několika sekund?
Nezničitelný Průzkumník

Ve smyčce samozřejmě můžeme spouštět cokoliv. Kdybych tedy namísto Internet Exploreru napsal pouze start ., bude se naopak stále dokola spouštět Průzkumník ve vaší uživatelské složce. V tomto případě se ale nebude spouštět pokaždé v novém okně, ale stále v tom samém, což v praxi znamená, že jeho okno bude mít stále fokus a to tak dlouho, dokud nezabijete proces našeho skriptu.

:smycka
start .
goto start

Když Průzkumník vypnete, okamžitě se zase spustí, když jej minimalizujete, okamžitě se obnoví, a pokud zobrazíte okno jiného programu, okamžitě jej opět překryje náš dobrý Průzkumník.
ZiveCz
Zvětšit video
Odstřel Windows během okamžiku

Pokud ani jedna z těchto smyček na Windows nezabije systém dostatečně rychle, můžete nasimulovat fork bombu z Linuxu. V podstatě se jedná opět o smyčku GOTO, ale v tomto případě mnohem spolehlivější.

Pokud vytvoříte skript BAT s těmito řádky:

:smycka
start "" %0
goto smycka,

systém přestane reagovat prakticky okamžitě.
BSOD kdykoliv pomocí klávesové zkratky

Pomocí skriptů výše sice rychle zahltíte systém, nicméně není nad starou dobrou BSOD – modru obrazovku smrti. V posledních verzích Windows ji už jen tak snadno nevyvoláte, Microsoft však na fanoušky BSOD myslí i nadále, vytvořením jednoduchého klíče v systémovém registru ji totiž budete moci vyvolat přidržením pravého Ctrl a dvojitým klepnutím na Scroll Lock.

Nastavení pro USB klávesnici:

Navštivte klíč registru HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\kbdhid\Parameter a vytvořte v něm nový záznam typu DWORD s hodnotou 1 a názvem CrashOnCtrlScroll.

Po restartu můžete BSOD vyvolávat od rána do večera. Podrobnější dokumentaci najdete na stránkách Microsoftu a naše starší povídání o práci se systémovým registrem Windows pak hledejte v článku Začněte skutečně ovládat PC: Kouzlete s registrem Windows.
Klepněte pro větší obrázek
Instantní BSOD na přání
Tisíce zbytečných složek během minuty

Zpět ale ke smyčkám. Procesor a RAM tedy zahltíte snadno a nyní přichází na řadu pevný disk. Smyčku GOTO z příkazové řádky Windows lze použít samozřejmě libovolným způsobem a meze představivosti se nekladou. Pokud byste tedy chtěli třeba zahltit pevný disk náhodnými adresáři, stačí použít tuto smyčku:

:smycka
md %random%
goto smycka
Smaž se

Pokud nic vytvářet nechcete, ale naopak se v přímém přenosu chcete dívat, jak se hroutí celý váš systémový oddíl, otevřete s právy administrátora příkazovou řádku, přesuňte se do C:\ a jednoduše napište rmdir . /S.

Příkaz začne mazat adresář po adresáři, soubor po souboru a zůstanou jen zamčená data, se kterými pracuje nějaký proces. Na mém virtuálním Windows XP po chvíli vyskočilo hlášení, že v systému chybějí klíčová data a ať vložím instalační CD-ROM. To už ale byl pouze poslední záchvěv a po restartu se Windows už neprobudil.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mažeme céčko

Na Linuxu by mohl být ideální alternativou příkaz rm -rf /, který vzhledem k stromovému charakteru smaže prostě všechno v kořenovém adresáři, čili i data na aktuálně připojených médiích.

Na Linuxu jsem ale chtěl vyzkoušet ještě jeden příkaz a to dd if=/dev/random of=/dev/sda.

DD je program, který na Linuxu slouží k nízkoúrovňovému kopírování dat – doslova tedy RAW dat.  Parametr IF představuje vstup, tedy odkud se čte, a parametr OF pak přirozeně výstup, tedy kam se zapisuje. Zařízení /dev/random je generátor pseudonáhodných čísel a /dev/sda je můj pevný disk – v tomto testu pouze virtuální.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přepisujeme pevný disk pseudonáhodnými čísly za běhu systému

Po spuštění s právy administrátora tedy začne program DD zapisovat náhodné hodnoty na pevný disk, což logicky povede k pádu celého souborového systému. Uživatel samozřejmě zpočátku nic nepozná, protože instance je načtená v RAM, brzy se ale začnou objevovat všemožné komplikace, aplikace budou hlásit chyby při pokusu o přístup k disku a po restartu počítače nadobro nastane tma.

Systémová textová konzole je tedy opravdu všehoschopná, čehož by si měli být při hrátkách vědomi hlavně méně zkušení uživatelé. S právy administrátora totiž mají v rukou skutečně tlačítko k odpálení pomyslné jaderné bomby.
A na závěr srandičky

Nakonec malé odlehčení. Dnes jsme s pomocí textové konzole ničili systém a data, ale stojí za to připomenout, že zvláště linuxový terminál dokáže být s těmi správnými prográmky i docela zábavný.
Jede, jede mašinka, kouří se jí z komínka…

Jedním z nich může být třeba textová parní lokomotiva, která se vám projede po počítači. Na většině distribucí ji „bohužel“ nenajdete předinstalovanou přímo v systému, stačí ji ale doinstalovat z výchozího repozitáře – jedná se o balíček sl.
ZiveCz
Zvětšit video
Matrix

Šetřiče obrazovky s Matrixem už sice vyšly z módy před mnoha lety (ostatně to dnes platí o šetřičích obrazovek obecně), to ale neznamená, že si log Matrixu nemůžete spustit i v terminálu. Komunita okolo Linuxu má totiž Matrix i po letech stále ráda, a tak stačí opět doinstalovat balíček cmatrix. Po spuštění se v okně spustí pestrobarevný rej znaků a vy můžete ohromit blízké, že se v tom vyznáte.
ZiveCz
Zvětšit video
Kráva

A do třetice ještě kráva. Tentokráte se bude jednat o balíčky cowsay a xcowsay, které bohužel opět nejsou součástí standardních instalací linuxových distribucí. I v tomto případě je ale můžete doinstalovat z výchozího repozitáře.
ZiveCz
Zvětšit video

Pokud do terminálu napíšete třeba cowsay Ahoj světe!, zobrazí se textová kráva s komiksovou bublinou, ve které bude vaše sdělení. Xcowsay je už vyšší dívčí, tentokráte se totiž kráva vykresli přímo v grafické podobě mimo terminál. Tato kráva tedy nepoběží v čistě textovém Linuxu.

Takže hurá do toho. Více na: https://www.zive.cz/clanky/dabelske-prikazy-ktere-vam-behem-okamziku-znici-system/sc-3-a-175549/default.aspx

https://www.zive.cz/clanky/dabelske-prikazy-ktere-vam-behem-okamziku-znici-system/sc-3-a-175549/default.aspx?artcomments=1

Názory k článku
norax  |  30. 09. 2014 06:49  |  Microsoft Windows 8.1 Chrome 37.0.2062.124

No, význam a dopady tohoto článku nebudu komentovat.
Souhlasím (+134)  |  Nesouhlasím (-10)  |  Odpovědi (2)
avatar
Jaromir Holan
30. 09. 2014 07:14 | Linux AppleMAC-Safari 5.0

do winxp a w2k3 bylo tez pěkné 'del c:\boot.ini'
Souhlasím (+7)  |  Nesouhlasím (-10)  |  Odpovědi (3)
xdanik  |  30. 09. 2014 07:20  |  Linux AppleMAC-Safari 5.0

Konečně zábava do hodin informatiky :D
Souhlasím (+84)  |  Nesouhlasím (-10)  |  Odpovědi (1)
dolph1888  |  30. 09. 2014 07:46  |  Macintosh OS X Firefox 32.0

Ale zajímavý článek díky.
Souhlasím (+37)  |  Nesouhlasím (-13)  |  Odpovědi (2)
avatar
Karel Javořický (von Neurath)
30. 09. 2014 07:53 | Microsoft Windows 7 Firefox 35.0

Aha, takže to není kočka, která vypadá jako kráva ale kráva, která mňouká. Další z věcí mezi nebem a zemí vyřešeny.
Souhlasím (+14)  |  Nesouhlasím (-6)  |  Odpovědět
esondra  |  30. 09. 2014 08:35  |  Microsoft Windows 8 IE 10.0

:(){ :|: :Tahle srandička snad dnes už nic moc na většině distribucí neudělá. A pokud ano, není pravda, že obrana není jednoduchá. Jednodušší snad ani být nemůže. Stačí nastavit limit maximálního počtu procesů.
rm -rf / Taky nefunguje tak úplně jak je uvedeno v článku.
Ironie je, že ten opravdu nejdestruktivnější příkaz v článku vůbec není.
Souhlasím (+68)  |  Nesouhlasím (-5)  |  Odpovědi (1)
Pavelka IT amater  |  30. 09. 2014 08:41  |  Microsoft Windows 7 Firefox 32.0

Normální uživatel se nebude hrabat do něčeho, čemu nerozumí. Já jako IT amatér používám jen základní zkratky jako "regedit" "msconfig" ap., nějaké šílenosti (už i dříve doporučované) pro ajťáky, geeky a Čížky já zkoušet nebudu. Jsem rád, že mi zatím spolehlivě šlape (jako švýcarské hodinky) můj Windows 7 na desktopu z přelomu Milénia a musí ještě šlapat do r. 2020.
Souhlasím (+17)  |  Nesouhlasím (-160)  |  Odpovědi (2)
Aleš Pokorák (maxXx1)
30. 09. 2014 09:05 | Microsoft Windows 7 Chrome 37.0.2062.124

Studenti základních škol se právě dozvěděli jak se zaručeně vyhnout testu z ICT :D Tužka a papír to jistí

Názor byl 1× upraven, naposled 30. 09. 2014 09:05
Souhlasím (+33)  |  Nesouhlasím (-4)  |  Odpovědi (3)
milan123  |  30. 09. 2014 09:05  |  Microsoft Windows 7 Chrome 37.0.2062.124

A to si představte, když ve windows napíšu příkaz "shutdown -s", počítač se úplně vypne!!! Magie! Kouzla! Čáry!!!Počítač je deterministický stroj a když mu něco přikážeme, nepřemýšlí o tom, ale prostě to provede.Jak staré dítě tohle ještě udiví? Dva roky? Tři roky?
Souhlasím (+75)  |  Nesouhlasím (-11)  |  Odpovědi (1)
avatar
Martin Kozak
30. 09. 2014 09:07 | Microsoft Windows 7 Chrome 37.0.2062.124

Uvažoval jsem o přechodu na Linux, ale to, že nemá předinstalovanou krávu, mě nakonec odradilo.
Souhlasím (+157)  |  Nesouhlasím (-3)  |  Odpovědi (3)
Pety  |  30. 09. 2014 09:08  |  Microsoft Windows 8.1 IE 11.0

Hmm, mazání všech složek na C: na normálně nastavených Windows nic moc neudělá, rychle narazí na ACL. Když ale někdo dělá pod Adminem na XP, patří mu to...
Souhlasím (+9)  |  Nesouhlasím (-18)  |  Odpovědi (2)
Kaja_33  |  30. 09. 2014 09:47  |  Microsoft Windows XP Firefox 21.0

Hm, návod pro škodolibé puberťáky a další idividua, kteří to vyzkouší na cizím PC? Díky tomuto článku ten hlas na tu Křišťálovou lupu 100% nedám.
Souhlasím (+46)  |  Nesouhlasím (-14)  |  Odpovědět
heykal  |  30. 09. 2014 10:12  |  Microsoft Windows 7 Chrome 37.0.2062.124

Jasně by tam mělo být upozornění:
že toto nejsou příkazy na hraní... už vidím ty děti jak to zkouší někde ve škole na PC, nebo u kamarádů, vyzkoušej toto zrychlí Ti to start windows apod...
Souhlasím (+12)  |  Nesouhlasím (-3)  |  Odpovědi (3)
pannicca  |  30. 09. 2014 11:19  |  Microsoft Windows 8 Chrome 30.0.1410.43

aneb pocitace jsou jeste stale dost pomale a omezene aby zvladli mnohonasobne a cyklicke procesy.
Souhlasím (+3)  |  Nesouhlasím (-4)  |  Odpovědi (1)
quaker66  |  30. 09. 2014 12:01  |  Linux Firefox 34.0

fork bomba neodstřelí "každý linuxový systém", stačí si nastavit správně limity (platí i pro *BSD apod.)
Souhlasím (+27)  |  Nesouhlasím (-2)  |  Odpovědět
Axel_Foley2  |  30. 09. 2014 12:34  |  Microsoft Windows 7 Firefox 32.0

Proč tu vlastně chodím něco číst? Když tu píšou samé pubertální kok...ny
Souhlasím (+24)  |  Nesouhlasím (-5)  |  Odpovědět
avatar
Vladimír Bureš
30. 09. 2014 12:42 | Macintosh OS X AppleMAC-Safari 5.0

Dalsi clanek bude jak znict server zive.cz? Tohle je zcela absurdni cest jak uskodit systemu by se nasly tisice... Tenhle clanek je jen inspiraci pro par *o*otu co si pak budou pripadat jako borci...
Souhlasím (+12)  |  Nesouhlasím (-5)  |  Odpovědět
Václav Novák (darm)
30. 09. 2014 15:08 | Linux Firefox 32.0

Fork bomba odstřelí Linux jen pokud jsou blbě nastavené kvóty a rm -rf / už roky nefunguje  (je nutné zadat rm -rf /*)
Souhlasím (+11)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět
lubokubo76  |  30. 09. 2014 15:45  |  Microsoft Windows 7 Firefox 24.0

ja som raz skúsil cp subor /dev/sda a bolo po paráde (aj po dátach)
Souhlasím (0)  |  Nesouhlasím (-6)  |  Odpovědi (2)
poool452  |  30. 09. 2014 17:38  |  Macintosh OS X Firefox 21.0

"Co jeden provede hektickým šermováním ukazatele myši po obrazovce, zvládne zkušený člověk několika údery klávesnice v černobílém okénku."
Šermování není hektické, hektické je lámat si prsty při zadávání nesmyslných kombinací znaků do přikazové řádky. Užívání myši je intuitivní, proto ji používá 98% lidí, včetně těch zkušených.
Souhlasím (+8)  |  Nesouhlasím (-24)  |  Odpovědět
avatar
Petr Galansky
30. 09. 2014 20:45 | Linux Firefox 32.0

Tak exkluzivní článek jsem od Vás nečekal.
Pro názornost je to něco podobného jako napsat článek o ničení dat.
"označíme vhodná data, vybereme z nabídky možnost "Data trvale smazat" a potvrdíme. Voala, data zničena. Násladuje hluboký úklon a potlesk přihlížejících.
Vy jste ďábel, jste schopen napsat článek o čemkoli a naprosto bez limitů jej podat.
Souhlasím (+17)  |  Nesouhlasím (-1)  |  Odpovědi (1)
fijosh  |  30. 09. 2014 23:53  |  Microsoft Windows 8.1 Chrome 37.0.2062.124

U "Nezničitelný Průzkumník" máte chybu - posledí řádek má být "goto smycka", ne "goto start"
Jinak mi ale není jasný přínos tohoto "článku".. Asi každé zobrazení reklamního banneru dobré, že?
Souhlasím (+11)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět
Jan Polášek
01. 10. 2014 11:21 | Linux Chrome 37.0.2062.120

Ta kráva zrovna v testovaném Ubuntu je už v základu: apt-get moo. Jen teda neumí custom hlášku, ale jen "have you mooed today?" A co se týče rm -rf /, tak to na některých distribucích nejde, systém to nedovolí.

Názor byl 1× upraven, naposled 01. 10. 2014 11:23
Souhlasím (+3)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět
vzach  |  01. 10. 2014 21:22  |  Linux AppleMAC-Safari 5.0

Před lety jsem slyšel historku, jak šel jeden vedoucí Výpočetního Střediska na kurs obsluhy OS RSX11-M pro počítače řady SMEP. Jako první je školitel učil formátovat disky. Když jim sdělil patřičný příkaz, tak hned dodal, aby nikdy neformátovali systémový disk. V tu chvíli se přihlásil ten vedoucí, že již disk na školicí SMEPce zformátoval. Bohužel to byl právě ten systémový, takže oproti původnímu plánu školení se prvních pár dní snažili OS dát do provozního stavu.
Souhlasím (+6)  |  Nesouhlasím (-2)  |  Odpovědi (2)
hnusak  |  02. 10. 2014 10:42  |  Microsoft Windows 8.1 Chrome 37.0.2062.124

První příkaz v článku je součástí hieroglyfů nalezených na Baalbeckých terasách a ve skutečnosti znamená "Satane, prohlédni skrz jsoucno a přivítej nás ve své říši". V odborné literatuře se mu říká Satanův úsměv, nověji Satanův smajlík. Když je někdo takový idiot, aby na svém počítači vzýval Satana, dobře mu tak.
Souhlasím (+3)  |  Nesouhlasím (-1)  |  Odpovědět
Virteal  |  03. 10. 2014 23:29  |  Linux Firefox 32.0

[ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /Oblibena hra linuxaku - Ruska ruleta.
Souhlasím (+7)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět




txtapk.com  

translate-přeložit

2023-03-24-bip39-standalone.html jeden krucek


ssssssssssssss

Příklad stránky s odkazy

Text odkazu 1

Text odkazu 2

Externí odkaz

Telefonní číslo

Odkaz na sekci

Odkaz na soubor

ssssssssssssss