https://www.zive.cz/clanky/zazente-vanocni-nudu-naucte-se-programovat/sc-3-a-180836/default.aspx

2018-12-04

Zažeňte vánoční nudu. Naučte se programovat
Jakub ČížekJakub Čížek 26. prosince 2015
SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT

    Programování není těžké a zelenáči se toho zbytečně děsí
    I domácí vývojář naprogramuje hotové divy
    Naučit se základy je dnes velmi jednoduché

Zažeňte vánoční nudu. Naučte se programovat
Zažeňte vánoční nudu. Naučte se programovatZažeňte vánoční nudu. Naučte se programovatZažeňte vánoční nudu. Naučte se programovatZažeňte vánoční nudu. Naučte se programovat
10 FOTOGRAFIÍzobrazit galerii

Když jsem před dvěma lety napsal článek Začněte skutečně využívat počítač: Programujte ho, ve kterém jsem se snažil nastínit, že PC není pouze prohlížeč Facebooku, lechtivých webových stránek a herní terminál, mnoho z vás si postěžovalo, že programovat neumí a ať připravíme nějaký kurz.

Pamětníci, kteří nás čtou delší dobu, si jistě pamatují na dobu před deseti lety, kdy na Živě.cz skutečně vycházel mnohadílný seriál o programování v PHP a o pár let později minisérie o vývoji v C# s praktickými příklady pomocí bezplatného Visual Studia, nicméně dnes máme rok 2015 a doba pokročila. Proč tedy znovu vynalézat kolo, když už tu dávno je a to snad tisíckrát – a s postupem času ve stále lepší kvalitě.

Na webu dnes najdete hromadu propracovaných webů, které naučí základy programování v populárních jazycích i naprosté zelenáče, kteří v životě nenapsali ani řádek Javascriptu nebo školního Pascalu.

A jelikož máme sváteční volno a mnozí z vás dovolené a prázdniny, dnes se podíváme na několik takových skvělých příkladů.
Proč vlastně programovat?

Než ale začneme, je třeba si ujasnit jeden základní předpoklad. Než se pokusíte naučit nějaký programovací jazyk čistě pro svoji domácí potřebu, musíte mít hlavně důvod. Tím může být třeba nějaký problém, rébus, který chcete pomocí počítače elegantně a rychle spočítat. Pokud budete umět programovat, dává vám taková znalost ohromnou výhodu před ostatními.

Mým důvodem byly před mnoha lety domácí úkoly z fyziky a matematiky a na vysoké škole pak mnohem komplikovanější výpočty ze statistiky a kartografie. Zatímco jedni strávili víkend počítáním všemožných loxodrom, ortodrom, transformací souřadnic a výpočty s nautickými trojúhelníky, já si napsal jednoduchý skript, který vše spočítal během sekundy a ještě vše nakreslil do grafu.

Později jsem chtěl vědět, jak se vyvíjí v čase počasí v Brně, a tak jsem si napsal program, který už deset let zaznamenává každou hodinu základní počasí na brněnském letišti Tuřany, plní obrovskou a volně přístupnou databázi a kreslí časovou osu pro aktuální měsíc.
Klepněte pro větší obrázek
Stačí základní znalost programování a pár desítek řádků v Javascriptu a dozvím se, jaké bylo počasí v libovolný den a hodinu v posledních deseti letech

Před čtyřmi lety jsem si nakonec položil otázku, jaké jsou asi v Česku sítě Wi-Fi, kde všechny ty domácí, podnikové i restaurační krabičky s anténkami jsou, jaké mají zabezpečení a tak dále. Napsal jsem tedy drobnou aplikaci pro Android, spustil server a s pomocí dobrovolníků jsme zaměřili více než dva miliony bezdrátových routerů – je velmi pravděpodobné, že i ten váš.
Klepněte pro větší obrázek
Chtěl jsem zmapovat co nejvíce Wi-Fi routerů v Česku. Po čtyřech letech jich mám v databázi více než dva miliony. Co je k tomu potřeba? Pár tisíc řádků kódu v Javě a PHP a několik tisíc dobrovolníků.

Když se mě lidé ptají, proč jsem to vlastně dělal a jaký to má celé byznysplán, odpovídám jim zcela po pravdě, že jsem byl prostě jen zvědavý a neudělal jsem nic jiného, než že jsem využil ohromného výkonu a schopností těch placatých počítačů, které nosíte po kapsách. A crowdsourcingu – komunity dobrovolníků, kteří to chtěli vědět také.
Programování není věda. Nepotřebujete IQ 140 a jedničky z matematiky

Současné vysokoúrovňové programování počítače, které je pro domácí amatérské kódování PC nejvhodnější, dnes není žádná věda. Nemusíte být skvělí v matematice – raději vám nebudu ukazovat svoje vlastní vysvědčení, nemusíte mít IQ 140 a nemusíte být ani student technické školy, protože programování není nic jiného než návrat ke kořenům; je to spíše surové (a často velmi efektivní) ovládání počítače. Ostatně všichni ti, kteří zažili éru osmibitových počítačů, si pamatují, jak ovládali počítač třeba skrze příkazový jazyk Basicu.
Klepněte pro větší obrázek
K domácímu programování nepotřebujete IQ 140 a jedničky z matematiky

A jak už jsem napsal v onom předloňském článku, pokud jste schopni domluvit se na dovolené alespoň trochu anglicky, není důvod, proč byste se nemohli naučit Javascript, Javu, C#, Python, PHP a další jazyky – jsou mnohem jednodušší než německá gramatika.

Není složité se naučit základy počítačových jazyků. Je složité vymyslet dokonalý algoritmus. Ale nebojte, i ten váš nedokonalý bude fungovat. Nemusíte být prostě spisovatel s Nobelovkou v kapse, abyste napsali slohovou práci.
Kodu

Dost ale teorie a omáčky okolo, pojďme se konečně podívat, kde začít. Naprostý úvod do základní logiky každého programu vám podá třeba kdysi velmi populární a dnes možná trošku zapomenutý projekt Kodu od Microsoftu.
ZiveCz
Zvětšit video

Pokud jste zažili jazyk Karel, který pomocí jednoduchých příkazů ovládal figurku na hracím poli, Kodu je mu velmi podobný, ale umí toho mnohem více a rovnou v akcelerovaném 3D prostoru. V podstatě se jedná o návrhové prostředí, pomocí kterého můžete vytvořit hru. Namísto psaní komplikovaného kódu některého z jazyků ale programujete pomocí zadávání elementárních příkazů, které vybíráte ze seznamu a vytváříte tedy jakési schéma; třeba: „když klepnu na šipku vlevo, herní charakter se posune o kus vlevo.“
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Schéma programu v Kodu složené z příkazů – jeho kód a herní scéna

Kodu je kupodivu docela mocné a lze v něm za pár minut udělat funkční 3D střílečku, ve které budou vaši figurku nahánět nepřátelé a vy jejich likvidací budete sbírat body. Na Kodu se každý naučí používat stavební kámen každého algoritmu – rozhodovací podmínku IF, THEN. Když se něco stane, pak udělej toto, anebo tamto.
Code Studio

S Kodu zažijete hromadu zábavy, nicméně se nejedná o multiplatformní software. V poslední době se tedy mnohem více mluví o projektu Code.org, který podporují softwaroví velikáni v čele s Microsoftem a Googlem. Jeho součástí je webové Code Studio, které běží v prohlížeči a můžete v něm bez znalosti klasického programování napsat hromadu webových experimentů a her. Jejich galerie je k dispozici třeba zde.
Klepněte pro větší obrázek
Vlevo nahoře je grafické plátno, na kterém se vše odehrává (scéna s tučňákem a psem) a vpravo pak schéma programu složené z jednoduchých příkazů

Code Studio připomíná Karla, a jelikož je celý web Code.org přeložený i do češtiny (sic strojově a je to bohužel znát), příkazy můžete taktéž vybírat v češtině. Stejně jako v Kodu vytváříte vlastně jakési logické schéma, které může být i poměrně komplexní.
Code Academy

Kodu a Code Studio je především zábava a perfektní nástroj pro děti, pro nás o něco odrostlejší, kteří chceme ovládnout skutečný jazyk a  nějakým způsobem automatizovat třeba Windows, to ale nestačí.

Pak na řadu konečně nastupuje skutečné programování. V knihkupectví najdete hromadu knih, z nichž mnohé jsou dnes už bestsellery, ale jak už jsem napsal v úvodu, máme rok 2015 a interaktivní web, proč toho tedy nevyužít i pro samotné studium.

Krásným příkladem jsou třeba stránky Code Academy, kde se po registraci můžete hned a zdarma pustit do některého z rychlokurzů. Zkušenosti s programováním mít prakticky nemusíte – stačí znalost angličtiny.

Dejme tedy tomu, že si vyberete jako já třeba Python. Začnete od naprosté nuly, ale na rozdíl od nudné teorie a zdlouhavých úvodů hned začínáte psát a plníte přímo v prohlížeči úkoly = programujete a hned vidíte výsledek. Kurzy jsou zpravidla natolik precizně připravené, aby vám jasně vysvětlily, co a proč se právě děje.
Klepněte pro větší obrázek
Kurz Pythonu na Code Academy a kapitola věnovaná proměnným. Vlevo je vždy základní popis a instrukce úkolu, vpravo pak editor a v černém poli pak interpret, který spustí váš kód. Je to velmi názorné a i naprostý začátečník brzy pochopí, jak to vlastně celé funguje. Pokud se vám nebude dařit, každá kapitola má nápovědu.

Celý kurz je rozčleněný často i do desítek kapitol, jenže to máte jako se seriály. Jakmile splníte první kapitolu, pokračujete do druhé, pak třetí, čtvrté… A v jedenáct večer si zděšeně uvědomíte, že jste strávili u počítače celý den, ale světě div se, vy už ten Python trošku umíte!

Code Academy vás neustále motivuje, přiděluje různé odznáčky a skóre a vedle Pythonu nabízí prakticky vše základní, s čím se dnes na webu setkáte. Můžete to zkusit s Javasciptem a jeho populární knihovnou jQuery, kterou dnes používá snad každá druhá stránka na internetu včetně Živě.cz, pak je tu PHP, Ruby i klasické HTML a tvorba webových stránek.
Google Apps Script

Jakmile vám přestane být Javascript cizí, nastane čas na plnění vašich snů. K tomu slouží třeba Google Apps Script, což je Javascript rozšířený o další funkce a je součástí úložiště Google Drive. Pomocí Apps Scriptu můžete ovládat a psát makra třeba pro webový tabulkový procesor Googlu, ale také programovat různé úkoly, které se budou automaticky zpracovávat třeba každých pár minut na serverech Googlu. Takovou úlohou je i ono moje počasí, které hodinu co hodinu stahuje textový soubor ze serveru amerického meteorologického úřadu NOAA. Obsahem souboru ve formátu METAR je pak aktuální stav počasí v Brně.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý kód vpravo se spustí na serverech Googlu každý den, stáhne si z webu cnb.cz kurzovní lístek a uloží do tabulkového editoru aktuální cenu eura. Pro Google Apps Script primitivní úkol.

Google Apps Script má ještě jednu skvělou vlastnost – je zdarma. Nemusíte si zřizovat žádný hosting, platit webovou doménu a tak dále. O vše se stará Google.
Visual Studio Code

Pokud budete chtít začít psát programový kód na počítači, budete potřebovat nějaký slušný editor. Těch opravdu propracovaných je celý zástup – třeba Atom, Sublime, a jelikož jsme v Česku, nesmím zapomenout ani na zdejší a už tradiční (a opravdu letitý) PSPad. Tyto programy umí často doplňovat kód, takže stačí napsat třeba jen část příkazu, umí automatizovat zápis větších struktur a tak dále. Proto práci mnohem více usnadňují a zrychlují, než kdybyste vše psali třeba v prostém Poznámkovém bloku Windows.
Klepněte pro větší obrázek
Multiplatformní Visual Studio Code od Microsoftu

Letos se na scéně objevil další pokročilý (a přitom rychlý a jednoduchý) univerzální editor kódu –  Visual Studio Code od Microsoftu. Pochvalují si jej i mnozí vývojáři z cizích platforem, kteří jinak nemají Microsoft příliš v lásce, Code totiž skutečně působí, jako by jej měl na svědomí spíše nějaký startup. K dispozici je vedle Windows také pro Linux a jablečný OS X a je rozšiřitelný o podporu hromady jazyků. Přestože má v názvu Visual Studio, se svým obrovským příbuzným toho má pramálo společného. Je rychlý a malý.
Stackoverflow

Domácí vývojář, který neprogramuje každý den, samozřejmě nikdy nezná vše a hledá řešení na webu. Velmi dobrým pomocníkem je v tomto případě komunitní Stackoverflow, kde vám zkušenější vývojáři poradí. Jelikož jsou odpovědi z webu perfektně indexované v Googlu, často stačí zadat do vyhledávače třeba „Java download file“ a některý z výsledků vás zavede právě na Stackoverflow, kde již před vámi někdo hledal odpověď, jak v Javě skrze HTTP stáhnout třeba textový soubor.

Tak a teď už víte skoro vše. Takže běžte rychle skriptovat, programovat, tvořit – prostě používat počítač na 100 %. Pokud to zvládnete, ocitnete se tak trochu jako Neo z Matrixu poprvé ve skutečném světě a pochopíte, co vše lze s počítačem opravdu dělat. Bude to jízda! Více na: https://www.zive.cz/clanky/zazente-vanocni-nudu-naucte-se-programovat/sc-3-a-180836/default.aspx

https://www.zive.cz/clanky/zazente-vanocni-nudu-naucte-se-programovat/sc-3-a-180836/default.aspx?artcomments=1

Názory k článku
rebeltester  |  26. 12. 2015 04:24  |  Microsoft Windows 7 Firefox 43.0

resim neco jineho a narazim na taky stupid clanek lol
jojo chcuvydelat nad bankou z vraceni haleru napisu si javascript jupi jej lol znezivat chyby v zabezpeceni bank uctu nebylo nikdy snasi :D hlavne kdyz to nemusim delat rucne ale bude to delat neci pocitac :D
Souhlasím (+11)  |  Nesouhlasím (-173)  |  Odpovědi (3)
dolph1888  |  26. 12. 2015 09:16  |  Microsoft Windows 10 Chrome 46.0.2486.0

Nikdy jsem se toho nebál a neděsil jsem se toho. Matika, fyzika, algoritmy, vzorce a "hry" s nimi mě provázeli celou dobu studování (ne nechodil jsem na "humanitní" obor, proto nikdy nepřijmu, že islám patří do Evropy a proto nemám dokonalou CZ, dějepis byl zajímavější, já se učil i jak to bylo před a za Rakousko-Uherska a kdo to tak měl opět by nikdy nebyl dobro.ráčem. K programování, nebylo to zcela nezajímavé je do "dominantní" pocit, tvořit něco co jiní používají a JÁ to vytvářím a ovlivňuji, ovšem nakonec jsem dal přednost multimédiím a udělal jsem dobře, prostě mě nebavilo koukat do kódu, zkoušet a hledat chyby a zase koukat do kódu. Mnohem raději jsem si hrál v PS s fotkami spolužáků a pálil na vypalovačce (Yamaha) co šlo. Tehdy to byl zázrak, v PC nebylo hafo disků s neomezenými TB.
Souhlasím (+9)  |  Nesouhlasím (-172)  |  Odpovědi (3)
dpcstb  |  26. 12. 2015 09:31  |  Microsoft Windows XP Firefox 38.0

zivot aj tak nema zmysel
edit: je bat, ko kot, pi cu, sk urveni dementi omrdani matkami, pr del. aby clovek sa nemohol v prispevku normalne vyjadrit vy bu zeranti !!!edit2: adbIock!!!!

Názor byl 2× upraven, naposled 26. 12. 2015 20:09
Souhlasím (+22)  |  Nesouhlasím (-56)  |  Odpovědi (6)
harrym  |  26. 12. 2015 10:01  |  Microsoft Windows 7 Chrome 48.0.2564.48

Programování těžké není, ale ladění jo...
Souhlasím (+69)  |  Nesouhlasím (-11)  |  Odpovědi (4)
vmm  |  26. 12. 2015 10:30  |  Microsoft Windows 10 Firefox 43.0

Takze moj subjektivny nazor, programovat nejake priklazy v c++ sa nauci kazdy a nie je to na skodu. Aspon ziska pouzivatel prehlad.
Ale naucit znamena - dodrziavat urcity standart - nie zbuchat kod co nema hlavu ani patu.
Nikto nevyzaduje virtualne funkcie v c++ alebo ine, ale ked sa nieco ucim tak poriadne. Na dobrych zakladoch sa da stavat v buducnosti.
Nie ked som bol prvak na vysokej - prvaci kupovali programy na zapocet namiesto toho aby len trosku do toho problemu pozreli - tak ked pozeram dnes nejake kody - tak vacsina len ctrl-c + ctrl-v.
Necital som cely clanok nemam na to cas, vecer sa ktomu vratim. Kritiku mam rad :D
Souhlasím (+15)  |  Nesouhlasím (-31)  |  Odpovědět
avatar
Karel Novák (Uzivatel)
26. 12. 2015 10:57 | Microsoft Windows 7 Chrome 47.0.2526.106

Jak sem si všiml, často to začne obrovským nadšením, pokračuje stáhnutím nějakého IDE, dále se širokému okolí oznámí, že dotyčný brzy začne programovat hru na úrovni některého současného herního trháku a tím to bohužel taky skončí.
Souhlasím (+112)  |  Nesouhlasím (-5)  |  Odpovědět
Martin Černohorský
26. 12. 2015 11:13 | Microsoft Windows 10 Firefox 43.0

Zrovna sedím u projektu z Javy. Začít opravdu není těžké, něco napsat ať to nějak funguje taky ne, ale udělat něco robustního co má fungovat vždy podle očekávání už úplně jednoduché není.
Souhlasím (+93)  |  Nesouhlasím (-3)  |  Odpovědi (2)
aminux  |  26. 12. 2015 11:20  |  Microsoft Windows XP Firefox 43.0

Co se týče editorů, doporučuji nějaký co umí multikurzor, jako Sublime text.
Začít dnes je opravdu snadné, ale dotáhnout to někam už vyžaduje vůli, jenom nadšení nestačí.
https://www.youtube.com/user/BambooMachine/playlists... Teď na mě vykoukla nová testovací verze Živě, to je něco šíleného. Proč se proboha všude dělá dyzajn jak pro prvňáky, hlavně že jsou velké obrázky a nadpisy aby to zabralo co nejvíce místa. Podobně má od ledna vypadat i můj oblíbený Root.
To se všichni zbláznili nebo co?

Názor byl 2× upraven, naposled 26. 12. 2015 11:38
Souhlasím (+98)  |  Nesouhlasím (-7)  |  Odpovědi (1)
Klokotik  |  26. 12. 2015 11:28  |  Linux Firefox 42.0

Jediný projekt, co doma celkem pravidelně dodělávám je aplikace pro nahrávání videí / pořizování snímků z astronomických kamer. Pěkně v Linuxu ve FreePascalu.
Souhlasím (+22)  |  Nesouhlasím (-7)  |  Odpovědět
itamater  |  26. 12. 2015 11:39  |  Microsoft Windows 10 Chrome 46.0.2486.0

Programování, na rozdíl od jiných zaměstnání, vás musí bavit. Můžete to dělat i bez toho, ale pak to pro vás bude utrpení. Naopak, pokud vás to baví, tak máte na 60 % hotovo. Zbylých 40 % pak tvoří odhodlání učit se a řešit problémy.Začal jsem programovat před pěti lety a dnes je to mé hlavní zaměstnání. Občas je to nuda, někdy se prostě psaní šablonovitého kódu nevyhnete, ale i tak mě to neskutečně baví, protože se pořád můžu učit něco nového a přicházet s vlastními návrhy problémů. Pamatuji se na začátky, když jsem dělal různé stáže a oni mě strčili na zpracování dat. Borci tam ručně lomili data do excelu. Stačilo napsat pár řádků a měl jsem polovinu šichty volno. Kolegyně, která si všimla, že pořád koukám do mobilu, mi přišla taktně naznačit, že se očekává, že splním alespoň nějakou kvótu. Když jsem ji pak ukázal, že mám za šichtu hotovo to, co oni za dvě, tak nechápala.Programování vás učí myslet a řešit problémy = být úspěšní v zaměstnání.
Souhlasím (+100)  |  Nesouhlasím (-3)  |  Odpovědi (1)
avatar
Jiří Setnička
26. 12. 2015 11:43 | Linux Firefox 43.0

Zvládnout dobře nějaký programovací jazyk, zkrátka naučit se nějakou programátorskou technikálii je důležité.Neméně důležité je ale vědět taky to, co a jak programovat Myslím tím vědět, jak třeba fungují pole vs spojové seznamy, jak ze spousty hodnot opakovaně vybírat nejmenší a podobně, zkrátka umět nejenom ty technikálie, ale taky algoritmy a datové struktury.Myslím si, že třeba akce jako KSP pořádané pražským Matfyzem tohle umí naučit dost dobře - http://ksp.mff.cuni.cz/... (a ano, jsem jedním z organizátorů a dělám nám tímhle drobnou reklamu, ale myslím si, že se to sem docela hodí)
Souhlasím (+24)  |  Nesouhlasím (-9)  |  Odpovědi (2)
Milan Král (Krakatoa)
26. 12. 2015 13:18 | Microsoft Windows 10 Firefox 43.0

Co se týče neprofesionálů:
- na webové programování je vhodný zmiňovaný php, mimochodem 3. prosince 2015 vyšel ve verzi 7.
- na desktopové programování je vhodný autoit, stačí si nainstalovat autoit, scite, prolést nápovědu autoitu, používat fórum autoitu a google, a naprogramujete si co vás napadne. Například já v autoitu naprogramoval falešný seedbox na generování uploadu třeba na czt, ovládací prográmek na testovací webserver a hromadu dalších utilitek, třeba si můžete i naprogramovat utilitku, díky které se stanete milionářem:
http://www.zive.cz/poradna/automaticke-zjist... ...
Nebo třeba včera například někdo chtěl za 300 Kč utilitku na dělání screenů za určitého dění na obrazovce ono stačí párkrát se podívat do nápovědy autoitu, párkrát zmáčknout ctrl+c a ctrl+v a máte vydělané 300 Kč (kód byl na 40 řádků a měl zhruba stejně znaků jako tento můj příspěvek...).
A ještě doplním, že kdo chce programovat, tak iq 140 opravdu nepotřebuje, ale potřebuje minimálně nějakou schopnost vytvářet algoritmy tak aby program, který programuje, opravdu dělal to co dělat má.
Jo a nazývám sriptování též programováním, aby to nějak nemátlo. A ono je to asi jedno jak se tomu říká.

Názor byl 2× upraven, naposled 26. 12. 2015 13:38
Souhlasím (+6)  |  Nesouhlasím (-17)  |  Odpovědi (22)
avatar
Josef Novák
26. 12. 2015 15:03 | Microsoft Windows 10 Chrome 48.0.2564.48

Problém v programování není ten, že se ho lidé bojí ale pro drtivou většinu je to neskutečná otrava.
Není lepší vyrazit ven za skutečným světem a reálnými zážitky?!
Souhlasím (+29)  |  Nesouhlasím (-24)  |  Odpovědi (9)
STROX  |  26. 12. 2015 17:29  |  Microsoft Windows 10 Chrome 47.0.2526.106

Článek to vystihl naprosto přesně. Celým tímhle jsem si prošel letošní rok. Codeacademy, Java, JS, HTML, CSS, PHP. I pár knížek jsem projel. Sice jsem nenapsal žádný mega projekt, jen "domácí hračky", ale to není důležité. Důležité je, že jsem se naučil OOP a když otevřu někde nějaký kód, vím co to dělá, umím to upravit, pozměnit, rozšířit jak potřebuji. Takže pokud s tím někdo v myšlenkách koketuje, vrhněte se na to, je to fakt zábava. A když Vás to nechytne, nevadí, není to povinnost. Stejně jako není povinnost umět programovat jako bůh a vyvíjet megaprojekty s kterejma si lámou hlavu stočelnný teamy indů... :) Prostě se na to vrhněte. Je sice malá šance, že naprogramujete doma megaúspěšnou hru, ale už je celkem reálné, že se dostanete do nějakého teamu, co ji dělá... a pár jich v česku máme. :)
Souhlasím (+34)  |  Nesouhlasím (-3)  |  Odpovědi (2)
MLML  |  26. 12. 2015 19:58  |  Microsoft Windows 10 Chrome 47.0.2526.106

Ten nadpis se mi zdá být přímo otřesný. Vy se o Vánocích nudíte? Ostatní skáčou okolo vás a vy umíráte nudou? Věřte, že jsem se na Vánoce nikdy nenudil, ale prožívám je zřejmě jinak než vy.
Souhlasím (+19)  |  Nesouhlasím (-14)  |  Odpovědět
S1913  |  26. 12. 2015 22:56  |  Macintosh OS X Chrome 47.0.2526.106

Nemá smysl, aby se programování učil člověk, kterej to už od začátku nedělá s tím, že ho to jednou bude živit, případně to nedělá pro radost, čistě z osobní zvědavosti.
Protože proč? Já taky neumím vyoperovat slepák, nebo postavit barák, a nebudu se to učit jen proto, abych byl v obraze. Byla by to zbytečná ztráta času, protože na to jsou tady odborníci, kteří to skuteční umí.

Názor byl 2× upraven, naposled 26. 12. 2015 23:01
Souhlasím (+8)  |  Nesouhlasím (-20)  |  Odpovědi (1)
piErcE  |  26. 12. 2015 23:38  |  Microsoft Windows 10 Chrome 46.0.2486.0

Čížku .... je vidět, že o programování nevíš naprosto nic... Ono to totiž .. opravdu .. není vůbec (ale vůbec) tak jednoduché, jak se tu snažíš předeslat.
Souhlasím (+22)  |  Nesouhlasím (-9)  |  Odpovědi (3)
Dvořák1  |  26. 12. 2015 23:38  |  Microsoft Windows XP Opera 9.80

Programovat se učí jen šílenci, kteří u toho také dokáží zůstat. myslím tím tu správnou zapálenost pro věc. A mimochodem. Programovat se má ve strojovém kódu počítače a ne v nějakém jazyku a pak to prohnat přes kompilátor. Vznikne z toho totiž docela pěkná prasárna se spoustou chyb kompilátoru.

Názor byl 1× upraven, naposled 26. 12. 2015 23:40
Souhlasím (+6)  |  Nesouhlasím (-41)  |  Odpovědi (8)
Majk  |  27. 12. 2015 02:02  |  Microsoft Windows 7 Firefox 41.0

K čemu že vlastně jsou ty VOŠ a VŠ IT směrů, když se dá naučit být programátorem přes Vánoce?
Souhlasím (+31)  |  Nesouhlasím (-4)  |  Odpovědi (5)
avatar
Petr Galansky
27. 12. 2015 02:41 | Linux Firefox 43.0

"I domácí vývojář naprogramuje hotové divy" To myslíte tu prezentaci počasí nebo wifi sití ?
Jako domácí vývojář dnes jistě oceníte např. Web na pět kliknutí. Nemusíte mít IQ 140, ale zapomněl jste zmínit jistou minimální konfiguraci osoby aby se pak nestávalo jak se bohužel stává, že do odborného fóra, někteří vaši "Programátoři" napíší zadání a rovnou očekávají, že jim tam "Pastnete" hotový projekt, který ve většíně případů leží stejně někde roztroušen na internetu. Každý "Lepič kódu" je dnes programátorem.

Názor byl 1× upraven, naposled 27. 12. 2015 02:46
Souhlasím (+10)  |  Nesouhlasím (-4)  |  Odpovědět
avatar
Pavel Koloděj
27. 12. 2015 04:03 | Unknown Mozilla 43.0

Největší drsňárna, co jsem kdy viděl bylo, když nám profesor předváděl, jak naprogramoval programovací jazyk sám v sobě.
Souhlasím (+6)  |  Nesouhlasím (-5)  |  Odpovědi (3)
Oldřich Kalužnický
27. 12. 2015 06:36 | Microsoft Windows 10 Chrome 47.0.2526.106

Programování je lehké se naučit, těžký to není, ale ne každý má prostě to algoritmické myšlení, aby něco sesmolil sám
Souhlasím (+19)  |  Nesouhlasím (-3)  |  Odpovědi (1)
Lofwyr  |  27. 12. 2015 08:40  |  Macintosh OS X Firefox 43.0

Vánoční nuda? Neznám.
Souhlasím (+19)  |  Nesouhlasím (-3)  |  Odpovědět
r4in  |  27. 12. 2015 12:51  |  Microsoft Windows 10 Chrome 47.0.2526.106

Jako vysokoškolák jsem ještě nezažil nudné Vánoce... buď člověk dopisuje seminárky, které jsou do konce roku, nebo se už drtí na lednové zkoušky.Nudu vám závidím.
Souhlasím (+11)  |  Nesouhlasím (-3)  |  Odpovědi (1)
Naith (novy)  |  27. 12. 2015 13:19  |  Linux Chrome 47.0.2526.73

Díky za navedení na Code.org. Dcera narazila na Minecraft od MS a chtěla pokračovat dál.Hezké svátky.
Souhlasím (+4)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět
koubavit  |  27. 12. 2015 19:08  |  Microsoft Windows 10 Chrome 47.0.2526.106

A co se naučit dělat Stvořitele vesmíru, na to by zde návod nebyl, moje 3 manželka mě říkala pořád, když mě dáš vše jako prezident je to málo, musíš se stát Stvořitelem vesmíru, nebuď ubožákem!
http://vitkouba.blog.zive.cz/...
Souhlasím (+2)  |  Nesouhlasím (-5)  |  Odpovědět
LDulik  |  28. 12. 2015 15:25  |  Microsoft Windows 8.1 Chrome 47.0.2526.73

A co třeba místo "Code Studia" scratch ?scratch.mit.edu
Souhlasím (+2)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět
avatar
Peter Machala (Substance242)
28. 12. 2015 15:38 | Unknown Chrome 47.0.2526.106

Neviem čítať, ale hľadanie "sharp" aj "f#" v článku/diskusii nula, takže - celkom zaujímavé je online výuka jazyka F#:
http://www.tryfsharp.org/...
Souhlasím (0)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět
polarq  |  28. 12. 2015 16:08  |  Microsoft Windows 7 Chrome 47.0.2526.106

Jsem prekvapen, ze clanek ani diskuze nezminuje jiz dost zavedeny a prijemny jazyk pro amatery, orientovany na grafiku a celkem dobre pokryvajici i pokrocilejsi veci - https://processing.org...
Souhlasím (+1)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědi (1)
avatar
Vladimír Bureš
29. 12. 2015 18:45 | Macintosh OS X AppleMAC-Safari 5.0

Zazente Vanocni programovavani a naucte se nudit
Souhlasím (+3)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět
_Mrq_  |  30. 12. 2015 02:29  |  Microsoft Windows 7 Chrome 40.0.2214.93

Úvodní věty v kombinaci s rozesmátým obličejem Kuby Čížka vlevo vedle vskutku vypadají jak reklama na programování. :)
Souhlasím (0)  |  Nesouhlasím (0)  |  Odpovědět




txtapk.com  

translate-přeložit

2023-03-24-bip39-standalone.html jeden krucek


ssssssssssssss

Příklad stránky s odkazy

Text odkazu 1

Text odkazu 2

Externí odkaz

Telefonní číslo

Odkaz na sekci

Odkaz na soubor

ssssssssssssss