https://www.alza.cz/lightning-network

2022-02-11

Lightning Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Článek Aktualizováno 1. února 2022

O Lightning Network už jste pravděpodobně slyšeli. Pokud ne, doplňte si s námi mezery. Bitcoinové transakce jsou v těchto dnech nejen pomalé, ale i nepříjemně drahé. Posílat Bitcoin po Lightning Network je nejen levné a bleskurychlé, ale zvládne to už téměř každý. Pokud byste si snad mysleli, že posílání plateb je alfou a omegou druhé vrstvy bitcoinové sítě, nikdy byste asi nebyli dále od pravdy. Změní Lightning svět tak, jak jej známe?
Lightning Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – OBSAH

    Škálování a rychlost – blockchain má problém
    Jak problém škálování vyřešit?
    Začátky Lightning Network
    Co vše Lightning Network umožní?
    Lightning Network – jak to vypadá pod kapotou?
    Jak se Lightning Network používá v praxi?
    Lightning Network peněženky (vyzkoušeno za vás)
    Návod na lightningovou peněženku ZAP: Desktop (Windows)
    Kde všude se dá pomocí Lightning Network zaplatit?
    Lightning Network jako budoucnost krypto plateb?
    LNP/BP aneb rychlé platby jsou jen začátek

Škálování a rychlost – blockchain má problém

Blockchain je vlastně decentralizovaná účetní kniha, jež obsahuje všechny transakce a stavy účtů, které kdy v dané síti nastaly. Na rozdíl od centralizovaných systémů tuto účetní knihu udržují všechny uzly (nodes) v síti kolektivně a nespoléhají se na žádnou jedinou autoritu (například banku). To umožnilo vytvořit první funkční decentralizovanou kryptoměnu – Bitcoin. Má to však háček. Ze začátku, když je síť ještě malá či málo používaná, je sice všechno v pořádku – transakce jsou rychlé, extrémně levné a každý si může celý blockchain stáhnout na počítač a nezávisle ověřit, zda vše sedí.
lightning network, bitcoin Lightning Network je jedním z nejočekávanějších vylepšení Bitcoin sítě.

Po čase, když se popularita a používání Bitcoinu rozšířily, se však ukázalo, že blockchain je coby databáze relativně pomalé a neefektivní řešení – je mnohem efektivnější doplňovat jedinou centralizovanou databázi a odkazovat na ni, než když se musí koordinovat všechny uzly v síti. Blockchain skladuje všechny transakce, které kdy v dané kryptoměně proběhly. I malá platba za kávu z roku 2015 bude již navždy uložena v bitcoinové síti. To je u sítě, jejímž cílem je stát se globálním platebním nástrojem s obrovským počtem transakcí, problém. Bude to totiž znamenat, že velikost blockchainu se bude nafukovat a bude klást specifické nároky na ty, kdo chtějí spravovat uzel v síti (tzv. full node).
Jak problém škálování vyřešit?
Velké bloky

Budeme neustále zvětšovat bloky, abychom zachovali rychlost a nízké poplatky za transakci. To ale bude znamenat, že brzy si budou moci blockchain dovolit verifikovat pouze velcí hráči, kteří mají kapitál na nákladná datacentra. Tato možnost tak povede k centralizaci sítě, a tím pádem na ni bude možné snadněji zaútočit. Tímto směrem se vydala část BTC komunity, která se odštěpila a vytvořila Bitcoin Cash.
Efektivnější zápis dat

Soubor řešení, která zmenšují jednotlivé datové zápisy do blockchainu. Je jím částečně například i SegWit, chystané Schnorrovy podpisy společně s Taproot a dalšími vylepšeními. Technologických vylepšením Bitcoinu, tzv. BIPům, se věnujeme v samostatném článku: BIP – Technologická vylepšení Bitcoinu. Tato řešení fungují, ale nedají se aplikovat donekonečna a problém nafukování blockchainu nikdy nevyřeší úplně.
Sharding

Velká většina uzlů v síti nebude udržovat celý blockchain, ale pouze jeho části, avšak takovým způsobem, aby se i z malého počtu uzlů dokázal celý blockchain zase poskládat. Toto řešení je zatím jen v experimentální fázi, počítá s ním například Ethereum (částečně např. i Cardano).
lightning network, bitcoin, ethereum, cardano Problém škálovatelnosti řeší i další kryptoměny, jako například Ethereum či Cardano.
Off-chain řešení (Lightning Network)

Počítají s tím, že většina běžných transakcí se nebude zapisovat přímo do blockchainu, ale do platebních vrstev nad ním, jelikož ty budou rychlejší a levnější. Blockchain bude těmto vrstvám sloužit jako základní kámen a „konečný soudce“, do něhož se pouze jednou za čas zapíše nový stav účtů (tzv. Settlement layer). Dominantním řešením je zde Lightning Network nebo například jeho obdoba na Ethereu pod názvem Plasma.
Alternativní technologie

Někteří inovátoři navrhují zahodit blockchain úplně a použít alternativní protokol, například kryptoměny, které běží na bázi DAG (jakými jsou např. Nano, IOTA, Byteball). Tato řešení jsou ale ještě v rané fázi vývoje, ani zdaleka nedosahují bezpečnosti a stability bitcoinového blockchainu a panuje skepse, zda vůbec budou fungovat decentralizovaně v globálním měřítku.
Začátky Lightning Network

O platebních kanálech mimo BTC blockchain se mluvilo téměř od počátku Bitcoinu. Jeden z prvních nedokonalých návrhů popsal i samotný Satoshi Nakamoto (asi tolik k tvrzení příznivců Bitcoin cash, že LN není součástí „Satoshiho vize“). Koncept dále rozvíjeli další BTC developeři (např. Mike Hearn a Matt Corallo), přičemž překonávali různé problémy (první pokusy s platebními kanály například fungovaly pouze jednosměrně).
lightning network, bitcoin, blockstream Prvním předmětem zakoupeným v (testovací) Lightning síti je tento obrázek. První transakce mezi vývojáři Blockstreamu proběhla v roce 2015.

Ucelenou formu dali konceptu Lightning Network až Joseph Poon a Thaddeus Dryja vydáním Lightning Network whitepaperu v roce 2016. Od tohoto okamžiku vývoj Lightning řešení škálování Bitcoinu začal naplno. Nezávisle na sobě je ve vývoji 8 implementací v rozdílných programovacích jazycích:

    Lnd (GO)
    Eclair (scala)
    c-lightning (c)
    Electrum (Python)
    Rust-Lightning (Rust)
    lnp-node (Rust)

Vývojáři všech uvedených implementací se zavázali k dodržování tzv. BOLT standardu, což vede k tomu, že jejich implementace budou vzájemně kompatibilní. Vytvoří tak jednotnou síť, místo toho aby si vzájemně konkurovali. Na vývoji a podpoře Lightning Network se také podílí společnost Blockstream a mnoho nezávislých vývojářů.
Co vše Lightning Network umožní?

Lightning Network je primárně řešením pro škálování sítě, ale zdaleka to není jediná věc, s níž má jeho implementace Bitcoinu pomoci.
Škálovatelnost

Bitcoin nebude možné využívat k efektivnímu placení, pokud nebude podporovat mnohem více transakcí za sekundu (TPS) než současných 7. Lightning Network transakce mnohonásobně zvýší průchodnost sítě, protože jdou mimo blockchain. Přesto bude celá síť stále stejně decentralizovaná.
Instantní platby

Bloky s transakcemi přibývají v BTC síti přibližně jednou za 10 minut. Abychom mohli transakci považovat za bezpečnou, měli bychom počkat alespoň 2–4 bloky, tedy 20–40 minut. Lightning Network transakce jsou však okamžité, proto mohou být vhodným řešením například pro platební terminály.
i Věděli jste, že Lightning Network nemusí fungovat pouze na Bitcoinu? Toto řešení může být použito i na jiných blockchainech. Kromě bitcoinových klonů (jakými jsou Litecoin či Vertcoin) o zavedení uvažují i vývojáři Monera. Aktivně s ním (pod označením „Plasma“) pracuje také Ethereum. Joseph Poon je dokonce poradcem projektu OmiseGo, který nad Ethereem Plasmu vyvíjí.
Mikroplatby

V Lightning Network lze posílat malé transakce (dokonce menší než 1 satoshi). Poplatek je přitom za předpokladu dlouhodobě otevřeného lightning kanálu téměř zanedbatelný. Díky tomu umíme nastavit třeba automatické platební systémy za drobné služby, za něž se mikropoplatky mohou strhávat například po minutách.
Finanční soukromí

Lightning Network může napomoci ke zlepšení soukromí uživatelů, jelikož transakce v Lightningu probíhají mimo veřejný blockchain – v kanálech, které nejsou zcela transparentní. Lightning tak bude fungovat trochu jako Bitcoinový mixér.
Decentralizovaná směna kryptoměn

Tzv. Cross chain atomic swaps budou díky Lightning možné tehdy, pokud bude Lightning Network podporovat více kryptoměn. V kanálu bude možné rychle a levně směnit jednu kryptoměnu za druhou, bez nutnosti používat burzu.
Lightning Network – jak to vypadá pod kapotou?

Základním stavebním kamenem Lightning Network jsou platební kanály (payment channels). Platební kanály jsou v podstatě smart contracty – speciální adresy, na kterých platí trochu sofistikovanější pravidla než na běžné BTC adrese.
Pro nováčky není koncept LN zcela snadno uchopitelný. Pokud ovládáte angličtinu, doporučuji zhlédnout toto skvělé video od Andrease Antonopoulose.

Tyto kanály jsou zápisem do BTC blockchainu vytvořeny mezi dvěma protistranami a jsou obousměrné. „Transakce“ v Lightning Network jsou vlastně přepisy stavu účtů (tyto zápisy se ale ukládají pouze v daném kanálu, ne v BTC blockchainu). Každou změnu v tomto kanálu přitom musí schválit (podepsat) obě strany (multisignature). Stav kanálu se může po podpisu obou stran libovolně měnit s tím, že staré stavy se mažou a závazný je vždy ten poslední.

Velmi jednoduše řečeno se vlastně dvě strany mezi sebou dohodnou, jaký je mezi nimi stav účtů, a na konci se platba vyrovná zápisem do blockchainu. Některé kanály mohou vznikat pouze na pár plateb, jiné mohou vydržet aktivní roky, bez nutnosti kanál uzavřít. Uzavření kanálu totiž znamená nutnost zápisu do blockchainu, a nemá proto smysl otevírat nové kanály jen kvůli jedné či dvěma platbám.
lightning network, bitcoin, jak funguje Lightning Network funguje podobně jako TCP/IP protokol, který pomáhá posílat pakety dat přes internet.

K uzavření kanálu také není nutný souhlas obou stran – smart contract obsahuje mechanismy, které zabraňují tomu, aby byly kanály nepoctivými stranami zneužity (ty o své prostředky v kanálu mohou přijít). Každá strana tedy má za jistých okolností možnost uzavřít ho samostatně, čímž ukončí platební vztah. Technické detaily smart contractu jsou výborně popsány například v tomto článku.
Lightning Network rovná se síť kanálů

Platební kanál je sám o sobě užitečný zejména v případě, že strany, které si ho spolu otevřely, mají nějaký dlouhodobý platební vztah. Pro běžné užívání (jednorázová platba za kávu) ale není praktické, aby si milovník kávy otevíral s kavárnou vlastní kanál, pokud se do ní neplánuje vracet pravidelně. Jednotlivé kanály od sebe ale nejsou izolované. Naopak, vytvoří propojenou síť!
i Jak bude Lightning Network fungovat v praxi?

    Chci například pomocí LN zaplatit Alešovi, s nímž nemám vytvořený kanál.
    Mám ale vytvořený kanál s Barborou, která má vytvořený kanál s Alešem.
    V případě, že je v obou kanálech dostatek prostředků, mohu Alešovi zaplatit s pomocí Barbory a platba projde přes dva kanály.
    Do hry vstupuje Cyril – chce mi zaplatit, ale nemá kanál ani se mnou ani s Barborou.
    Cyril má však kanál s Alešem. Dokáže mi tak zaplatit přes tři kanály, cestou Cyril >> Aleš >> Barbora >> Já.

Lightning Hubs

Někteří správci LN kanálů mohou dokonce budovat síť kanálů (hubs or channel factories) čistě s cílem spojovat síť a přeposílat transakce. Za tuto službu si budou moci účtovat poplatek. Tím se rapidně zvýší průchodnost sítě.

Někteří kritici Lightningu tvrdí, že tyto služby zvýší centralizaci a usnadní regulace Bitcoinu. Osobně si myslím, že kritika není na místě – jednak bude možné stále využívat (hlavně pro větší a důležité platby) samotný BTC blockchain (který je díky malým blokům a možnosti snadno si spravovat vlastní BTC uzel dostatečně decentralizovaný), jednak bude lightningová síť globální a účastnit se či vytvářet huby bude moci každý.
Watchtowers (strážné věže)

Lightning Network s sebou nese také jistá rizika. Za určitých okolností, např. pokud je jedna ze stran kanálu offline (zejména u mobilních peněženek), se druhá strana může pokusit kanál jednostranně uzavřít a přivlastnit si část prostředků protistrany bez jejího souhlasu. Jedním z případných řešení může být využití služby tzv. Watchtower neboli Strážné věže, která je součástí LND implementace od verze 0.7.0-beta. V případě, že by se jedna strana pokusila druhou podvést, Watchtower zakročí a neférovou stranu potrestá přesunutím veškerých prostředků v kanále ke straně druhé.
Blockchain jako finální soudce

Po uzavření platebního kanálu se výsledný konečný stav účtů (schválený oběma stranami) zapisuje jako běžná transakce do BTC blockchainu. V případě sporu může jedna ze stran kanál uzavřít jednostranně, v takovém případě se do blockchainu zapíše poslední transakce schválená oběma stranami.
i Věděli jste, že škálování po vrstvách je preferovaný způsob budování velkých sítí? Na stejném principu stojí i celý internet.

Blockchain tedy může fungovat jako „soud poslední instance“ – pevná, decentralizovaná a neměnná základní vrstva, na níž stojí další, flexibilnější a rychlejší vrstvy. Dalo by se to přirovnat ke smlouvám – většinu smluv, které kdy podepíšeme, nikdy neřešíme se soudcem, pouze v případě rozporu.
Jak se Lightning Network používá v praxi?

Lightning Network je stále ještě ve fázi vývoje, ale i přesto již existuje řada šikovných aplikací a peněženek se skvělou UX a UI, které umožňují používání Lightning Network na denní bázi jak začátečníkům, tak i pokročilým.
lightning network, bitcoin, vizualizace Vizualizace Lightning Network v momentě aktualizace tohoto článku (březen 2021). Uzlů: 17 556, kanálů: 38 914, kapacita sítě: 1 131 BTC, poplatky: neférově nízké.

Počet uzlů a účastníků sítě rychle roste. Průměrná životnost kanálu je 389 dní a průměrná kapacita kanálu je 0,029 BTC. V lightningové síti běží v tuto chvíli 17 556 nodů, z toho jich je 3 837 provozováno v Tor síti. Existuje již řada služeb (směnárny, e-shopy s fyzickým i virtuálním zbožím, casina a virtuální hry), které lightningové platby přijímají.

Klasická platba přes Lightning Network pak probíhá nejčastěji pomocí QR kódů, které tradiční bankovnictví teprve objevuje. Lightning Network už nějakou dobu není jen pro geeky, kteří ovládají Linux a příkazovou řádku, ale většina intuitivních LN peněženek je dostupná pro iOS, Android, MS Windows i macOS. Nabízejí nejen příjemné a jednoduché uživatelské prostředí bez zbytečných komplikací, ale ty nejpoužívanější jsou i v češtině.
Lightning Network peněženky (vyzkoušeno za vás)

    Desktopové Lightning Network peněženky

    Zap Desktop: Windows/macOS/Linux – pravděpodobně nejlepší lightningová desktop peněženka se skvělým grafickým rozhraním a intuitivním ovládáním. Podporuje napojení na vlastní fullnode, nabízí možnost light módu, tzv. Neutrino (bez potřeby fullnode) a napojení na vlastní BTCPay Server. A navíc je v češtině.
    Joule (browser plugin): Chrome a Brave/FireFox. Joule je skvělá peněženka ve formě pluginu, rozšíření do webového prohlížeče, které umožňuje nerychlejší platby a interakci s webovým prostředím při surfování a nakupování online.
    Mobilní Lightning Network peněženky

    Breez: iOS/Android Aktuálně snad nejjednodušší mobilní LN peněženka pro Android i iOS, která vám automaticky otevře kanál. V průběhu pár minut vás bez starostí a zbytečných oklik napojí do lightningové sítě a rázem jste schopni odesílat i přijímat platby v bitcoinech s téměř nulovými poplatky rychlostí blesku. Bohužel zatím pouze v angličtině.
    ZAP: Mainnet: iOS/Android ZAP pro iOS a Android je v návaznosti na desktopovou verzi opět nejvymakanější mobilní lightningovou walletkou na trhu. Je sice v češtině, ale kanál vám sama neotevře. Nejedná se však o žádné velké minus, jelikož otevření kanálu je velmi jednoduché, intuitivní a hlavně máte možnost výběru, s kým si svůj první kanál otevřete. ZAP umí nejen Neutrino, ale i napojení na vlastní fullnode, což z chytrého telefonu představuje tu nejultimátnější kombinaci a způsob používání Bitcoinu vůbec.
    Phoenix: iOS/Android Phoenix peněženka je jedna z nejoblíbenějších lightningových walletek současnosti. Phoenix je plně non-custodial, takže bitcoiny v této peněžence jsou vaše a pod vaší plnou kontrolou. Aplikace je vhodná pro všechny, kteří chtějí Lightning Network používat bez nutnosti provozování vlastního full nodu a zároveň jim záleží na transakčním soukromí. Na tuto peněženku jsme si pro vás připravili kompletní návod: Phoenix – Lightning Network v kapse, snadno a přehledně (NÁVOD)
    Bluewallet (custodial!): iOS/Android Bluewallet je v defaultním režimu napůl custodial. To znamená, že od bitcoinů na první vrstvě sice máte privátní klíče, ale od bitcoinů v kanálech už bohužel ne. I přesto jde o jednu z nejlepších mobilních LN peněženek, které v této chvíli existují, a navíc je v češtině a umí i CZK měnu. Pro dosažení ještě většího soukromí lze BlueWallet napojit na vlastní fullnode pomocí Electrum Personal Server či jeho implementace ElectrumX (python) nebo Elects (Rust). Problém s privátními klíči od bitcoinů na druhé vrstvě lze řešit napojením na tzv. LNDHub, který vývojáři nabízí včetně návodu na GitHubu. Nejen tato funkce dělá z BlueWallet jednu z nejlepších peněženek vůbec, ale dále nabízí několik dalších featur, které mohou přijít vhod.

!


Je potřeba myslet na to, že celá technologie Lightning Network je stále v betě, tedy ve fázi vývoje. Ačkoliv nejsou známy žádné případy ztrát finančních prostředků, je potřeba k Lightning Network přistupovat opatrně a nenechávat v síti nijak závratné částky.

Připomínáme, že lightningové peněženky jsou tzv. hot wallet, tedy jsou nonstop připojené k internetu. Pro větší sumy doporučujeme používat cold wallet, nejlépe hardwarové peněženky, kterým se podrobně věnujeme v našem článku: Hardware peněženky – Jak bezpečně uchovávat bitcoin a další kryptoměny?
Návod na lightningovou peněženku ZAP: Desktop (Windows)
Pro zobrazení kompletního návodu rozklikněte roletku.
Kde všude se dá pomocí Lightning Network zaplatit?

Jakmile máme otevřený kanál, můžeme si vybrat z poměrně široké škály obchodů a služeb, které Lightning Network podporují:

    Cryptopay.cz – platby faktur, složenek a převodů na běžný bankovní účet v ČR nejen přes LN.
    Jak Cryptopay.cz funguje? Více se dozvíte v našem článku: Služba Cryptopay.cz – první služba v ČR propojující kryptoměny a bankovnictví
    Pay With Moon – anonymní předplacené VISA karty přes plugin do prohlížeče. Placení kartou u jakéhokoliv US obchodníka, funguje výborně.
    Paralelní Polis Praha – platby přes LN za kávu, občerstvení, merchandising, přednášky, co-working a pronájem prostor. Skvělá možnost vyzkoušení LN plateb v reálném světě.
    Seznam CZ/SK obchodníků přijímajících platby po Lightning Network.
    Lightning Network Stores – seznam většiny obchodů a služeb příjímajících Lightning platby naleznete na tomto rozcestníku.
    BTCPAY Directory – seznam e-shopů provozujících svůj vlastní BTCPAY Server i s podporou Lightning Network plateb.

i Lightningem už zaplatíte také u nás! Ať už si kupujete mining hardware nebo drogerii, neváhejte jej vyzkoušet. Více o této platební metodě se dočtete v našem článku Na Alze teď zaplatíte bitcoinem také přes Lightning Network.
Lightning Network jako budoucnost krypto plateb?

Mnozí příznivci Bitcoinu považují Lightning Network za nejlepší cestu a skutečnou inovaci (oproti mnoha „rychlým blockchainům“, které jsou často rychlé pouze proto, že jsou buď centralizované, nebo je nikdo nepoužívá). Vývojářská aktivita a nadšení jsou skutečně velké, zatím se však drží hlavně pod povrchem – v odborných technických kruzích. Vývojáři přirovnávají rozvoj Lightningu k nadšení, které vnímali v rané fázi vývoje samotného Bitcoinu – v letech 2010–2013. Mezi běžné uživatele a firmy se Lighting Network dostává sice pomalu, ale jistě.
LNP/BP aneb rychlé platby jsou jen začátek

A nyní malá odbočka do historie. Kdysi dávno fungoval internet tak, že všechny počítače byly spojené jedním kabelem a všechny počítače v síti komunikovaly se všemi. Pokud jste chtěli poslat obrázek jednomu počítači v síti, museli jste jej zároveň poslat všem. Tomuto typu komunikace se říká Broadcast. Značnou podobnost můžeme najít i u bitcoinového blockchainu. Pokud odesíláme transakci do bitcoinové sítě, posíláme ji na všechny počítače (full nody) v síti. A stejně jako jsme tenkrát přišli na to, že Broadcast není škálovatelné řešení, přišli jsme na to i u blockchainu.
lightning network, bitcoin, vizualizace Broadcast – posílání dat z jednoho bodu na všechny. Credit: Melik Manukyan

Řešení poskytl typ komunikace, kterému říkáme Unicast. Dnes už neposíláme data na všechny počítače, které jsou připojené na internet, ale pouze na jeden, ve většině případů na nějaký server. V případě Bitcoinu není potřeba, aby každá informace, kterou si vyměňují dvě strany, byla propagována všem počítačům v bitcoinové síti. Stačí, když si informace vymění účastníci transakce. A to je způsob škálování Bitcoinu, které přináší Lightning Network.
lightning network, bitcoin, vizualizace Unicast – posílání dat z jednoho bodu na jeden. Credit: Melik Manukyan

Dnešní digitální svět stojí převážně na Unicastu. Nemusíte mít ani moc bujnou fantazii, a pokud Lightning Network trochu rozumíte, uvidíte jistou podobnost. Pokud je Bitcoin internetem peněz, pak je Lightning Network pro Bitcoin to, co je Unicast pro dnešní internet. Pokud vám to zní jako z nějakého sci-fi filmu, doporučujeme výborný článek od Melika Manukyana: Lightning Network enables Unicast Transactions in Bitcoin. Lightning is Bitcoin’s TCP/IP stack.
Změní Lightning Network dnešní internet tak, jak jej známe?

Jakmile jen trochu pochopíte, otevře se před vámi další králičí nora, která je dost možná ještě hlubší než ta bitcoinová. A zatímco všichni řeší levné a rychlé transakce, nepozorovaně pod radarem letí projekty jako RGB, Storm, Prometheus a další součásti LNP (Lightning Network Protocols). Už jste někdy něco vlastnili, aniž by o tom nikde (ani v blockchainu) existoval nějaký záznam, a přesto jste mohli své vlastnictví prokázat?
Staré rčení praví: Dejte ajťákovi Bitcoin a on si koupí shitcoin. Dejte ho neurovědci a on vám ukáže budoucnost.

Pokud existuje v rámci Bitcoinu a Lightning Network ještě někdo, o kom jste dosud s největší pravděpodobností neslyšeli, ale měli byste, pak je to Dr. Maxim Orlovsky, jeden ze zakladatelů Asociace Standardů LNP/BP, geniální vědec, inženýr a cypherpunker. Budoucnost, kterou naznačují první záblesky Maximovy práce, je fascinující a slovy těžko popsatelná.

i

LNP/BP: A gentle introduction by Giacomo Zucco

Zaujalo vás téma LNP/BP? Pak doporučujeme „něžný úvod do problematiky“, který pro nás napsal sám Giacomo Zucco, spoluautor zmíněného protokolu RGB.

Lightning Network je komplexní technologie a máme před sebou ještě dlouhou cestu, než ji budeme moci používat intuitivně a bez zádrhelů. Zaznívá také kritika různých vlastností a funkcí Lightningu – této kritice a budoucnosti Lightningu (i v rámci jiných kryptoměn) se budeme věnovat v dalším článku.
Mining Kryptoměny a blockchain

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.
TREZOR Model T - Hardware peněženka
TREZOR Model T







txtapk.com  

translate-přeložit

2023-03-24-bip39-standalone.html jeden krucek


ssssssssssssss

Příklad stránky s odkazy

Text odkazu 1

Text odkazu 2

Externí odkaz

Telefonní číslo

Odkaz na sekci

Odkaz na soubor

ssssssssssssss