https://www.alza.cz/btcpay-server-jak-prijimat-bitcoin-navod

2021-09-15

BTCPay Server – Jak správně přijímat bitcoin (PODROBNÝ NÁVOD)

Recenze Aktualizováno 25. července 2020

Bitcoin byl vytvořen jako peer-to-peer měna bez potřeby důvěryhodné třetí strany. K přijímání bitcoinu za své zboží a služby nikoho nepotřebujete. Ba naopak, pokud do toho někoho zapojíte, říkáte si tak akorát o problémy. Služby třetích stran jsou lákavé svou jednoduchostí, ale je důležité uvědomit si, co obětujete – plnou kontrolu nad svými platbami. Chcete-li Bitcoin doopravdy používat a těžit z fundamentů, které nabízí, musíte si vystačit sami. Nikomu nevěřte, nikoho nežádejte o svolení provést transakci, nespoléhejte se na cizí systém a před nikým neskákejte tak, jak píská. Zkrátka, používejte BTCPay Server – a my vám poradíme jak.
BTCPay Server (NÁVOD) – OBSAH

    Proč vlastně přijímat bitcoin?
    Co je BTCPay Server a jak funguje?
    Co vše umí BTCPay Server?
    Jak si zprovoznit svůj vlastní BTCPay Server?
    Prvotní nastavení BTCPay Serveru aneb začínáme!
    Nastavení obchodu na BTCPay Serveru
    Point of Sale jako vlastní platební terminál?
    BTCPay Crowdfunding aplikace aneb složíme se na to?
    BTCPay Server a práce s peněženkou
    BTCPay Server a práce s fakturami
    Žádost o platbu rychle a bezbolestně
    Integrace BTCPay Serveru do WooComerce a dalších CMS
    Závěr aneb svrchovanost stojí za to

Proč vlastně přijímat bitcoin?

Bitcoin je mnoho věcí pro různé lidi. A pro každého jednotlivce, firmu nebo organizaci mohou být důvody, proč přijímat bitcoin, různé. Pro někoho to zkrátka a dobře může být dobrý marketingový tah, protože se teď o Bitcoinu hodně mluví. Někomu jinému to přijde cool, a ačkoliv tomu ani moc nerozumí, chce to dělat. A někdo chce jen co nejvíce možností způsobů plateb na svém e-shopu či v kamenné provozovně, aby případně neztratil vzácného zákazníka, který upřednostňuje platbu v BTC před kreditní kartou či bankovním převodem.

Existuje ale ještě jeden důvod, proč přijímat platby v bitcoinu. Tím jsou nesporné výhody, které Bitcoin nabízí v případě, že jej používáte tak, jak byl navržen. Pokud patříte do této skupiny, pravděpodobně víte, nebo minimálně tušíte, o čem je řeč. Bitcoin nabízí finanční svrchovanost. Jde o celkem široký pojem, jehož hranice se zdají být nekonečné a pro většinu lidí těžce představitelné, jelikož jde o něco, co jsme tu ještě nikdy neměli.

K pochopení finanční svrchovanosti je potřeba chápat tři základní vlastnosti peněz, které musí mít, abychom vůbec o nějaké finanční svrchovanosti mohli mluvit. Český jazyk, nehledě na svou pestrost, neobsahuje v tomto směru výstižné výrazy a vzhledem k tomu, že je Bitcoin globální záležitostí s obrovským přesahem, která nezná hranic států, budeme o těchto vlastnostech mluvit v anglických termínech: permissionlessness, trustlessness a censorship-resistance.
Permissionlessness

Anglický výraz permissionlessness znamená: udělat něco bez potřeby povolení. Téma je samo o sobě, stejně jako Bitcoin sám, tak trochu králičí norou. Jakmile začnete zkoumat, co vše ve vašem životě potřebuje povolení, ať už technické, či hierarchistické, zažijete nekončící pád. Inu, pravděpodobně se po cestě dost pomlátíte, ale to už k tomu bohužel patří.

    I lost my family savings with #payoneer and #wirecard

    this is fucking hell

    What's your responsibility for this @Payoneer ? pic.twitter.com/GViO3gbCvs
    — Alex Kukharenko (@AlexDeardream) June 27, 2020 

Jak se nedostat ke „svým“ penězům? Stačí selhání jediné komponenty komplikovaného systému. RIP Wirecard.

V kontextu finanční svrchovanosti jde o provedení transakce. Na první pohled jednoduchá věc. Je ale otázkou, zda to, jestli transakci úspěšně provedeme, záleží jen na naší vlastní vůli, nebo naopak na možnostech a pravidlech komplikovaného systému, který se skládá z mnoha technicko-sociálně-právních vrstev, jež musí být v dokonalé souhře. Stejné je to s přijímáním transakce.
Trustlessness

Jádrem této vlastnosti je potřeba důvěry. V kontextu finanční svrchovanosti je tím především myšlena potřeba věřit třetí straně. Je vcelku jedno, zda jde o důvěryhodnou banku, směnárnu či burzu. Nebo o systém a službu, která ověřuje naši identitu (KYC) a nakládá s našimi citlivými osobními údaji. A co teprve bitcoinový full node, na který se potřebujete připojit vždy, chcete-li poslat nebo přijmout nějaké satoshi. Používáte váš vlastní, nebo cizí?
A jak se ráno probudit s možností použít drahocenné bankovky místo toaletního papíru? Někomu věřte a všechno mu to svěřte.

Jde tedy vyloženě o čistě technickou věc, zda jste nuceni pro provedení či přijmutí transakce věřit někomu jinému nežli jen sami sobě. Svrchovanost jako taková však samozřejmě neexistuje jen ve financích, ale jde o zásadní faktor vylepšující kvalitu života každého jednotlivce.
Censorship-resistance

Jednoduše řečeno odolnost vůči cenzuře. Aby mohl cenzor dělat to, co dělá nejraději, tedy cenzurovat, vyžaduje od vás dvě věci. Potřebuje, abyste se neobešli bez jeho povolení provést danou věc, tedy například uskutečnit finanční transakci, a potřebuje vaši důvěru.

Rychlý příklad ze života, abychom se už konečně dostali k jádru dnešního článku – chcete si koupit bitcoin a potřebujete poslat „své“ FIAT peníze na účet burzy. Banka transakci označí jako rizikovou a zamítne, protože příjemce pracuje s kryptoměnami. Jako důvod většinou uvádí riziko praní peněz z výnosů z trestné činnosti a la obchod s drogami, se zbraněmi, dětskou pornografií a terorismus.

Lekcí z finanční svrchovanosti a ze svrchovanosti obecně v běžném životě je tedy to, že pokud někoho žádáte o svolení něco udělat a musíte u toho někomu věřit, tak holt nikdy nemáte věci pevně ve svých rukou a jste odkázáni na dobrou vůli a schopnost někoho jiného. Co v životě chcete, je už jen na vás.
Co je BTCPay Server a jak funguje?

Pakliže vám dává smysl přijímat bitcoin svrchovaným způsobem, je na čase se zamyslet nad technickou stránkou věci. Mít u kasy nebo na e-shopu vylepený QR kód jedné bitcoinové adresy vaší peněženky a říkat každému zákazníkovi, kolik tam má poslat, asi není ten nejlepší nápad. Platby v bitcoinu je potřeba co nejlépe nejen zautomatizovat, ale vyhnout se i nespočtu nepříjemných nástrah, které samotné používaní bitcoinů přináší.

Budete tedy potřebovat nějakou platební bránu, dobře promyšlenou a sofistikovaně naprogramovanou, která za vás vyřeší drtivou většinu věcí, na něž běžný obchodník nemůže mít čas ani prostředky. Platebních bran existuje doslova hromada, ale každá patří nějaké třetí straně. A my už víme, že v tomto směru nejde o nic, co bychom hledali. Výjimkou je BTCPay Server, doslova kus geniálně navrženého open-source kódu, který umožňuje být sám sobě svou vlastní platební bránou. A je navíc úplně zdarma.


Jak funguje BTCPay Server?

BTCPay Server je soubor nejrůznějších funkcí, které jsou založeny na bitcoinovém softwaru, Bitcoin Core. Pokud používáte BTCPay Server, na rozdíl od drtivé většiny „uživatelů“ Bitcoinu opravdu Bitcoin používáte. S vlastním BTCPay Serverem máte i vlastní Bitcoin full node. A to je absolutní základ a podmínka pro používání Bitcoinu. Součástí zmíněného souboru je NBXplorer, speciálně navržený prohlížeč blockchainu, který BTCPay Server používá k ověření příchozích plateb a validuje tak pravost BTC mincí, kterými vám váš případný zákazník zaplatil.
i Ověřujete si pravost vašich bitcoinů?

Pokud nepoužíváte svůj vlastní Bitcoin full node, a přesto přijímáte nějaké platby v bitcoinu, používáte cizí full node. Technicky tak důvěřujete majiteli cizího full nodu, že vám říká pravdu o pravosti vašich mincí.

Pokud ještě netušíte, co to vlastně ten bitcoinový full node je, dejte si s tímto článkem pauzu a prostudujte tento, jelikož jde o absolutní základy Bitcoinu jako takového: Co to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU)

Fungování BTCPay Serveru je v podstatě o něco složitější a technicky pokročilejší uživatelé jsou vítáni si pročíst skvělou dokumentaci, nebo dokonce zdrojový kód. Pro běžné uživatele, kteří prostě chtějí přijímat bitcoin a chtějí to dělat správně, postačí vědět pár dalších faktů:

    BTCPay Server *nepotřebuje vaše privátní klíče ani s nimi nijak nepracuje. Používá tzv. rozšířený veřejný klíč (xpub) neboli adresu vaší bitcoinové peněženky.
    BTCPay Server nepřijímá ani neuchovává žádné bitcoiny. Veškeré platby jdou rovnou na vaši vlastní peněženku, kterou používáte. *Platí, pouze pokud nepoužíváte interní hot wallet.
    BTCPay Server lze používat s nejběžnějšími hardwarovými peněženkami typu Trezor, Ledger, Cold Card a KeepKey.
    BTCPay Server lze používat s nejběžnějšími softwarovými (desktop i mobile) peněženkami typu Bitcoin Core, Wasabi Wallet, Samourai Wallet, Blockstream Green.
    BTCPay Server lze provozovat na vlastním zařízení, na nenáročném, levném hardwaru (Raspberry PI 4) s nízkou spotřebou, nebo na pronajatém, virtuálním VPS serveru.
    BTCPay Server umožňuje používat a přijímat platby přes Lightning Network (druhá vrstva nad Bitcoinovou sítí).
    BTCPay Server nikdy pro příchozí platby nepoužívá dvakrát stejnou veřejnou adresu (vaše peněženka), vždy generuje novou z rozšířeného veřejného klíče (xpub).

Jinými slovy, BTCPay Server funguje tak, jak byl Bitcoin navržen. Respektuje pravidla a zásadní vlastnosti Bitcoinu, které Bitcoin dělají tím, čím doopravdy jde. V současnosti neexistuje sofistikovanější způsob přijímání plateb v BTC. A to jsme teprve u špičky ledovce.
Co vše umí BTCPay Server?

Už teď je jasné, že BTCPay Server toho dokáže daleko víc než všechny ostatní platební brány. Umí základy Bitcoinu a zvládne přijímat platby. Přijímání platby ale může mít mnoho podob. Jinak bude vypadat platba v kamenném obchodě a jinak na e-shopu. Zcela jiná platba je donate (dar) a platby na specifickou sbírku (crowdfunding) už vypadají úplně jinak. BTCPay Server umí všechno.
Co všechno umí aktuálně BTCPay Server?

Seznam fičur, které BTCPay Server nabízí, je opravdu rozsáhlý, a co víc, s každou aktualizací jsou nejen vylepšovány, ale jejich počet přibývá. Už z tohoto důvodu je chytré vydat se cestou BTCPay Serveru, jelikož je velmi pravděpodobné, že to, co u projektu nenajdete teď, objevíte v některé z dalších aktualizací. Jeho síla totiž spočívá v tom, že jde o komunitní free open-source software a v průběhu času se přidává víc a víc vývojářů, kteří v zásadě přidávají to, co jim dává smysl.

    BTCPay Server nabízí platební bránu pro e-shopy včetně integrace pro: WooCommerce (WordPress), PrestaShop, Magento a Drupal.
    BTCPay Server lze používat i v kamenném obchodě pomocí Point of Sale aplikace (klasický platební terminál)
    BTCPay Server crowdfunding aplikace (obdoba Kickstarteru, HitHit) nabízí skvělé řešení pro sbírky (startupy, charitativní akce, komunitní funding).
    BTCPay Server umožňuje elegantním a hlavně bezpečným způsobem přijímat donaty (ideální pro content creatory – youtubeři, streameři, blogeři) pomocí jednoduchých a designových tlačítek.
    BTCPay Server umožňuje okamžitou směnu bitcoinů na FIAT peníze pomocí aplikace Transmuter (zatím pouze pro technicky pokročilejší).
    BTCPay Server umí automatické DCA – Dollar Cost Averaging. Jinými slovy automatické, pravidelné nákupy BTC za stejný obnos. Nejoblíbenější investiční strategie.
    BTCPay Server může fungovat i jako Tor Relay node (podpora Tor sítě) i jako PiHole (vlastní DNS sinkhole server), který blokuje reklamy a pokusy o šmírování v domácí síti na úrovni routeru.

BTCPay Server, jak sami vidíte, je opravdu funkcemi nabušená platební brána, která myslí na všechno. To nejzásadnější ale na konec. Pravá genialita BTCPay Serveru spočívá v tom, že se vy i vaši zákazníci na úrovni platební brány vyhnete většině byrokracie ze strany zákonů a regulací. Jako provozovatel své vlastní platební brány totiž nespravujete cizí prostředky a na samotném serveru nejsou nikdy žádné uloženy. Nijak nepracujete s FIAT penězi a nepropojujete je se světem kryptoměn. Nemusíte se nikde ověřovat (Know Your Customer), protože není u koho.
i KYC představuje závažná rizika pro vaše soukromí a bezpečí!

Ověřovací proces Know Your Customer (KYC), neboli ověření identity zákazníka, vyžaduje nahrání citlivých dat (občanský/řidičský průkaz, cestovní pas, aktuální fotografie a důkaz o místě bydliště) na internet. A co je na internetu, to lze ukrást. Je tak jen na kompetenci správce těchto dat, aby je uchránil před hackery. A historie nám opakovaně dokazuje, že i sebelepší správce těchto dat toho na sto procent nikdy není schopen.

Podrobněji se tomuto tématu věnujeme v 11. kapitole našeho článku: Decentralizovaná P2P burza Bisq – Jak správně koupit a prodat bitcoin? (NÁVOD)

Přijímání plateb pomocí BTCPay Serveru je ve své podstatě obyčejnou peer-to-peer transakcí. Neobyčejnost spočívá v zachování finanční svrchovanosti, kterou Bitcoin nabízí s důrazem nejen na vaše transakční soukromí, ale i vašich zákazníků. Být sám sobě platební bránou navíc přináší klidné spaní, protože i když někde přes noc zkrachuje platební brána třetí strany nebo ji někdo vyhackuje a bitcoiny jí ukradne, vám to může být jedno. Na BTCPay Serveru není co ukrást. Nejsou tam žádné bitcoiny ani žádné citlivé údaje.
Jak si zprovoznit svůj vlastní BTCPay Server?

Pakliže vidíte smysl v tom být svou vlastní platební bránou, není na co čekat – pojďme si ukázat, jak to vlastně celé rozjet. Způsobů, jak provozovat svůj vlastní BTCPay Server, je mnoho. Liší se mírou obtížnosti instalace a pořizovací cenou. Některé jsou na pár kliků a některé vyžadují práci s příkazovou řádkou v Linuxu.

Jedním z nejlepších způsobů, jak provozovat vlastní BTCPay Server, je pořízení tzv. bitcoinového full node stacku, o kterém píšeme v 8. kapitole našeho článku o full nodech. Zařízení, jako jsou Nodl či myNode, v podstatě nabízejí instalaci BTCPay Serveru na jeden klik. Jejich nevýhoda je v tom, že jsou oproti jiným způsobům dražší na pořízení, ale to vyvažuje početná nabídka dalších funkcí, jako je kompletní a ověřená kopie celého bitcoinového blockchainu, dále vlastní block explorer, Samourai Whirlpool a DOJO, Electrum Server a několik dalších vychytávek.
Zprovoznění BTCPay Serveru na VPS LunaNode za pár korun.

Pokud nechcete investovat několik tisíc do výše zmíněných řešení, a přesto se vyhnout technikáliím, BTCPay developeři připravili jednoduché zprovoznění u společnosti LunaNode, které vyjde na cca 200 Kč měsíčně. Je to na pár kliků a trochu trpělivosti kvůli synchronizaci, ale cca do 72 hodin už můžete vesele BTCPay Server plně používat.

Možností, jak začít používat BTCPay Server, je samozřejmě daleko více. Kromě dvou zmíněných lze téměř stejně jednoduše použít Microsoft Azure či Google Cloud. Pro kutily může být zajímavější alternativou cesta SBC počítačů typu Raspberry Pi 4 či mini PC, jako je Intel NUC. Za zmínku stojí připravené BTCPay Servery, které vlastní někdo jiný a nabízí je k dispozici ostatním uživatelům. Nejde o úplně tu nejlepší volbu ve smyslu svrchovanosti dle první kapitoly tohoto článku, ale spíš o dobrý způsob, jak si BTCPay Server poprvé vyzkoušet a osahat.
Prvotní nastavení BTCPay Serveru aneb začínáme!

Jakmile je BTCPay Server nainstalován, můžeme se pustit do registrace a veškerého nastavení. Pro účely dnešního článku používám již zmíněnou cestu přes LunaNode, ale ostatní metody by až na případné drobné rozdíly měly vypadat stejně.
btcpay server;bitcoin;platby Úvodní obrazovka před prvotní registrací.

Jako první je potřeba provést registraci a vytvoření účtu. Nebuďte ale na omylu, neregistrujete se u nikoho jiného než sami u sebe. Vytváříte si tak administrátorský účet majitele BTCPay Serveru, ze kterého budete ovládat veškerá nastavení.
btcpay server;bitcoin;platby Po přihlášení s již aktivovaným darkmodem.

Po přihlášení se dostaneme na hlavní stránku BTCPay Serveru. V pravém dolním rohu si můžete všimnout malého okna, které informuje o fázi synchronizace bitcoinového blockchainu. Pokud si vyberete cestu přes LunaNode, počítejte s 48–72 hodinami. Většina možností a nastavení, které si už za chvíli ukážeme, je dostupná, ale na některé si budete muset počkat, až bude synchronizace kompletní.

Možnosti nastavení v menu počínající položkou Server Settings (nastavení serveru) symbolizují, že je přihlášen administrátor. Začneme tedy s touto sekcí a postupně se dostaneme ke všem částem. Nastavení BTCPay Serveru obnáší nastavení uživatelů, kteří budou server používat, e-mailový server, pravidla serveru, služby, šablony (design), možnosti údržby a také logy a soubory.
Server settings: Users

V Users (uživatelé) můžete nastavovat, přidávat a odebírat uživatelské účty. Poprvé pravděpodobně zatím žádné další účty, kromě toho svého, nebudete potřebovat nijak spravovat, ale časem by vám tato sekce mohla přijít vhod.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti nastavení uživatelských účtů.

Dost možná přijdete na to, že je BTCPay Server opravdu šikovná věc, a budete chtít možnosti, které máte díky BTCPay Serveru vy, poskytnout i dalším lidem. Jakmile se se svou vlastní platební bránou seznámíte, nebude pro vás problém ji poskytnout rodinným příslušníkům, kamarádům či známým.
Server settings: Emails

Mail server slouží k automatickému odesílání e-mailů vám i vašim zákazníkům o průběhu platby. Tyto zprávy určitě znáte při klasickém způsobu placení kartou na internetu, kdy vám do e-mailu přijde jedna nebo více zpráv o stavu platby přímo od platební brány, kterou obchodník, u něhož nakupujete, používá.
btcpay server;bitcoin;platby Nastavení e-mail serveru s možnostmi předvyplnění pro nejčastější e-mailové služby.

K dispozici je několik přednastavených e-mailových služeb, jako je Gmail, Yahoo a např. Office365. Pokud používáte jinou e-mailovou službu, pokyny pro nastavení naleznete v příslušné dokumentaci vaší e-mailové služby či hostingu. Pokud jste někdy nastavovali e-mailového klienta, jako je například Microsoft Outlook, jde víceméně o stejný proces.
Server settings: Policies

Váš BTCPay Server má nějaká pravidla a jako jeho provozovatelé byste měli vědět, jaká to jsou a k čemu slouží. Naleznete je pod položkou Policies. Než k vašemu BTCPay Serveru pustíte někoho dalšího, dobře si tato opatření projděte a zamyslete se nad jejich účely.
btcpay server;bitcoin;platby Nastavení pravidel týkajících se samotného serveru.

V Policies můžete např. zakázat další registrace na server nebo indexování vyhledávači, což hned ze začátku doporučuji udělat. Je zde několik dalších nastavení, která se týkají sdílení Lightning Network nodu, což v případě dalších uživatelů, kterým byste váš BTCPay Server poskytli, nedoporučuji. Používali by vaši LN peněženku, takže by v praxi platby přes LN chodily na váš účet a vy byste se s nimi museli posléze nějak vyrovnávat. Navíc by v tu chvíli přestalo platit, že nespravujete cizí peníze, a to už by byl docela jiný oříšek z pohledu práva a regulací.
Server settings: Services

BTCPay Server nabízí interoperabilitu s řadou externích aplikací, čímž tvoří velmi funkční ekosystém. Pokud chcete, můžete tuto kapitolu lehce prolétnout a vrátit se k ní později. K přijímání klasické on-chain platby v BTC nic z následujícího potřebovat nebudete. Zábava začne ve chvíli, kdy naskočíte na Lightning Network.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti nastavení externích fičur.

Po stránce Lightning Network můžete používat buď LND, nebo c-lightning. Jde o odlišné implementace LN, které se drží standardů BOLT11. Dodržováním BOLT11 je zajištěna interoperabilita mezi těmito a několika dalšími implementacemi. Jednoduše řečeno, LND node bude moci přijmout platbu od c-lightning nodu a naopak.

Co je ale podstatné pro vás jako majitele a uživatele BTCPay Serveru, je to, že tyto samotné implementace by se vám jen horko těžko používaly. A právě z tohoto důvodu existuje několik peněženek na desktop i chytrý telefon, které jak LND, tak c-lightning umějí ovládat. Trik spočívá v tom, že disponují velmi slušným grafickým rozhraním, a díky velmi dobrému UX i UI tak dokážete svůj LN bez problému používat.
Services: LND (gRPC server)

Existuje několik komunikačních protokolů, s jejichž pomocí mezi sebou mohou dvě či vícero aplikací komunikovat. ZAP a Peeble peněženky používají jiný protokol než Zeus a Joule. Více si s tím ale nemusíte lámat hlavu, vše za vás vyřeší QR kódy, které jednoduše naskenujete.
btcpay server;bitcoin;platby Jak propojit ZAP peněženku s vaším BTCPay Serverem?

ZAP nabízí jak verzi pro desktop (Windows, MacOS, Linux), tak pro chytré telefony (iOS i Android). Je plně open-source, umožňuje připojení přes Tor i přes clearnet. Pro účel BTCPay Serveru je zásadní, že umí napojení na vlastní LN node, tedy na váš vlastní BTCPay Server.

ZAP používá pro komunikaci tzv. gRPC protokol. Aniž byste se museli zabývat tím, co to je a jak to funguje, stačí vám pouze naskenovat QR kód. K tomu se dostanete po kliknutí na „See information“ na řádku „LND (gRPC server)“.
Services: LND (REST server)

Zeus je mobilní open-source LN peněženka pro Android i iOS. Používá se pro vzdálené ovládání vašeho vlastní LN nodu. Nemá tak vymakané UI po stránce designu jako ZAP, ale zato toho umí opravdu hodně. Umí připojení přes Tor, VPN i clearnet. Díky spolupráci s dalšími projekty ji není problém propojit s dalšími full node řešeními, jako jsou Nodl, myNode a RaspiBlitz, pouhým naskenováním QR kódu.
btcpay server;bitcoin;platby A jak napojit mobilní peněženku Zeus či webovou plugin-peněženku Joule?

Zeus používá pro komunikaci REST protokol. Opět se nemusíte o nic starat, potřebný QR kód znovu naleznete po kliknutí na „See information“ na řádce „LND (REST server)“ v nastavení Serveru pod položkou Services, kde se stále nacházíme. Joule funguje podobně, jen jde o webovou peněženku formou pluginu do prohlížeče.
Services: LND Seed backup

Pokud jste ještě nikdy Lightning Network nepoužívali, patrně vás překvapí, že je k tomu potřeba separátní bitcoinová peněženka. Má to své technické důvody a také by nebylo dobré spojovat vaši hlavní on-chainovou peněženku s něčím dalším.
btcpay server;bitcoin;platby Jak zazálohovat LND peněženku?

LN peněženka funguje velmi podobně jako klasická on-chainová peněženka. Minimálně, co se zálohy pomocí seedu, oněch 24 slov a bezpečnostní fráze týče. To je potřeba zazálohovat a uložit na bezpečné místo. Poté záznam o seedu z BTCPay Serveru pro jistotu odstraňte zeleným tlačítkem „Remove Seed from server“.
i Lightning Network je stále ve fázi vývoje!

Pro jistotu připomenu, že ač je Lightning Network už velmi dobře použitelná, stále se nachází v rané fázi vývoje. Mohou se objevit skryté bugy či nečekané útoky, které by mohly zapříčinit ztrátu vašich bitcoinů.

Nikdy nemějte v LN kanálech více prostředků, jejich případná ztráta by vás mohla hodně bolet či finančně položit.
Services: Ride the Lightning

RTL je parádní webová aplikace sloužící ke správě vašeho Lightning Network nodu. Umí téměř vše, co budete potřebovat.
btcpay server;bitcoin;platby S Ride the Lightning můžete otevírat a zavírat kanály, posílat i přijímat platby a mnoho dalšího.

S RTL můžete bez příkazové řádky pohodlně spravovat vše týkající se lightningových kanálů, včetně on-chain zůstatku. Zajímavé je také sledovat, kolik satoshi jste svým LN nodem přeroutovali a případně kolik vám to hodilo. Funkcí, které Ride the Lightning umí, je opravdu hodně a jejich popis by vydal na samostatný článek.
Services: Full node P2P

V průběhu druhé kapitoly tohoto článku jsem zmínil nespornou výhodu BTPay Serveru, kterou je vlastní full node. Kromě BTCPay Serveru samotného můžete svůj vlastní full node využít pro řadu dalších účelů a skvělých aplikací. Celé to umocňuje fakt, že komunikace probíhá přes Tor síť prostřednictvím vaší vlastní unikátní Tor v3 adresy, kterou znáte jen vy a nikdo jiný.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti použití vlastní full node s BlockStream Green a Wasabi Wallet.

Pokud rádi používáte Blockstream Green, peněženku pro desktop, Android i iOS, už nemusíte používat full node společnosti Blockstream, ale svůj vlastní. Stejná možnost se vám naskýtá, pokud jste uživateli Wasabi Wallet.
Services: Full node RPC

Zatímco zmíněné peněženky používají P2P protokol, Fully Noded používá RPC, opět přes vlastní Tor v3 skrytou službu. Dokud Tor adresu nikomu nesdělíte, budete jediní, kdo váš full node může použít.
btcpay server;bitcoin;platby Už jste slyšeli u Fully Noded pro iOS?

Fully Noded je skvělá aplikace pro iOS, která umožňuje ovládání vašeho bitcoinového full nodu. Aplikace umí neskutečné množství funkcí a klade si za cíl zprostředkovat uživateli appky snad vše, co umí Bitcoin Core software s výborným UX a UI. Osobně si myslím, že jde stejně jako u BTCPay Serveru o jednu z nejzajímavějších aplikací, které na Bitcoinu existují a vyvíjí se.
Services: SSH

Pokud patříte mezi technicky zručnější typy, není potřeba SSH představovat. Běžní uživatelé mohou tuto část přeskočit, ale je dobré vědět, že jde o způsob, jak se dostat do nižší úrovně BTCPay Serveru samotného.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti SSH připojení.

SSH neboli Secure Shell je další komunikační protokol využívaný v počítačových sítích (TCP/IP). Pokud by se někdy objevil technický zádrhel, který by nešel vyřešit restartem BTCPay Serveru či z webové administrace, jde o další cestu, jak nalézt problém a případně jej opravit.
Services: Dynamic DNS

DDNS zde slouží především k tomu, máte-li svůj vlastní BTCPay Server za proměnlivou IP adresu, která se často mění. Nejde o případ instalace přes LunaNode, kde máte zaplacenou vlastní IP adresu. DDNS se může hodit, máte-li BTCPay Server připojený na ISP, které neposkytuje pevnou IP adresu, nebo pokud za ni nechcete platit.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti DDNS připojení.

Vlastní IPv4 adresy dnes totiž něco stojí a i běžní poskytovatelé internetu si za ně účtují nemalé peníze. Důvodem je, že IPv4 adresy již prakticky došly a nové nejsou k dispozici. Jde tedy o poměrně vzácné zboží, a pokud tuto adresu z nějakého důvodu nemáte, můžete využít DDNS služby, které jsou povětšinou zdarma.
Services: HTTP TOR hidden services

Ačkoliv má Bitcoin spoustu nedostatků na úrovni soukromí, je zde zásadní korelace snahy o vylepšení nejen transakčního soukromí, ale i celkového. BTCPay Server proto defaultně funguje i v Tor síti. Můžete tak ke klasickému způsobu nabídnout svým zákazníkům alternativu .onion adresy namísto klasické (www.) a nebo provozovat obchod pouze přes Tor síť.

Stejné je to s adresou (veřejným klíčem) vašeho LN nodu. K dispozici je .onion adresa, na kterou se mohou připojit i otevřít kanál další Tor LN nody. Nody bez Tor softwaru se na vás nepřipojí a ani o vás nebudou vědět, pokud se na ně nepřipojíte jako první. V době psaní článku je v provozu 2 278 Tor nodů z celkových 13 104 nodů, což už o něčem svědčí.
Services: External storage services

S LunaNode tuto položku řešit nemusíte, ale pro úplnost jde o diskový prostor, kam budete nahrávat případné soubory, např. obrázky. Defaultně se cestou LunaNode ukládají na stejný diskový prostor, na kterém je BTCPay Server, tedy na FileSystem. Jsou zde navíc možnosti cloudu od Azure, Amazonu či od Googlu. Někomu to může přijít vhod, záleží opět čistě na osobních preferencích.
Server settings: Theme

BTCPay Server přichází v základu ve čtyřech designových provedeních. Nejzajímavější jsou ovšem dvě defaultní – Light a Dark – tedy klasický světlý a tmavý režim. Designová stránka BTCPay Serveru je ale velmi flexibilní, nic vám tak nebrání vytvořit si svůj vlastní design.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti designových šablon.

Stačí trochu ovládat CSS (kaskádové styly) a můžete si vzhled vašeho BTCPay Serveru upravit dle libosti. Pokud CSS neovládáte a ani se ho nechcete učit, je zde k dispozici možnost tzv. Bootstrapu. S pomocí několika bootstrapovacích služeb si můžete vybrat z již vytvořeného tématu nebo si vytvořit své vlastní a následně jej použít pro „přebarvení“ vašeho BTCPay Serveru.
Server settings: Maintenance

V nastavení údržby si můžete změnit jméno domény či subdomény, za kterou se váš BTCPay Server nachází. Kromě toho odsud můžete updatovat celý BTCPay Server, vyjde-li nová aktualizace, a pročistit systém od starých instalačních souborů.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti údržby.

BTCPay Server je jeden z nejaktivnějších projektů na Bitcoinu vůbec. Aktualizace vychází celkem často a developeři stále přidávají nové funkce a fičury.
Server settings: Logs

Logy jsou v podstatě technické záznamy o tom, co se s vaším BTCPay Serverem děje. Pokud nastane nějaký problém, jsou logy první místo, kam je dobré se podívat. Pokud jim nerozumíte, BTCPay Server má rozsáhlou a nápomocnou komunitu, která vám jistě pomůže.
btcpay server;bitcoin;platby Pokud se v lozích nevyznáte, najděte někoho, kdo ano.

Komunity BTCPay Serveru najdete na Mattermostu, Githubu a Telegramu. Na Mattermostu jsou i vyhrazené kanály přímo pro podporu a pomoc. Jen mějte na paměti, že BTCPay Server je úplně zdarma, a tak je i veškerá pomoc dobrovolného charakteru. Používáním softwaru vám nikdo nic nedluží, ani se nezavazuje k žádné 24/7/365 podpoře. Na druhou stranu je vše zdarma a na rozdíl od platebních bran třetích stran neplatíte nikomu ani žádné poplatky.
Server settings: Files

Klasický adresář se soubory, které jste si na BTCPay nahráli. Možnost svých vlastních souborů přijde vhod např. ve formě obrázků, budete-li si chtít vytvořit a používat svůj vlastní platební terminál (Point of Sale) či vlastní sbírku (Crowdfunding).
btcpay server;bitcoin;platby Místo, kam můžete nahrát externí soubory, např. obrázky k dalšímu použití.

Pokud půjdete cestou instalace přes LunaNode jako v tomto článku, nemusíte nastavovat nic. Pakliže byste používali jiný způsob, musíte nejprve nastavit úložiště v External storage service, viz pár odstavců výše.
Nastavení obchodu na BTCPay Serveru

Po nastavení BTCPay Serveru po serverové stránce je potřeba vytvořit první obchod. Obchodů můžete mít více, stejně jako můžete mít více e-shopů. Každý obchod bude mít svou vlastní on-chainovou bitcoinovou peněženku, separátní pravidla, checkout design včetně svého vlastního loga a další. Jediné, co tyto obchody budou sdílet, je Lightningová peněženka, takže v případě přijímání LN plateb na více e-shopech či kamenných provozovnách budete mít bitcoiny pohromadě.
btcpay server;bitcoin;platby Vytvoření prvního obchodu.

Jako první vytvoříme obchod. Pojmenovat ho můžete dle libosti, na pozdější funkčnost to nemá žádný vliv. Obchodů můžete vytvořit libovolné množství a mazat je dle potřeby, takže se nebojte testovat a vše si pořádně ozkoušet, než přejdete na ostrý provoz.
Manage store: Profile

V této sekci se jedná o nejzákladnější nastavení, jako je název a webová stránka obchodu, je-li k dispozici (může jít o kamenný obchod). Dále jsou tu možnosti nastavení poplatků, počtu konfirmací, tvorby faktur a možnost PayJoinu (vysvětlíme si už za chvíli).
btcpay server;bitcoin;platby První část s obecným nastavením vašeho obchodu.

Položka „Add additional fee“ je možnost přidání extra poplatku v případě, kdy zákazník platí za objednávku na více částí. Tím se vám, jako příjemci platby, prodražuje následný výběr bitcoinů, jelikož se taková transakce skládá z více vstupů, které při výběru musíte spojit do jedné transakce.

Zaškrtávací položka „Allow anyone to create invoice“ slouží k tzv. pull platbám (které si probereme později) či ke zprovoznění tzv. Payment Buttonů, tlačítek, která mohou sloužit pro donaty, jež si můžete jednoduše přes HTML kód dát kamkoliv na váš web. Technicky si tak váš zákazník, fanoušek či follower vystaví bitcoinovou fakturu sám pro sebe, kterou následně i sám uhradí bez vaší pomoci.

Položka „Invoice expires if the full amount has not been paid after“ slouží k časové expiraci vystavené platby. Je ideální mít nastavenou nějakou rozumnou dobu kvůli volatilitě. Položka „Payment invalid if transactions fails to confirm ... minutes after invoice expiration“ pak slouží ke zrušení platby v případě, že nedojde v bitcoinové síti ani k jednomu potvrzení. BTCPay má pro tyto účely nově možnost automatických refundů (vrácení plateb).

„Consider the invoice paid even if the paid amount is ... % less than expected“ je celkem chytrou funkcí, která umožňuje označit objednávku jako částečně zaplacenou za předpokladu, že zákazník pošle o něco méně, než poslat měl. Stává se tak v případě nezkušených uživatelů, kteří posílají platby rovnou ze směnáren či špatně nadesignovaných peněženek, odkud není finální částka posílána v takové výši, kterou uživatel zadal, ale ve formě ponížené o různé poplatky. Zákazník tak nechtěně zaplatí za objednávku o něco málo méně (většinou v řádu pár Kč).

„Consider the invoice confirmed when the payment transaction...“ je nastavení počtu potvrzení transakce v bitcoinové síti, než je bitcoinová platba označena za potvrzenou. Na výběr je 0, 2 a 6 konfirmací. A ve finále, funkce Enable Payjoin/P2EP nabízí zcela odlišný typ plateb, kdy s platícím zákazníkem uděláte tzv. CoinJoin, což je transakce znatelně vylepšující soukromí obou stran, které platbu provádějí a matou případnou transakční analýzu. PayJoinu se ještě budeme věnovat později v tomto článku.
Manage store: Profile – Derivation Scheme

Derivation scheme neboli derivační schéma může znít celkem strašlivě. Osobně znám i několik technicky pokročilých uživatelů, kteří při pohledu na tuto část nastavení BTCPay Server zavřeli a označili projekt za overengineered nesmysl. Nelekejte se, nevzdávejte to, o nic v podstatě nejde.
btcpay server;bitcoin;platby Nastavení derivačního schématu a Lightning Network.

Pamatuje si ještě na svůj seed, oněch 12–24 slov, která jste si opsali a bezpečně schovali při tvorbě své bitcoinové peněženky? Z těchto slov se derivuje rozšířený veřejný klíč, tzv. XPUB. Z XPUBu se následně automaticky derivuje nekonečně mnoho adres vaší bitcoinové peněženky, které už všichni znáte. Derivation scheme je tedy v podstatě jen tento XPUB. Používá se proto, že není bezpečné vícekrát než jednou používat stejnou bitcoinovou adresu peněženky. Každá platba, kterou od zákazníka obdržíte, může díky tomuto způsobu jít na čerstvě vygenerovanou adresu, která nemá žádnou transakční historii. Chráníte tak soukromí svoje i vašich zákazníků.
btcpay server;bitcoin;platby Nastavení XPUBu, rozšířeného veřejného klíče.

Způsobů, jak zjistit váš XPUB, je více, a pro přesné kroky se raději podívejte do dokumentace peněženky, kterou používáte. U hardwarové peněženky Ledger Nano BTCPay lze zjistit XPUB za pár kliků. BTCPay developeři si uvědomují, že pro technicky méně zdatné uživatele může jít o nejobtížnější krok při celém nastavení, a proto si pro ně připravili aplikaci zvanou BTCPay Vault.

BTCPay Vault funguje jako asistent při propojení hardwarové peněženky a BTCPay Serveru a naleznete ho ke stažení zde. Jde v podstatě o takový most mezi hardwarovou peněženkou, webovým prohlížečem a BTCPay Serverem.
btcpay server;bitcoin;platby Spuštění BTCPay Vaultu a použití v BTCPay Serveru.

Jakmile Vault nainstalujete a spustíte, klikněte v BTCPay Serveru ihned pod textovým polem „Import from...“ a vyberte možnost „...the vault“.
btcpay server;bitcoin;platby Úspěšné propojení BTCPay Vaultu se Serverem a s hardwarovou peněženkou Trezor T.

Jakmile Vault propojí hardwarovou peněženku s BTCPay Serverem, dá vám na výběr typ veřejné adresy. Doporučuji vybrat address type SegWit (adresa pak začíná vždy písmeny bc1q), jelikož na tomto typu adresy budou mít vaši zákazníci nejlevnější transakce (až o 50 % levnější poplatky těžařům oproti běžně používaným adresám).
btcpay server;bitcoin;platby Prvních deset vygenerovaných veřejných adres vaší bitcoinové peněženky.

Jakmile máte hotovo, ukáže se vám prvních deset adres vaší bitcoinové peněženky vygenerovaných ze zadaného XPUBu, ať už jste je zadali ručně, či pomocí Vaultu a hardwarové peněženky. Dobrou praxí je adresy ověřit na jiném zařízení, kde peněženku z tohoto seedu máte. Stačí postupovat tak, jako byste chtěli přijmout platbu, a první adresa, kterou vám vaše peněženka ukáže, by se měla shodovat rovněž s první, kterou ukázal BTCPay Server.
i Nikdy nepoužívejte stejnou adresu vaší bitcoinové peněženky!

Address reuse neboli opětovné používání jedné adresy vaší peněženky je tou nejhorší věcí, kterou můžete při používání Bitcoinu udělat! Spojujete tak veškeré své odchozí a příchozí platby do jednoho klubka, které už jde horko těžko rozmotat, a navíc kdokoliv, kdo tomu rozumí, může jednoduše vypátrat vaši celou transakční historii a následně ji použít proti vám.

Přijímat bitcoiny od svých zákazníků, fanoušků či followerů na stejnou bitcoinovou adresu je nejen neetické, ale maximálně neohleduplné k těm, kteří vám bitcoiny posílají. Nedělejte to!
Manage store: Profile – Lightning nodes (Experimental)

Součástí BTCPay Serveru je i Lightning Network, resp. je zde integrovaný LN node. Jednoduše řečeno, pokud tuto funkci zapnete, budete moct od svých zákazníků přijímat i LN platby, které jsou vhodné především pro účely mikrotransakcí a malých plateb s velmi nízkými poplatky.
btcpay server;bitcoin;platby Spuštění Lightning Network vyžaduje dva kliky. A trochu trpělivosti.

Vás zde bude zajímat pouze textové pole s názvem „Connection String“. Pod ním se nachází text „You can use internal lightning node by clicking here“. Klikněte tedy na „clicking here“, díky čemuž vyplníte ono textové pole. Poté klikněte na šedivé tlačítko „Test connection“, čímž otestujete připojení na váš LN node.

Pokud vše funguje, jak má, stránka se obnoví a objeví se zelená notifikace s hláškou „Connection to the lightning node succeeded“ a adresou (veřejným klíčem) vašeho LN nodu. Dále už nic jiného nastavovat nemusíte. Váš zákazník bude mít při checkoutu možnost klasické bitcoinové on-chain platby i off-chain přes Lightning.
Manage store: Rates

Pod položkou Rates se nastavuje spread. Jde o rozdíl mezi aktuální cenou za bitcoin (zdroj ceny lze libovolně nastavit) a reálně účtovanou částkou zákazníkovi. Riskem při přijímání plateb v bitcoinu je kurzová volatilita, a právě díky této funkci si můžete nastavit procentuální částku k zaplacení navíc, abyste se před tímto rizikem dostatečně ochránili.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti nastavení spreadu.

První kolonka nastavuje zdroj, odkud se BTCPay Server informuje o aktuální ceně BTC. Doporučuji ponechat přednastavené CoinGecko, jde o spolehlivý zdroj nejen ceny, ale i dalších informací. Hned pod tím naleznete „Add a spread on exchange rate of ... % “. Jde o procentuální přirážku nad aktuální cenu bitcoinu, kterou hlásí CoinGecko. Můžete si tak nastavit pojistku proti volatilitě či prostě naúčtovat zákazníkům to, že v roce 2020 jako jedni z mála přijímáte bitcoin.
Manage store: Checkout experience

Pod položkou Checkout experience naleznete několik možností nastavení, které se vztahují ke kroku, kdy už ve finále zákazník platí za objednávku. Lze zde nastavit vlastní logo, již zmíněné CSS styly, výchozí platbu (on-chain či off-chain), výchozí jazyk (CZ, EN atp.), možnost vynucení zadání refund mail adresy ze strany zákazníka pro případ potřeby vrácení platby a pár dalších věcí.
btcpay server;bitcoin;platby Nastavení UX při platbě za zboží či služby.

Defaultně při checkoutu vidí zákazník logo BTCPay. Pokud chcete, můžete jej v první kolonce vyměnit za svoje vlastní. Dále již známá možnost vlastních CSS stylů a hned pod tím možnost titulního nadpisu. „Default payment method on checkout“ slouží k nastavení výchozího způsobu platby. Můžete nastavit klasiku on-chain platbu nebo off-chain přes LN.

BTCPay Server sice administraci do češtiny přeloženou nemá, ale to, s čím se váš zákazník setká, je přeloženo do spousty jazyků. Můžete tak kromě angličtiny nastavit češtinu i slovenštinu. Hned pod tím je zaškrtávací položka „Requires a refund mail“. Doporučuji zapnout, jelikož krásně zautomatizujete případné vrácení peněz, ale záleží na vaší osobní preferenci a také na tom, jaké máte zákazníky. V určitých případech se obchod může obejít i bez e-mailu a lidé, kteří si potrpí na soukromí, to jistě ocení.

„Do not propose on chain payment if the value of the invoice is below...“ a „Do not propose lightning payment if value of the invoice is above...“ fungují v případě, že máte zapnuté jak on-chain, tak off-chain platby. Můžete tak nastavit částku k zaplacení, která v případě, že bude nižší než nastavená, bude zákazníkovi navrhnuta platba přes LN a naopak.

A ve finále tu máme několik zaškrtávacích políček. První slouží k zobrazování LN plateb v satoshis namísto v BTC. Druhá se týká privátních LN kanálů (může zlepšit úspěšnost platby) a automatického přesměrování po zaplacení objednávky zpět na web. Poslední položka zapne doporučení výše mining fee, která se vypočítává podle toho, v kolika následujících blocích má být transakce potvrzena. Defaultně je nastaveno 1, tedy hned v nadcházejícím bloku (do 10 minut).
Manage store: Access Tokens

Přístupové tokeny budete potřebovat především pro účely propojení nějaké externí aplikace s vaším BTCPay Serverem. Nejčastějším příkladem je napojení WooCommerce pluginu. Jak propojit váš WordPressový eshop s BTCPay Serverem, si ukážeme později.
btcpay server;bitcoin;platby API tokeny slouží např. pro propojení s WooCommerce.

Ke vzniku BTCPay Serveru se váže celkem legendární tweet Nicolase Doriera, který nebyl spokojený s praktikami platební brány BitPay a v podstatě jim slíbil, že jejich bránu udělá nepotřebnou.
Slib hlavního developera BTCPay Serveru.

BitPay je v bitcoinové komunitě z mnoha důvodů celkem neoblíbená platební brána. Jejich platební protokol byl dokonce nedávno natvrdo odstraněn z Bitcoin Core a kvůli mizerné použitelnosti a interoperabilitě vzniklo několik nástrojů, které umožňují použití většiny bitcoinových peněženek pro platby, které tato brána vygeneruje. BTCPay Server je jedním z nich, proto zde najdete i možnost, jak přes BTCPay Server zaplatit BitPay fakturu i bez kompatibilní peněženky.
Manage store: Manage users

Do obchodu můžete přidávat i další uživatele. To se může hodit zejména v případě kamenné prodejny a použití Point of Sale aplikace (platebního terminálu). Každý zaměstnanec fungující jako obsluha může mít svůj vlastní účet a vám se pak jako majiteli lépe budou počítat dýška, případné prodeje atp.
btcpay server;bitcoin;platby Nastavení uživatelů příslušného obchodu.

Nastavení uživatelů v daném obchodě se také může hodit k přidání např. správce či technicky kompetentnější osoby, která vám s nastavením pomůže, ale zároveň bude limitovaná svými právy, která jí nastavíte.
Manage store: Pay Button

A konečně se dostáváme k jedné z nejzajímavějších funkcí BTCPay Serveru. Tou je tzv. Pay Button, který je skvělou náhradou za statické bitcoinové adresy peněženek s QR kódy visících po webech pro účely donatů. Pomocí jednoduchého generátoru si tak můžete vložit libovolně navržené tlačítko, na které váš návštěvník klikne a zaplatí klasickou fakturu, jako kdyby platil v e-shopu. K dispozici je samozřejmě jak on-chain, tak off-chain.
btcpay server;bitcoin;platby Broke? statická adresa. Woke? BTCPay Button.

Tlačítko lze samozřejmě nastavit na fixní částku, např. 100 Kč, či libovolnou, kterou zadá ten, kdo vám chce nějaké bitcoiny poslat. Navíc je zde možnost volby výše částky pomocí slideru. S BTCPay Serverem neexistuje žádný rozumný důvod, proč přijímat donaty pomocí statické adresy, kde automaticky dochází k address reuse, což je tou nejhorší možnou praktikou, které se můžete při používání Bitcoinu dopustit.
Point of Sale jako vlastní platební terminál?

BTCPay Server nabízí dvě zásadní aplikace. Tou první je Point of Sale, resp. platební terminál. Jedná se o jednoduchou stránku, na kterou si můžete přidat produkty, naházet je do košíku a rovnou zkasírovat zákazníka. V případě kamenného obchodu, například čajovny, si svůj platební terminál otevřete třeba na mobilním telefonu či tabletu. Obsluha pak zařízení používá místo klasického papírku, na který se běžně zapisují např. vypitá piva v hospodě. Jakmile chce zákazník zaplatit útratu, obsluha pár kliky vygeneruje QR kód, ukáže jej zákazníkovi a ten útratu zaplatí mobilním telefonem.
btcpay server;bitcoin;platby Vytvoření platebního terminálu.

Jako první je potřeba platební terminál vytvořit. Pojmenujte jej dle libosti a přiřaďte k příslušnému obchodu. Platebních terminálů tak můžete mít nekonečně mnoho. Dobré je, že takto můžete každému zaměstnanci či směně vytvořit vlastní platební terminál a bude se vám pak například lépe pracovat se spropitným, které obsluha od zákazníku obdrží.
btcpay server;bitcoin;platby Nastavení platebního terminálu.

Jakmile platební terminál vytvoříte, budete mít k dispozici několik nastavení, počínaje názvem terminálu, nastavením měny (BTC, CZK, EUR či USD a další). Dále můžete povolit platby libovolnou sumou, což se může hodit pro případy, kdy chcete dát zákazníkům možnost zaplatit tolik, kolik sami chtějí. Nastavit zde lze i libovolné slevy v procentech a zapnutí funkce spropitného.

Jako další je možnost flexibilních textů, procentuální možnosti spropitného a opět možnost již zmíněného CSS souboru, pakliže byste chtěli být kreativní a dát svému platebnímu terminálu vlastní design. Poté už jen stačí přidat fotografie produktů, nastavit jim ceny, popisky či případný stav jednotlivých položek na skladě.
btcpay server;bitcoin;platby Jak vypadá platební terminál na běžném PC?

Samozřejmě nemusíte mít telefon ani tablet, postačí vám levný PC sloužící jako kasa. Otočíte monitor směrem k zákazníkovi a ukážete mu, za co a kolik platí. Případně, pokud bude chtít dát spropitné, bude mít tu možnost.
btcpay server;bitcoin;platby Předposlední krok před platbou za útratu.

Pokud máte zapnutá dýška, může zákazník zvolit jeho výši a přejít již rovnou k platbě. BTCPay Server je samozřejmě i v češtině, ale jelikož máme v plánu tento článek přeložit i pro zbytek bitcoinové komunity, veškeré texty jsou ponechány v angličtině.
btcpay server;bitcoin;platby A finální krok pro zaplacení za útratu.

Po dokončení posledního kroku v platebním terminálu BTCPay Server zákazníkovi ukáže pokyny k platbě. Pokud je k dispozici Lightning Network, lze jednoduše přepínat mezi on-chain a off-chain platbou. Zákazníkovi tak stačí v libovolné mobilní peněžence naskenovat QR kód a zaplatit. Mimochodem, i tuto stránku lze libovolně nadesignovat, místo loga BTCPay přidat vlastní, změnit barvy a podobně.
btcpay server;bitcoin;platby btcpay server;bitcoin;platby btcpay server;bitcoin;platby btcpay server;bitcoin;platby Takto to vypadá na mobilním telefonu (Google Pixel 3a).

A pro představu ukázka, jak vypadá platební terminál a průběh jeho používání na telefonu.
BTCPay Crowdfunding aplikace aneb složíme se na to?

Znáte Kickstarter či český HitHit? Jedná se o tzv. crowdfundingové platformy, které slouží ke zrealizování sbírky. Může jít např. o pomoc dětem, vydání knihy a nebo nastartování určitého projektu, např. dokumentu nebo vývoje nějaké hry. A přesně to umí BTCPay Server.
Jak rozjet vlastním sbírku v bitcoinu, a to rovnou přes Lightning Network?

Krása takové aplikace spočívá v tom, že jde prozatím o jedinou možnost, jak uspořádat sbírku bez potřeby třetí strany a dost možná i v bitcoinu vůbec. Obrovskou výhodou je podpora Lightning Network, jelikož tím umožníte rychlé a privátní platby i v rozmezí pár korun s téměř nulovými poplatky, které se pohybují v rámci pár satoshis.
btcpay server;bitcoin;platby Crowdfundingová aplikace se vytváří v prvním kroku stejně jako platební terminál.

Opět si v menu, pod položkou Apps, vytvoříte novou aplikaci. Libovolně ji pojmenujte, v App type tentokrát vyberte Crowdfund a zvolte příslušný obchod.
btcpay server;bitcoin;platby Základní nastavení crowdfundové aplikace.

Pro ukázku jsem vytvořil jednoduchou sbírku na vývoj hry, The Bitcoin Journey. Jako první nastavíme hlavní nadpis, tag a popisek celé sbírky. Fantazii se meze nekladou, k dispozici je klasický textový editor včetně možnosti přepnutí do HTML režimu.
btcpay server;bitcoin;platby Druhá část nastavení crowdfundingové sbírky.

Jako další je potřeba nastavit měnu, ve které se bude sbírka odehrávat. Reálně jsou platby vždy v BTC, ale cíl a jednotlivé výše příspěvků můžete uvést i ve FIAT měnách. Pokračujeme nastavením cílové částky (v ukázce 10 BTC). Případně lze nastavit start sbírky (datum a čas) a konec sbírky. Mezitím si můžete povšimnout možnosti vynulování cílové částky. To se může hodit například v případech, kdy byste místo jedné finální částky potřebovali vybrat každý měsíc určitou sumu, která například představuje opakovatelné náklady na vývoj.

Jak už je u crowdfundingových sbírek běžné, je potřeba nastavit různé perky. Ty představují pro uživatele minimální částku, kterou mohou přispět, včetně informace, co za zakoupený perk dostanou (jako odměnu). A opět zde máte možnost vlastního CSS souboru, pokud toužíte customizovat defaultní design výsledné stránky.
btcpay server;bitcoin;platby A poslední část nastavení naší sbírky.

Asi nejzajímavější položkou tohoto nastavení jsou zvuky a animace, které webová stránka sbírky přehraje ve chvíli, kdy někdo přispěje. Ostatní uživatele, kteří se zrovna rozmýšlejí, může takovéto zvýraznění příspěvků v reálném čase motivovat k tomu přispět také. Co víc, k aplikaci jde zapnout diskuze pomocí služby Disqus a sbírku o to více oživit.
btcpay server;bitcoin;platby A konečně, naše hotová sbírka je připravena k vypuštění do světa.

Vytvoření takovéto sbírky pomocí BTCPay zabralo bezmála pět minut. Design je sice velmi základní a jednoduchý, ale budete-li chtít, můžete pomocí vlastních CSS stylů vyladit vzhled celé stránky dle libosti. Platby do sbírky pak probíhají úplně stejně jako u platebního terminálu.
BTCPay Server a práce s peněženkou

BTCPay Server je vybaven vlastním rozhraním pro ovládání vaší bitcoinové peněženky. Tento způsob se vám bude hodit, především pokud budete chtít využít funkci pull payments a nebo z jakéhokoliv důvodu chcete používat interní hot wallet. Nutno ale zmínit, že i v případě hardwarových peněženek můžete tento způsob využívat také.
Manage wallet: Transactions

Tady naleznete veškeré on-chain transakce, které byly s nastavenou peněženkou (viz podkapitola derivation scheme) provedeny. Nespornou výhodou používání BTCPay Server peněženky s vaší hardwarovou peněženkou je používání vašeho vlastního full nodu. Snad jediným dalším způsobem, jak tohoto docílit, je peněženka Electrum, ale BTCPay wallet má o dost přívětivější grafické rozhraní a lépe se s ní pracuje.
btcpay server;bitcoin;platby Klasický výpis transakcí, které proběhly na vaší peněžence.

Pokud byste nějaké transakce postrádali, využijte funkce „rescan“, která znovu zkontroluje veškeré transakce v blockchainu, které souvisí s vaší bitcoinovou peněženkou.
Manage wallet: Send

Kvalitu bitcoinové peněženky určuje zejména to, jaké možnosti uživatelům nabízí, co se odesílání i přijímání transakcí týče, a to především po stránce soukromí. Dobrá peněženka by měla umožňovat odeslat i přijmout transakci tak, aby uživatel neudělal nějakou zásadní a nezvratnou chybu, kterých existuje při práci s bitcoinem celá řada.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti pro odesílání transakcí.

Dobrá bitcoinová peněženka by tedy především měla uživatele chránit před sebou samým. BTCPay wallet umí nad běžné funkce tzv. Coin Controling. Jde o manuální výběr bitcoinových UTXO, jenž umožňuje zvolit, které konkrétní bitcoiny na vaší peněžence chcete k případné transakci použít. Zásadní na této funkci je, abyste nedopatřením neutratili tzv. change bitcoiny, které by spojily právě prováděnou platbu s předchozí, z níž change vznikla.

Funkce „Don't create UTXO change“ natvrdo zamezí vytváření change tím způsobem, že místo částky, kterou chcete odeslat, nastaví částku ve výši celé UTXO, aby žádná change ani vzniknout nemohla. Logicky tuto funkci nepoužívejte, pokud byste platili někomu dalšímu nebo bitcoiny posílali na adresu, ke které nemáte privátní klíče.
Manage wallet: Receive

Ve smyslu předchozích slov je nezbytné, aby dobrá peněženka zamezila tzv. address reuse, resp. aby vám nikdy nevygenerovala již použitou adresu, na kterou jste už nějaké bitcoiny přijali. BTCPay Server vám vždy vygeneruje čerstvou, nepoužitou adresu, což je možné díky zmíněnému derivačnímu schématu neboli xpubu.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti pro přijímání transakcí.

K dispozici je QR kód i klasický textový formát veřejné adresy. Pokud budete chtít, můžete si kdykoliv manuálně vygenerovat novou adresu.
Manage wallet: Rescan

Jak už bylo zmíněno výše, funkce rescanu slouží pro případy, kdy postrádáte nějakou transakci. S její pomocí můžete prohledat specifické místo v bitcoinovém blockchainu, abyste s UTXOs, jež náleží vašemu veřejnému klíči (xpubu), mohli pracovat.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti rescanu v případě chybějících transakcí.

Pokud i přes rescan transakci nevidíte, zkuste navýšit GapLimit. Nízká hodnota tohoto parametru bývá nejčastějším důvodem, proč se lidé nemohou ani po rescanu dobrat k chybějícím UTXO.
Manage wallet: Pull payments

Takzvané pull platby jsou velmi šikovnou fičurou pro případy, kdy jako majitel BTCPay Serveru platíte např. za něčí služby. Dejme tomu, že potřebujete pro váš web nové logo. Najmete si logotvůrce na volné noze a domluvíte se na celkové ceně 0,1 BTC. Podmínky zakázky budou 0,05 BTC po zaslání prvních třech návrhů nového loga a 0,05 BTC po zapracování vašich připomínek a odevzdání finální podoby.
btcpay server;bitcoin;platby Vytvoření nové pull platby.

Vytvoříme tedy novou pull platbu s trefným názvem, částkou a v libovolné měně. V našem případě v BTC, ale můžete dle libosti použít i FIAT měny. Ve chvíli provedení transakce budou BTC přepočítány např. na CZK.
btcpay server;bitcoin;platby Seznam existujících pull plateb včetně nově vytvořené.

Jakmile je nová pull platba vytvořena, prohlížeč nás přesměruje zpět na seznam našich pull plateb. Klikneme na „View Payouts“ a odkaz z prohlížeče pošleme našemu freelancerovi.
btcpay server;bitcoin;platby Freelancer si dle dohody vyžádá částečnou platbu z celkové částky.

V naší názorné ukázce se nacházíme v momentě, kdy nám náš freelancer odeslal první tři návrhy loga. V odkaze své pull platby si zároveň zadá svých domluvených 0,05 BTC, adresu, na kterou chce BTC poslat, a pull platbu odešle k proplacení.
btcpay server;bitcoin;platby Možnosti potvrzení či zamítnutí pull platby z vaší strany.

Stav pull platby pod odkazem se změní dle počtu vyžádaných BTC z celkové domluvené částky. Nic víc váš freelancer dělat nemusí, platba mu přijde, jakmile ji potvrdíte ve vašem BTCPay Serveru.
btcpay server;bitcoin;platby A ve finále klasické odeslání transakce.

Jakmile si protistrana vyžádá platbu, váš BTCPay Server vás upozorní pomocí notifikace. Nyní už stačí žádost o proplacení pull platby potvrdit klasickým odesláním transakce z vaší peněženky.
Manage wallet: Payouts

Pod položkou payouts naleznete veškeré platby, které máte zaplatit vy někomu jinému. Pull platby tak, jak jsme si je ukázali, jsou jednou možností, tou druhou jsou refundy neboli vrácení plateb. Dejme tomu, že prodáváte software a dáváte 30 dní záruku spokojenosti. Tímto způsobem můžete rovnou bez zbytečných kroků řešit případné nároky na vrácení peněz ze strany zákazníka.
btcpay server;bitcoin;platby Pull platby mají využití i coby refundy plateb.

V případě, že budete pravidelně, klidně na denní či týdenní bázi, řešit více pull plateb, můžete je ke své pohodlnosti vyřešit jedinou transakcí pomocí tzv. batchování. K tomu stačí vybrané pull platby označit a kliknout na zelené tlačítko Confirm Selected Payouts.
btcpay server;bitcoin;platby Bitcoinová batch platba pomocí BTCPay Server peněženky.

Hlavní výhodou batchování transakcí je kromě pohodlí menší „váha transakce“, která zabírá místo v bitcoinovém bloku, za něž musíte samozřejmě těžařům řádně platit. Vás jako odesílatele tedy vyjde batchování více plateb levněji. Neméně důležité je myslet na transakční soukromí své i vašich protistran, kterým platíte. V ideálním případě byste měli platit bitcoiny s přerušenou transakční historií, např. z Whirlpoolu, a stejně tak by si i příjemci vašich plateb měli své nově nabyté bitcoiny očistit.
Manage wallet: PSBT

Partially Signet Bitcoin Transaction, zkráceně PSBT, mají mnoho využití. Jedním z nejčastějších je tzv. AirGapped podepisování transakce, např. pomocí hardwarové peněženky ColdCard. V praxi to vypadá tak, že hardwarovou peněženku nijak nepřipojujete k PC, ale vytvoříte částečně podepsanou transakci privátním klíčem, kterou uložíte na microSD kartu. Tu pak vložíte do PC a transakci dokončíte.
btcpay server;bitcoin;platby PSBT aneb částečně podepsané bitcoinové transakce.

PSBT je většinou v podobě tzv. payloadu (velmi dlouhého textu), který stačí vložit do textového pole v této sekci a nebo použít přímo soubor se zakódovaným payloadem, máte-li jej k dispozici.
Manage wallet: Settings

V poslední části nastavení peněženky naleznete především opět derivační schéma neboli xpub. Peněženku si zde můžete pojmenovat a v případě, že rozumíte derivačním cestám, můžete pracovat se subúčty vaší bitcoinové peněženky.
btcpay server;bitcoin;platby PSBT aneb částečně podepsané bitcoinové transakce.

Tímto máme za sebou kompletní práci s BTCPay Server peněženkou. Ačkoliv to v tuto chvíli může vypadat, že je toho opravdu hodně, a tento článek může působit přehlcujícím dojmem, jde spíše o velmi podrobný návod toho, co slouží k čemu, abyste už další informace nemuseli hledat někde jinde.
BTCPay Server a práce s fakturami

Každá platba, která půjde přes váš BTCPay Server, se rovná vystavené faktuře. Faktury najdete v hlavním menu pod položkou „Invoices“. Pokud si někdo něco koupí na vašem e-shopu či přes platební terminál nebo crowdfundingovou aplikaci, najdete zde k transakci příslušnou fakturu. Stejně jako při běžném podnikání ale můžete vystavovat faktury i ručně.
btcpay server;bitcoin;platby Seznam vystavených faktur.

Pro účely psaní tohoto článku používám čerstvou BTCPay Server instalaci, a proto na mém seznamu žádné faktury nevidíte. Pro příklad si pojďme ukázat klasické vystavení faktury zákazníkovi, který si u mě objednal stavbu nového PC.
btcpay server;bitcoin;platby Vyplníme nezbytné položky faktury.

Odshora: Nastavíte částku k zaplacení a měnu, ve které zákazníkovi fakturu vystavujete. V našem případě v CZK o celkové částce 48 231 Kč. Order ID je zde klasické číslo objednávky. Do předmětu (Item Description) můžete vyplnit popis, za co je faktura vystavena, a zadáte zákazníkův e-mail. Zvolíte si příslušný obchod (máte-li jich více) a vyberete, zda chcete umožnit platbu on-chain, nebo off-chain, případně obojí.
btcpay server;bitcoin;platby Na seznamu faktur se právě objevila nově vytvořená faktura.

Ve sloupci Actions si můžete všimnout dvou položek: Checkout (odkaz pro platbu – pošlete zákazníkovi), Details (podrobné detaily faktury – pro kontrolu, za co konkrétně příjemce faktury platí).
btcpay server;bitcoin;platby Na seznamu faktur se právě objevila nově vytvořená faktura.

Pro transparentnost pošlete zákazníkovi odkaz na detaily faktury, za kterou platí. Na té zákazník může vidět veškeré důležité podrobnosti včetně kurzu BTC–CZK. Pod odkazem z Checkout (viz výše) se už nachází klasická běžná platba s QR kódem či textovými detaily (veřejná adresa a částka v BTC).
Žádost o platbu rychle a bezbolestně

BTCPay Server nabízí ještě jednu šikovnou fičuru, která se nazývá Payment Request neboli žádost o platbu. Stejnou funkci pravděpodobně nabízí i vaše banka. Rozdíl oproti klasické faktuře je ten, že Payment Request nemá časovou expiraci.
btcpay server;bitcoin;platby Tvorba jednoduché žádosti o platbu.

Způsobů využití může být nekonečně mnoho, ale pro představu uvedu příklad. Zrovna vyšla nová, dlouho očekávaná hra Death Stranding. Kamarád vás poprosí, jestli byste mu ji nekoupili s tím, že vám peníze vrátí hned, jak mu přijde výplata. Raději než vrácení částky v CZK byste uvítali BTC, a tak souhlasíte. Hru mu koupíte a abyste se o nic nemuseli dále starat, vystavíte mu ve svém BTCPay Serveru žádost o platbu.
btcpay server;bitcoin;platby Odkaz na žádost o platbu.

Vašemu kamarádovi už stačí poslat odkaz na žádost o platbu, kterou může v bitcoinech zaplatit dle aktuálního kurzu ve chvíli, kdy se mu to bude hodit. Platba za Payment Request pak už opět vypadá úplně stejně jako jakákoliv jiná platba přes BTCPay Server.
Integrace BTCPay Serveru do WooComerce a dalších CMS

Už víte, jak přijímat platby v bitcoinu v kamenném obchodě. Je ale na čase se podívat na to, jak používat BTCPay Server na e-shopu. Pokud máte řešení na míru od někoho jiného, bude nejlepší, když je poprosíte, aby se o to postarali. Většina majitelů menších až středně velkých e-shopů si ale vystačí s WordPressem v kombinaci s WooCommerce nebo jiným redakčním systémem typu Drupal, Magento či PrestaShop. Pro tyto případy jsou již připravené pluginy.
Jak propojit WooCommerce s BTCPay Serverem?

Propojení vašeho BTCPay Serveru je jednoduché, zabere pár minut a výsledkem jsou elegantní platby v Bitcoinu i přes Lightning Network na vašem e-shopu. Stačí nainstalovat plugin a postupovat dle instrukcí na videu nebo dle oficiální dokumentace zde. V nastavení pluginu ve WooCommerce zadáte webovou adresu vašeho e-shopu. Plugin vám vygeneruje odkaz na váš BTCPay Server, kde propojení dokončíte.

Zbývající nastavení jsou už stejná jako při každé jiné metodě platby ve WooCommerce.
Závěr aneb svrchovanost stojí za to

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv. Dnešní článek se svým rozsahem slušně řečeno urval ze řetězu. Původním záměrem bylo BTCPay Server představit a v rychlosti ukázat, jak celou věc rozjet a používat. Pokud ve vás celý článek zanechal dojem, že jde o komplikovaný způsob, jak přijímat bitcoin, pravda je někde na půl cesty.

Svrchovanost totiž něco stojí. A v tomto případě stojí nějaký ten čas, úsilí, ale především přijetí odpovědnosti sám za sebe. Dnešní článek berte jako step by step návod, ve kterém se kdykoliv můžete vrátit k jakékoliv části, kterou budete potřebovat. A pokud někdy ztratíte nit a zapomenete, proč to všechno vlastně děláte a zda ta námaha stojí za to, vraťte se k první kapitole.

BTCPay Server nabízí elegantní způsob, jak přijímat bitcoiny za své zboží či služby. Svým designem umožňuje zachování finanční svrchovanosti, pro kterou byl Bitcoin vytvořen. Při používání BTCPay Serveru není potřeba nikomu věřit, nikoho žádat o svolení, a to nejlepší na konec – vše je zdarma a bez jakýchkoliv poplatků.
Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.

Bitcoin Mining
TREZOR One Black - Hardware peněženka
TREZOR One Black

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Můžete mít ihned na 33 prodejnách
Skladem > 5 ks
TREZOR One White - Hardware peněženka
TREZOR One White

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Můžete mít ihned na 27 prodejnách
Skladem > 5 ks
TREZOR Model T - Hardware peněženka
TREZOR Model T

4 990,- bez DPH 4 124,-
Koupit
Můžete mít ihned na 31 prodejnách
Skladem > 5 ks
Ledger Nano X - Hardware peněženka
Ledger Nano X

3 199,- bez DPH 2 644,-
Koupit
Můžete mít ihned na 18 prodejnách
Skladem > 5 ks
Ledger Wallet Nano S - Hardware peněženka
Ledger Wallet Nano S

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Můžete mít ihned na 28 prodejnách
Skladem > 5 ks
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč - Voucher
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč

25 000,- bez DPH 25 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč - Voucher
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč

1 000,- bez DPH 1 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč - Voucher
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč

5 000,- bez DPH 5 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč - Voucher
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč

5 000,- bez DPH 5 000,-
Koupit
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč - Voucher
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč

1 000,- bez DPH 1 000,-
Koupit
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Začínáme na burze - rozšířené vydání - Elektronická kniha
Začínáme na burze - rozšířené vydání

199,-
Koupit
Ihned ke čtení
Bitcoin: Peníze budoucnosti - Elektronická kniha
Bitcoin: Peníze budoucnosti

99,-
Koupit
Ihned ke čtení
Kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Blockchain, ICO&Co. jednoducho a zrozumiteľne - Kniha
Kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Blockchain, ICO&Co. jednoducho a zrozumiteľne

-34% 418,-
278,- bez DPH 253,-
Koupit
Můžete mít v pátek 17.9.
Skladem > 10 ks u partnera
Michal Mikle bitcoin kryptoměny
Vytisknout




txtapk.com  

translate-přeložit

2023-03-24-bip39-standalone.html jeden krucek


ssssssssssssss

Příklad stránky s odkazy

Text odkazu 1

Text odkazu 2

Externí odkaz

Telefonní číslo

Odkaz na sekci

Odkaz na soubor

ssssssssssssss