https://www.alza.cz/co-to-je-bitcoin-full-node-zaklady

2021-09-15

Co to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU)

Článek Aktualizováno 3. května 2020

Jak správně používat Bitcoin? Možná vás to překvapí, ale kdo nepoužívá svůj vlastní full node, nepoužívá Bitcoin. Většina lidí totiž používá cizí full node, a to je špatně. Bitcoin je o tom, že nemusíte nikomu věřit, ani nikoho žádat o svolení. To ale platí pouze v případě, že používáte svůj vlastní full node. A není to ani nic složitého. V dnešním článku se vám pokusíme předat důležitost toho, proč používat vlastni full node a poradíme vám, jak na to.
Bitcoin full node – OBSAH

    Bitcoin full node aneb kde se skrývá blockchain?
    Co to jsou a jakou roli hrají full nody?
    Bitcoin full node: SPV peněženky aneb když to není úplně ono
    Používat vlastní Bitcoin full node? V každém případě!
    Výhody používání vlastního a rizika používání cizího full node
    Jak na vlastní Bitcoin full node: Hardware
    Jak na vlastní Bitcoin full node: Software
    Bitcoin full node bez starostí: myNode, RoninDojo, Nodl a další
    Připojení na vlastní bitcoin full node
    Závěr aneb používat svůj vlastní bitcoin full node dává smysl

i

Full node = Plnohodnotný uzel bitcoinové sítě, který drží kompletní a ověřenou databázi všech transakcí, které kdy v síti proběhli. Nejčastěji jde o plně synchronizovaný Bitcoin Core. Aktivních nodů jsou v síti destíky tisíc, viz graf od bitcoinového core vývojáře Luke Dashjr.
Bitcoin full node aneb kde se skrývá blockchain?

Pokud jste už zaslechli něco o fungování Bitcoinu, asi jste si vědomi, že pracuje s decentralizovanou databází nazývanou blockchain. Ten v případě Bitcoinu představuje záznamy všech transakcí, které v něm kdy proběhly. To zní jako obrovské množství dat! Podle whitepaperu by měl každý uživatel Bitcoinu mít svůj vlastní full node, a tedy i svou vlastní kopii blockchainu. Pokud jste ale někdy platili např. kávu bitcoinem, na nic takového jste při tom určitě nenarazili. Kde se tedy skrývají tyto stovky gigabajtů?
Bitcoin a technologické vylepšenia Věděli jste, že bitcoinová transakce bez full nodu provést nejde?

Jsou to právě full nody, které na základě údajů ve svém blockchainu a pomocí Bitcoin softwaru ověřují a validují transakce. A pokud full node nemáte vy, jak vlastně můžete bitcoinem zaplatit nebo nějaký přijmout?
Co to jsou a jakou roli hrají full nody?

Bitcoinová síť je navržena tak, že každý uživatel představuje full node. Uživatelé pomocí full nodu transakce odesílají, přijímají a verifikují na základě pravidel stanovených v Bitcoinovém softwaru a údajů ve své databázi. Full nody tedy zachycují transakce, validují je a přeposílají dalším uzlům. Stahují každou transakci a každý blok, přičemž je kontrolují na základě pravidel pro konsenzus v Bitcoinu.

Příklady nejdůležitějších pravidel:

    Při vytvoření bloku se uvolní jen určité množství bitcoinů (aktuálně stále 12,5 BTC).
    K utracení bitcoinů musí mít transakce vyhovující podpis.
    Výstupy transakcí nemohou být dvakrát utraceny (doublespend).
    Transakce a bloky musí mít správný formát.

Pokud transakce nebo bloky porušují pravidla, jsou full nody úplně odmítnuty, i kdyby všechny ostatní uzly tvrdily opak. Toto je jedna z nejdůležitějších charakteristik full nodů – pracují spravedlivě navzdory všemu. Představují tak i ochranu proti možnému útoku těžařů.
Bitcoin full node: SPV peněženky aneb když to není úplně ono

Jak je možné, že dokážu zaplatit svým mobilem bez toho, abych stahoval s aplikací pro peněženku i celý blockchain? Tento koncept se nazývá SPV wallet – Simplified Payment Verification. Peněženka ve vašem mobilu nepotřebuje celý blockchain, protože se spoléhá právě na cizí uzly v síti, které patří třetí straně. Vybraného uzlu se ptá na stav vašich adres, vysílá transakce. To však přináší zásadní problémy s bezpečností i soukromím.

i

SPV – Simplified Payment Verification je koncept, který popsal sám Satoshi ve whitepaperu Bitcoinu. Vysvětluje možnost verifikovat platby bez potřeby mít full node, na základě hlaviček bloků. Satoshi však upozorňuje, že takováto verifikace je zranitelná, pokud síť ovládne útočník. Dnešní implementace SPV se od původního Satoshiho konceptu trochu liší.

Problém, který nastává, představuje to, že se musíte spoléhat na třetí strany. Tedy náhodné uzly v Bitcoin síti nebo ty vybrané vývojáři peněženky. Pokud přes tyto uzly tečou všechny vaše požadavky, nastává problém s anonymitou a soukromím. Tyto požadavky je totiž možné spárovat s vaším zařízením a v některých případech dokonce i s vaší adresou, kde bydlíte.

Kromě toho se SPV peněženky odevzdaně spoléhají na to, co vidí v síti. Samy nemohou provádět verifikaci, a proto se mohou stát oběťmi různých útoků, o kterých si něco povíme.
Používat vlastní Bitcoin full node? V každém případě!

Používání vlastního full nodu Bitcoinu má tedy oproti SPV peněženkám jasné výhody. Výhody jsou ale slabý pojem. Používání vlastního full nodu je základ a naprosto nezbytná věc, pokud chcete využívat fundamentální výhody, které Bitcoin jako takový nabízí. Dost možná se právě dozvídáte něco, s čím jste nikdy nepočítali, a celé používání Bitcoinu vám najednou může připadat jako španělská vesnice. Opak je ale pravdou.

Je potřeba si uvědomit jednu věc. Bitcoin používáme hlavně proto, že nemusíme nikomu věřit a nikoho žádat o povolení provést transakci. Máme-li peníze v bance, musíme jí věřit, že nám v případě naší žádosti naše peníze vydá. Stejně tak musíme věřit tomu, kolik nám banka řekne, že nám na účet přišlo a zda nám vlastně vůbec něco přišlo. Ve spoustě případů totiž nemáme způsob, jak příchozí transakci ověřit. Krom naprosté důvěry musíme tedy banku žádat o povolení, a to i v případě bezhotovostní platby přes internetové bankovnictví, nebo i při platbě kartou.

i

„Pokud bychom porovnávali Bitcoin se zlatem, je používání vlastního full node stejné, jako používat vlastní, profesionální XRF spektometr pro ověření pravosti našeho zlata.
Nic Carter

Nic Carter

Nic Carter je analytikem a spoluzakladatelem služby Coinmetrics.io a partner v investiční firmě Castle Island Ventures.

Nastává tedy otázka, jaký je rozdíl mezi využíváním služeb klasické banky a používáním Bitcoinu bez fullnodu (pardon, oxymóron). Jistě, máte privátní klíče. Ale Bitcoin není jen o tom.

Navíc, vezmete-li to s nadhledem, používání full nodu je doslova vyjádřením vaší vlastní finanční svrchovanosti a nezávislosti v dnešním světě, a to je opravdu rarita. A pokud umíte na věcech hledat pozitiva, jde i o hobby jako každé jiné. Dříve bylo oblíbeným koníčkem radioamatérství, dnes se jako hobby pro kryptonadšence nabízí provozování full nodů. Hrajete si a získaváte zkušenosti. Vlastní full node může být i zábava, při které se naučíte neuvěřitelné množství věcí a pochopíte spoustu souvislostí, jelikož ty, o kterých jste se právě dozvěděli, jsou jen špičkou ledovce.
Bez dalšího komentáře, Rest In Peace.

V jistých případech je full node prakticky nevyhnutelný. Základním příkladem je podnik, který přímo přijímá nebo pracuje s Bitcoinem. V zájmu bezpečnosti by měl provozovat vlastní full node. To doporučil i sám Satoshi. Podívejme se však na to, jaké výhody může provozování vlastního full nodu přinést vám.
Výhody používání vlastního a rizika používání cizího full node

Není jednoduché předat čtenáři důležitost toho, co používání vlastního full nodu znamená a jaký má celá věc přesah. Pokud by nám Bitcoin neumožňoval nikomu nevěřit a nikoho nežádat o svolení, neměl by vůbec smysl, a my bychom mohli bez starostí zůstat u klasického centralizovaného bankovního systému a doufat, že jednoho dne nenastane měnová reforma a nebo že se neprobudíme a z bankomatu nepůjdou vybrat jen dvě stovky denně.

i

„Naše měna je pevná a měnová reforma nebude, všechno jsou to fámy, které šíří třídní nepřátelé.“

- den před měnovou reformou
Antonín Zápotocký

Antonín Zápotocký

Antonín Zápotocký byl československý komunistický politik, odborový předák a později premiér Československa, který se stal druhým československým komunistickým prezidentem po Klementu Gottwaldovi a pátým od vzniku samostatného Československa. K nejkontroverznějším krokům jeho prezidentského úřadování patří měnová reforma z roku 1953.
Když nikomu nemusíme věřit

Pokud nepoužíváme vlastní full node, spoléháme se na to, že nás full node, kterému věříme, bude pravdivě informovat o příchozí transakci a její výši. Představte si případ, kdy byste prodávali kopie svých nahrávek na internetu a každá příchozí transakce by znamenala prodanou nahrávku. Pokud používáte cizí full node, jsou příchozí transakce, jejich počet a výše obdržených bitcoinů, které se vám zobrazí v peněžence, kompletně v režii toho, komu full node patří. Stejné je to i s bankou a doslova i službou, přes kterou nahrávky prodáváte.

A dost možná to většině z nás přijde v pořádku, protože ani nic jiného neznáme. Teprve nedávno se objevil způsob, jak posílat a přijímat peníze bez nutnosti důvěry, s možností důvěryhodného ověření, zda transakce proběhla a našla svého příjemce v té správné hodnotě. Ano, jde o Bitcoin, ale musíte ho používat správně.
Když opět máme nějaké soukromí

A co to vlastně soukromí je? Odpověď je jednoduchá. Je to základní lidské právo. Stejně jako svoboda. Jen jsme na soukromí už tak trochu zapomněli a vlastně ani pořádně nevíme, co to je. Dnešní doba nás učí, že soukromí je něco, co potřebují zločinci, vrazi, zloději a násilníci, protože mají co skrývat. A tak, když se zamyslíme nad naším vlastním soukromím, svědomí se nás zeptá, zda máme co skrývat. A automatická odpověď je, že nemáme. A to je špatně.
Závěr z filmu Anon, který řeší otázku soukromí. Doporučujeme!

Otázkou totiž není, zda máme co skrývat, ale jestli máme něco, co chceme ostatním dobrovolně ukázat.

Pro udržení soukromí, které Bitcoin nabízí, je používání full node téměř nutností. Všechna SPV řešení kromě Wasabi Wallet spojují vaše bitcoinové adresy s vaším zařízením, které má unikátní otisky a vaší IP adresou, která je ve většině případů vázaná na vaše jméno, bydliště, rodné číslo a průkaz totožnosti. Je tomu tak, protože se spoléháte na cizí full nody třetích stran.

Můžeme tedy předpokládat, že pokud se ze zařízení opakovaně ptáte na nějaké bitcoinové adresy, tyto adresy náleží právě vám. A pokud se ptáte cizího full nodu, tak vlastně říkáte, kdo jste a o co se zajímáte, třetí straně. Toto se dá do jisté míry ochránit používáním VPN nebo torifikací. Tu nabízí několik SPV peněženek jako je například Wasabi, Samourai nebo Mycelium. Navzdory tomu nám požadavek na získaní stavu vícerých adres, například v případě HD peněženek, stále říká, že tyto adresy mají zřejmě stejného vlastníka. V tom případe stačí jedna kompromitovaná adresa, která s sebou stáhne všechny ostatní ve vaší peněžence.
Chris Belcher upozorňuje na velké množství falešných full nodů v bitcoinové síti, které slouží ke sbírání dat společnostem, které se živí analýzou bitcoinových transakcí.

Pokud ve své SPV peněžence nastavíte vzdálený full node, kterému osobně věříte (full node vašeho kamaráda), skrze který se má připojovat, pořád nemáte vyhráno. Stále je možný MITM útok, tedy odposlech spojení mezi vaší peněženkou a vybraným full nodem. Ten je možné řešit například použitím VPN nebo SSH. Druhým problémem se soukromím může být, že adresu tohoto důvěryhodného uzlu manuálně zadáte až po prvotní inicializaci peněženky, a vaše adresy jsou tedy již odhaleny. Toto platí například u webové peněženky Trezoru, která má možnost připojit se na vybraný node, nicméně až poté, co peněženky online vygeneruje. 
„Drsná realita: možná jste vlastníkem bitcoinů, když k nim vlastníte privátní klíče. Pokud ale neověřujete příchozí transakce pomocí svého vlastního full nodu, nejste uživatelem Bitcoinu. Jste klientem Bitcoin serveru někoho jiného.“

Používáním vlastního full nodu komunikujete s bitcoinovou sítí přímo vy. Nikoho k ničemu nepotřebujete, nikomu nemusíte věřit a nikoho nemusíte o nic žádat. Máte maximální soukromí a maximální svobodu, kterou Bitcoin nabízí.
A kdo nám kryje záda? No přece náš vlastní full node.

Bezpečnostní výhody se prolínají s dříve zmíněnými. SPV peněženky mohou být oklamány a akceptovat nevalidní transakce, což může vést k finančním ztrátám. Zejména pokud se bavíme o službách, které automaticky zpracovávají bitcoinové transakce. Full node poskytuje maximální možnou bezpečnost, a měl by proto být provozován všemi podniky, které pracují s bitcoinem. Některé prodejní terminály třetích stran, jako ty od General Bytes nebo Cryptodiggers, tento problém do jisté míry řeší ve své technické implementaci. Pokud však přijímáte kryptoměny na vlastní pěst a chcete maximální bezpečí, full node je a vždy bude nutnost.
Jak na vlastní Bitcoin full node: Hardware

Už chápete a chcete začít používat svůj vlastní full node? Pojďme na to! Nemusí to vůbec složité, možností máme víc. V první řadě však potřebujeme zařízení, na kterém nám full node poběží. Nejsou na něj velké nároky, ale nějaké přeci jen existují. Primárně zmiňme SSD disk.
V čase bude bude velikost bitcoinového blockchainu jen radostně růst.

Blockchain Bitcoinu má aktuálně více než 240 GB a stále roste, proto je potřeba disk s dostatečně velkou kapacitou. A samozřejmě dostatečně rychlý disk, který může neustále pracovat. Nejlepší volbou je SSD disk. Vzhledem k tomu, že v poslední době jejich kapacita, výkon a životnost roste a cena klesá, nejde o žádnou závratnou investici. Minimální volbou by měl být tedy SSD disk o kapacitě 500 GB, aby měl full node pěkných pár let kam ukládat data.

!

HDD disk téměř nepřipadá v úvahu, protože neustále točící se disk se rychle opotřebuje a dosahuje násobně nižší rychlosti při synchronizaci údajů.

Operační paměť je také důležitá. Na samotný full node je sice minimální doporučená RAM paměť 2 GB, to se ale odvíjí od operačního systému a dalších aplikací, které chcete s full nodem používat. S pamětí 8 GB RAM dokážete full node synchronizovat velmi rychle. Internetové připojení je klíčové - je třeba stabilní připojení s minimální doporučenou rychlostí uploadu 400 kB/s. Vhod přijde i neomezený internet, jelikož full node dokáže za měsíc odeslat i stovky gigabajtů dat, pokud mu dáte možnost.

Za účelem full nodu tedy můžete využít svůj počítač, nebo odděleně starší počítač, server, nebo si postavit vlastní zařízení z mikropočítače jako Raspberry. Nejnovější Raspberry PI 4 by nemělo mít problém zvládat Bitcoin full node. Samozřejmě existují i výkonnější varianty single board počítačů, například Odroid H2, nebo Rock64 4GB, na kterém je postaven i Nodl, o kterém si řekneme za chvíli.
Jak na vlastní Bitcoin full node: Software

Nejjednodušší a nejvíce rozšířenou klasikou je Bitcoin Core. Jde o kompletní software Bitcoinu včetně peněženky, který současně funguje i jako full node.
Bitcoin Core

Bitcoin Core klient je software od vývojářů Bitcoinu, který využívá většina full nodů v síti. Nastavení a používání je jednoduché, aplikace je i v češtině, a hlavně získáte veškeré výše zmíněné výhody. Můžete ho rovnou využívat jako peněženku. Všechno v uživatelsky přívětivém grafickém rozhraní bez nutnosti znalosti použití příkazové řádky.

Pokud byste však potřebovali, umožňuje pomocí vestavěné konzole různé pokročilé možnosti včetně speciálních funkcí. Můžete takto vytvořit například transakci s OP_return a zapsat do blockchainu vlastní text nebo odkaz. Bitcoin Core je samozřejmě open source dostupný pro Windows, MacOS i řadu Linuxových distribucí. Pojďme se tedy podívat, jak si ho obstarat!
Podrobný návod na Bitcoin Core
Bitcoin full node bez starostí: myNode, RoninDojo, Nodl a další

Existují ale ještě elegantnější řešení než ta, jež jste doposud viděli. Mnoho vývojářů, kteří se zabývají Bitcoinem, si uvědomuje, že provozování, používání a údržba full nodů nemusí být pro každého. Na full node musí být totiž spoleh, musí být stabilní a vždy k dispozici. A tak trh přišel s řešením pomocí předpřipravených Bitcoin full nodů, které díky své důmyslnosti řeší drtivou většinu záležitostí, jež byste jinak museli řešit vy.
myNode

myNode je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak používat svůj vlastní Bitcoin full node a zároveň způsobem, jak začít používat nejen Lightning Network, ale i hromadu dalších aplikací.
Co je myNode? Přečtěte si náš článek i s kompletním návodem zde.

Nejvýstižnější název by asi byl Bitcoin AppStore. Projekt myNode se vydal cestou integrace spousty zajímavých aplikací, které na Bitcoinu existují a časem budou jistě přibývat i další. Najdete v něm kompletní Samourai Wallet stack, BTCPay a Electrum server, vlastní explorery, Lightning Network LND peněženku a např. Blockstream Elements. Rozhodně stojí za to si to minimálně vyzkoušet!
RoninDojo

RoninDojo je Bitcoin full node projekt s hlavním cílem podpořit Samourai Wallet ekosystém a zpřístupnit nejlepší možný způsob používání této mobilní peněženky co nejvíce uživatelům. S RoninDojo získáte nejen bitcoin core s kompletně ověřeným a sesynchronizovaným blockchainem, ale i Electrum server, Whirlpool a jak název napovídá, i vlastní Dojo.
Logo projektu RoninDojo.

Vývojáři projektu se na rozdíl od myNode vydali konzervativnější cestou a lidově řečeno nepřidávají každou hloupost, která jim přijde pod ruku. Cílí více na bezpečnost, stabilitu a uživatelskou zkušenost. Hlavní záměrem zůstává mít své vlastní Dojo a jednoduše ho používat. Pokud vás tato volba zaujala, rozhodně si přečtěte náš článek: RoninDojo (RECENZE): Backend pro vaši Samourai Wallet s pomocí maliny.
Nodl

Nodl opět razí cestu bezpečnosti a spolehlivosti. Navíc kromě Bitcoin full nodu a Lightning Network nabízí např. BTCPay Server, Samourai Wallet stack (Dojo a Whirlpool) a samozřejmě vlastní Electrum server.
Nodl je doslova nadupaná krabička se spoustou aplikací.

Kompletní synchronizace bitcoinového full nodu trvá pouhých cca 46 hodin. Synchronizace Lightning Network nodu je pak otázkou pár hodin. Nodl se aktuálně nabízí ve dvou variantách, Nodl One a Nodl Red. Nodl Red je na míru ušitý Samourai Wallet ekosystému, nabízí redundantní úložiště a kompletní šifrování SSD disku. Nechybí ani hardwarový killswitch pro případ, že by došlo na nějakou nepříjemnou událost, a šifrované zálohy na USB flashku.

Aplikace Ride The Lightning nabízí skvělé grafické rozhraní k ovládání LND pro účely posílání transakcí, otevírání kanálů a všeho možného, co jen lze s Lightning Network dělat. Největší peckou je ale implementovaný BTCPay Server, což je v současnosti nejsofistikovanější platební brána pro bitcoin jak pro on-chain, tak pro off-chain (LN) platby. BTCPay je kompletně open-source projekt, který svou důmyslností umožňuje přijímat bitcoin bez KYC a AML a zároveň se drží nejblíže původní ideologii bitcoinu ze všech dostupných platebních bran.

Nodl, myNode i RoninDojo fungují defaultně tzv. za Torem pro zachování prvotřídního soukromí a bezpečnosti s ohledem na svého majitele.
A ty další

Existuje ještě pár dalších, převážně DYI full node projektů, které stojí za zmínku. Jde např. o Raspibolt, Raspiblizt, Casa Node a BitBoxBase, který je stále ještě v počátečním vývoji a do jehož beta testování jsme se zapojili i my.

Výhodou těchto projektů je, že se naučíte neuvěřitelné množství věcí i jako úplní začátečníci. Získáte základní vědomosti o Linuxu, příkazové řádce a dalších věcech. Casa Node se dříve prodávala jako hotové řešení, má svou mobilní appku a teprve nedávno tvůrci změnili postoj a zvěřejnili zdrojové kódy a návod, jak si svůj full node postavit. BitBoxBase vypadá na opravdu slibný projekt od ShiftCrypto, tvůrce hardwarové peněženky BitBox2. Hlavním vývojářem je Stadicus, tvůrce DYI projektu Raspibolt.
Připojení na vlastní bitcoin full node

Jakmile provozujete svůj vlastní full node, můžete jej využít pro připojení s vaší SPV peněženkou, například tou na chytrém telefonu. To sice může nést stále jisté nevýhody, o kterých jsme se zmínili výše (a které se dají jednoduše řešit), nicméně je to rozhodně lepší volba, než používání cizích full nodů třetích stran.
Připojení Electrum peněženky na náš vlastní full node.

Na obrázku můžete vidět nastavení sítě z Electrum wallet. Zde je vidět řada cizích Electrum Serverů, tedy cizích full nodů, které můžete používat. Můžete ale zadat váš vlastní server, ke kterému se Electrum připojí a který bude používat.

Možnost připojit se na vlastní node nebo na Electrum Server má vícero peněženek. Tuto možnost najdete v nastaveních, případně je třeba nahlédnout do dokumentace či uživatelských fór. Například výše zmíněný Trezor umožňuje pomocí peněženky Electrum připojit se na vlastní Electrum Personal Server, ElectrumX či Electrs. Toto řešení vám nabídne bez starostí právě zmíněný Nodl.

Příjemně jednoduché řešení však nabízí SPV Wasabi Wallet. Pokud ve vašem počítači detekuje běžící full node, automaticky se k němu připojí. Wasabi je na soukromí zaměřená a díky využití s vlastním uzlem dosáhnete jeho vysoké úrovně.
i Mohlo by vás zajímat

    Bitcoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT).
    Krypto novinky na Alza.cz
    Proč vůbec potřebujeme kryptoměny?
    Kdo je Satoshi Nakamoto? Pátráme po tvůrci Bitcoinu.
    Co je to vlastně ten blockchain?
    Paralelní Polis – vejdi ven do paralelní společnosti!

Závěr aneb používat svůj vlastní bitcoin full node dává smysl

Používání svého vlastního Bitcoin full node by mělo být automatické a bez debat. Pokud v Bitcoin věříte a svou bezpečnost a soukromí berete vážně, používání vlastního full node by pro vás mělo být samozřejmostí. Závěrem nezbývá nic jiného, než se do toho pustit, opustit staré a špatné návyky a používat Bitcoin tak, abyste z něj měli co největší užitek a zároveň vraceli bitcoinové síti a jejím uživatelům to, co vám zdarma a bez jediné otázky poskytují.
Používáte vlastní Bitcoin full node? Pokud ano, palec nahoru!
Full node je ve správných rukou silným nástrojem. Je nezbytný pro infrastrukturu Bitcoin sítě a zároveň vám dává moc v podobě skvělého soukromí i bezpečnosti. Může to být zábava, nebojte se to zkusit!


Mining
Bitcoin full node: Autoři článku
Mario Havel

Mário Havel

Mário je student informatiky, který miluje svobodu a technologie. Je předseda Slovak Students for Liberty, od jejího vzniku působí jako člen ve slovenské Paralelní Polis. Věnuje se kryptotechnologiím, vývoji softwaru a rakouské ekonomii. Pravidelně organizuje akce a přednáší na tyto témata.


Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.
TREZOR Model T - Hardware peněženka
TREZOR Model T

4 990,- bez DPH 4 124,-
Koupit
Můžete mít ihned na 31 prodejnách
Skladem > 5 ks
TREZOR One White - Hardware peněženka
TREZOR One White

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Můžete mít ihned na 27 prodejnách
Skladem > 5 ks
Ledger Wallet Nano S - Hardware peněženka
Ledger Wallet Nano S

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Můžete mít ihned na 28 prodejnách
Skladem > 5 ks
Ledger Nano X - Hardware peněženka
Ledger Nano X

3 199,- bez DPH 2 644,-
Koupit
Můžete mít ihned na 18 prodejnách
Skladem > 5 ks
TREZOR One Black - Hardware peněženka
TREZOR One Black

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Můžete mít ihned na 33 prodejnách
Skladem > 5 ks
Google Titan Bluetooth - Bezpečnostní zámek
Google Titan Bluetooth

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Google Titan USB-A - Bezpečnostní zámek
Google Titan USB-A

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč - Voucher
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč

25 000,- bez DPH 25 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč - Voucher
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč

1 000,- bez DPH 1 000,-
Koupit
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč - Voucher
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč

5 000,- bez DPH 5 000,-
Koupit
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč - Voucher
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč

5 000,- bez DPH 5 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Bitcoin: Peníze budoucnosti - Elektronická kniha
Bitcoin: Peníze budoucnosti

99,-
Koupit
Ihned ke čtení
Kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Blockchain, ICO&Co. jednoducho a zrozumiteľne - Kniha
Kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Blockchain, ICO&Co. jednoducho a zrozumiteľne

-34% 418,-
278,- bez DPH 253,-
Koupit
Můžete mít v pátek 17.9.
Skladem > 10 ks u partnera
Kryptoměny - Kniha
Kryptoměny

-15% 390,-
332,- bez DPH 302,-
Koupit
Můžete mít v pátek 17.9.
Skladem 3 ks u partnera
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč - Voucher
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč

1 000,- bez DPH 1 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
bitcoin článek kryptoměny mining
Vytisknout




txtapk.com  

translate-přeložit

2023-03-24-bip39-standalone.html jeden krucek


ssssssssssssss

Příklad stránky s odkazy

Text odkazu 1

Text odkazu 2

Externí odkaz

Telefonní číslo

Odkaz na sekci

Odkaz na soubor

ssssssssssssss